Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой и колко получава от земята?

Снимка: Радио ВИДИН

Кога се изплаща рента и как се разваля договор с арендатор? За отношенията между собственик на земеделска земя и арендатор говорим в "Посоките на делника" с председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров.

Получиха ли видинчани рентата и какви са им отношенията с арендатора?

"Имам 35 декара. Доволен съм от арендатора, освободил ме е от всякакви грижи. Плаща редовно рента, даже за тази година плати. На декар допълнително дава и половинка олио. За една година беше досега, а сега сме подписали за 3 години договор... Имам земя в Кулско. Засега съм доволна.  Нямам оплаквания... Плаща редовно, сега още не е платил рентата. Сега от този месец ще почне да плаща... Нашият договор е подменен, на 5 години го подменяваме... Прекара ме арендаторът- за миналата и за тази година не съм получила пари. Той е от Капитановци. Мисля че са фалирали. Сега съм я дала земята за догодина на друг човек... Много ниски са рентите, надолу из България са по- височки... Има някои бавят рентите, но ние нямаме проблем засега...", казаха видинчани.

Александър Александров е председател на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Казва, че преди 10-ина години Видинска област се славеше с най- много пустеещи площи- над 250 000 декара. Ситуацията сега не е така. В областта има достатъчно на брой земеделски стопани, които се занимават със земеделие.

"Аз смятам, че всеки един собственик на земеделска земя трябва да се отнася към нея като собственик, включително и арендодателите. Бих препоръчал на собствениците на земеделски земи да намерят подходящия ползвател. Нека да бъдат внимателни, нека да не се вглеждат във висока рента или каквито и да било други привилегии. По- добрият вариант е да се вгледат в това дали познават ползвателя, който обработва тяхната земя", съветва Александър Александров.

Председателят на Съюза на зърнопроизводителите във Видин казва, че няма арендатор, който да бави изплащането на рента и да държи парите в банка.

"В рамките на Видинския съюз на зърнопроизводителите от 54 членове аз смея отговорно да твърдя, че няма такива колеги. Лоялни са към своите арендодатели."

СнимкаПричината да не го правят била, че лихвите в банките в момента са ниски. Забавяне при изплащането на рента би могло да има, когато собствениците на земеделска земя живеят извън територията на областта.

Всеки един ползвател на земя, когато е сключвал договор, в него трябва да е упоменато в какъв срок ще бъде разплатена рентата. Договорът трябва да касае срокове, финансови параметри, взаимоотношения между страните. На основание неплащане на рента собственикът на земята може да развали договора с арендатора. Забавянето обаче не е основание за разваляне на договора.

"Развалянето става с анекс между двете страни. Най- лесният вариант е: собственикът на земята разписва един двустранен анекс, който се вписва в Агенцията по вписвания. Говорим за един относително "лек развод". Когато нещата опрат до "Аз не искам", тогава се решават чрез съда", обясни Александър Александров.

Може ли да се продава земеделска земя, която е под аренда и обработват ли се т. нар. "бели петна"? Подробностите- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45