Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой и колко получава от земята?

Снимка: Радио ВИДИН

Кога се изплаща рента и как се разваля договор с арендатор? За отношенията между собственик на земеделска земя и арендатор говорим в "Посоките на делника" с председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров.

Получиха ли видинчани рентата и какви са им отношенията с арендатора?

"Имам 35 декара. Доволен съм от арендатора, освободил ме е от всякакви грижи. Плаща редовно рента, даже за тази година плати. На декар допълнително дава и половинка олио. За една година беше досега, а сега сме подписали за 3 години договор... Имам земя в Кулско. Засега съм доволна.  Нямам оплаквания... Плаща редовно, сега още не е платил рентата. Сега от този месец ще почне да плаща... Нашият договор е подменен, на 5 години го подменяваме... Прекара ме арендаторът- за миналата и за тази година не съм получила пари. Той е от Капитановци. Мисля че са фалирали. Сега съм я дала земята за догодина на друг човек... Много ниски са рентите, надолу из България са по- височки... Има някои бавят рентите, но ние нямаме проблем засега...", казаха видинчани.

Александър Александров е председател на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Казва, че преди 10-ина години Видинска област се славеше с най- много пустеещи площи- над 250 000 декара. Ситуацията сега не е така. В областта има достатъчно на брой земеделски стопани, които се занимават със земеделие.

"Аз смятам, че всеки един собственик на земеделска земя трябва да се отнася към нея като собственик, включително и арендодателите. Бих препоръчал на собствениците на земеделски земи да намерят подходящия ползвател. Нека да бъдат внимателни, нека да не се вглеждат във висока рента или каквито и да било други привилегии. По- добрият вариант е да се вгледат в това дали познават ползвателя, който обработва тяхната земя", съветва Александър Александров.

Председателят на Съюза на зърнопроизводителите във Видин казва, че няма арендатор, който да бави изплащането на рента и да държи парите в банка.

"В рамките на Видинския съюз на зърнопроизводителите от 54 членове аз смея отговорно да твърдя, че няма такива колеги. Лоялни са към своите арендодатели."

СнимкаПричината да не го правят била, че лихвите в банките в момента са ниски. Забавяне при изплащането на рента би могло да има, когато собствениците на земеделска земя живеят извън територията на областта.

Всеки един ползвател на земя, когато е сключвал договор, в него трябва да е упоменато в какъв срок ще бъде разплатена рентата. Договорът трябва да касае срокове, финансови параметри, взаимоотношения между страните. На основание неплащане на рента собственикът на земята може да развали договора с арендатора. Забавянето обаче не е основание за разваляне на договора.

"Развалянето става с анекс между двете страни. Най- лесният вариант е: собственикът на земята разписва един двустранен анекс, който се вписва в Агенцията по вписвания. Говорим за един относително "лек развод". Когато нещата опрат до "Аз не искам", тогава се решават чрез съда", обясни Александър Александров.

Може ли да се продава земеделска земя, която е под аренда и обработват ли се т. нар. "бели петна"? Подробностите- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29