Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин преди нас

5
Снимка: Полина Тодорова

В навечерието на празника на Видин- Димитровден в "Посоките на делника" говорим за архитектурните паметници и облика на Видин в годините преди Освобождението. Някои от архитектурните паметници, строени през вековете, с местно и национално значение, са запазени.

"През българското Средновековие- 6 век, българите назовават Бонония Бъдин. От 11 век Бъдин е наречен Бдин. Бдин става център на обширна област. Местните управители издигат укрепление, наречено по-късно от населението "Баба Вида" върху 8-стенната ъглова североизточна кула на римската крепост Бонония. В замъка се различават два строителни периода- в края на 10 век и през 14 век"
, каза Лиляна Петрова, инженер. До пенсионирането си тя работи като експерт в Държавен архив- Видин.

Бдин е управляват от силни князе, а от втората половина на 14 век става столица на царство. Бдин се състои от две части- външен и вътрешен град. Замъкът "Баба Вида" е предназначен за управителите, князете и членовете на царското семейство. В докуменните от онзи период се споменава за великолепието на катедралната църква "Света Богородица". В жилищните квартали на външния град живеят земеделците, занаятчиите, търговците и чужденците.

СнимкаЗамъкът "Баба Вида" е обявен за архитектурен паметник с национално значение. От този период- 13-14 век е и Венецианският склад, също обявен за паметник на културата с национално значение.

Църквата "Свети Панталеймон" е изградена през 1142 година. Тя е паметник на архитектурата и изобразителното изкуство с национално значение. Църквата "Света Петка", изградена през 1633 година е обявена само за паметник на културата. По-късно османските завоеватели разрушават изцяло Бдин. 17- 18 век се изгражда кеменната крепост "Калето". През османското владичество от 1396 до 1878 година Видин е център на област, наречена санджак.

"След 1690 година турците изграждат каменната крепост "Калето", под ръководството на архитект Мустафа Ага. Обявена е за архитектурен паметник с национално значение и е включена в регистъра на Националния институт за паметници на културата"
, каза Лиляна Петрова.

Видин до Освобождението е изглеждал като мюсюлмански град. Причината за това са многото джамии, които са съществували в града. Феликс Каниц- най-добрият познавач на града от третата четвърт на 19 век говори за 32 джамии.

"Една особеност- джамиите, стълбищата, стъпалата към минарето, както и самото минаре, са от камък. Но иначе стените са били тип "плетарки"- измазани с глина и по средата- летвички. Единственото изключение прави джамията на Осман Пазвантоглу, която е изцяло каменна. Къщите, българските и турските са горе- долу еднотипни. Турските са малко по- големи с отделно отделение- харем за жените. Но по принцип къщите са от дърво, каменни къщи почти липсват. Средата на 19 век населението на Видин е между 25 хиляди и 30 хиляди души", разказва за облика на Видин Невен Илиев, специалист за периода 15-19 век, уредник в Регионален исторически музей- Видин.

СнимкаСлед 1718 година Видин става част от граничната зона на Османската империя. За него важи Граничния закон, съгласно който в укрепената част на града нямат право да живеят християни, а само мюсюлмани и евреи. Българите са били принудени да си продадат жилищата и да си строят нови къщи извън града. Било им е забранено да правят постройки от камък.

"Първото официално преброяване в България, 1880 година, дава бройка 13 714 души. Това са турците, които са се изселили в по- голямата си част, въпреки, че около 5 000 остават във Видин. Изселили са се и голяма част от евреите, естествено и гарнизона", каза Невен Илиев.

Градът е важен търговски център до края на 17 век. Той е най-голямото търговско пристанище на Османската империя по долен Дунав. От края на 17 век започват да преобладават военните му функции и по-предприемчивите търговци се насочват към Свищов и Русе, които не са били военни центрове.

"Масовото унищожаване на "Калето" започва след Междусъюзническата война от 1913 година. Ломчаните са започнали да вадят от Баба Вида готов камък за своята гимназия. Тогава се намерил военен, който сложил 10-12 пушки, малко муниции и обявил "Баба Вида" за военен обект. Иначе сега щяхме да разправяме- тук някога е имало замък"- коментира Невен Илиев.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25