Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говори председателят на Районната избирателна комисия във Видин

За новостите на тазгодишните президентски избори


На тазгодишните президентски избори има доста новости. Разясненията ги научаваме в "Посоките на делника" от председателя на Районната избирателна комисия във Видин Павел Петков.


В звуковия файл можете да чуете подробности за задължителния вот и какво се случва, ако някой не иска да гласува. Ако гражданин има уважителна причина да не гласува, как може да я докаже. Кой ще прави проверката кой е гласувал и кой не.

За пръв път на тези избори в бюлетината за президентския вот ще има графа "Не подкрепям никого". Павел Петков дава отговор на въпроса, когато избирател хипотетично отбележи в бюлетината си "Не подкрепям никого", къде всъщност отива неговият глас.

Двете бюлетини- за президентските избори и за националния референдум заедно ли ще се подават на гласуващия или той изрично трябва да заяви това? Гласуването за референдум задължително ли е? Трябва ли да се отговори и на трите въпроса от референдума? До кога всеки избирател може да подаде заявление за гласуване по настоящ адрес? Ако в деня на вота гласоподавателят не намери името си в списъците, как може да гласува? Гласуването както досега ли ще е- задраскване с "Х" или "V"?

Въпроси, чиито отговори може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56