Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин преди нас

5
Снимка: Полина Тодорова

В навечерието на празника на Видин- Димитровден в "Посоките на делника" говорим за архитектурните паметници и облика на Видин в годините преди Освобождението. Някои от архитектурните паметници, строени през вековете, с местно и национално значение, са запазени.

"През българското Средновековие- 6 век, българите назовават Бонония Бъдин. От 11 век Бъдин е наречен Бдин. Бдин става център на обширна област. Местните управители издигат укрепление, наречено по-късно от населението "Баба Вида" върху 8-стенната ъглова североизточна кула на римската крепост Бонония. В замъка се различават два строителни периода- в края на 10 век и през 14 век"
, каза Лиляна Петрова, инженер. До пенсионирането си тя работи като експерт в Държавен архив- Видин.

Бдин е управляват от силни князе, а от втората половина на 14 век става столица на царство. Бдин се състои от две части- външен и вътрешен град. Замъкът "Баба Вида" е предназначен за управителите, князете и членовете на царското семейство. В докуменните от онзи период се споменава за великолепието на катедралната църква "Света Богородица". В жилищните квартали на външния град живеят земеделците, занаятчиите, търговците и чужденците.

СнимкаЗамъкът "Баба Вида" е обявен за архитектурен паметник с национално значение. От този период- 13-14 век е и Венецианският склад, също обявен за паметник на културата с национално значение.

Църквата "Свети Панталеймон" е изградена през 1142 година. Тя е паметник на архитектурата и изобразителното изкуство с национално значение. Църквата "Света Петка", изградена през 1633 година е обявена само за паметник на културата. По-късно османските завоеватели разрушават изцяло Бдин. 17- 18 век се изгражда кеменната крепост "Калето". През османското владичество от 1396 до 1878 година Видин е център на област, наречена санджак.

"След 1690 година турците изграждат каменната крепост "Калето", под ръководството на архитект Мустафа Ага. Обявена е за архитектурен паметник с национално значение и е включена в регистъра на Националния институт за паметници на културата"
, каза Лиляна Петрова.

Видин до Освобождението е изглеждал като мюсюлмански град. Причината за това са многото джамии, които са съществували в града. Феликс Каниц- най-добрият познавач на града от третата четвърт на 19 век говори за 32 джамии.

"Една особеност- джамиите, стълбищата, стъпалата към минарето, както и самото минаре, са от камък. Но иначе стените са били тип "плетарки"- измазани с глина и по средата- летвички. Единственото изключение прави джамията на Осман Пазвантоглу, която е изцяло каменна. Къщите, българските и турските са горе- долу еднотипни. Турските са малко по- големи с отделно отделение- харем за жените. Но по принцип къщите са от дърво, каменни къщи почти липсват. Средата на 19 век населението на Видин е между 25 хиляди и 30 хиляди души", разказва за облика на Видин Невен Илиев, специалист за периода 15-19 век, уредник в Регионален исторически музей- Видин.

СнимкаСлед 1718 година Видин става част от граничната зона на Османската империя. За него важи Граничния закон, съгласно който в укрепената част на града нямат право да живеят християни, а само мюсюлмани и евреи. Българите са били принудени да си продадат жилищата и да си строят нови къщи извън града. Било им е забранено да правят постройки от камък.

"Първото официално преброяване в България, 1880 година, дава бройка 13 714 души. Това са турците, които са се изселили в по- голямата си част, въпреки, че около 5 000 остават във Видин. Изселили са се и голяма част от евреите, естествено и гарнизона", каза Невен Илиев.

Градът е важен търговски център до края на 17 век. Той е най-голямото търговско пристанище на Османската империя по долен Дунав. От края на 17 век започват да преобладават военните му функции и по-предприемчивите търговци се насочват към Свищов и Русе, които не са били военни центрове.

"Масовото унищожаване на "Калето" започва след Междусъюзническата война от 1913 година. Ломчаните са започнали да вадят от Баба Вида готов камък за своята гимназия. Тогава се намерил военен, който сложил 10-12 пушки, малко муниции и обявил "Баба Вида" за военен обект. Иначе сега щяхме да разправяме- тук някога е имало замък"- коментира Невен Илиев.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00