Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Толерантни ли сме към незрящите хора

2
Снимка: Радио Видин

На 13 ноември отбелязахме Международния ден на незрящите хора. Датата е избрана от ООН през 1946 г. и съвпада с рождената дата на френския благородник Валентин Аюи, който отчита съществуващата несправедливост към незрящите хора и се заема да направи живота им по- достоен. 

Днес в "Посоките на делника" говорим за проблемите, с които се сблъскват хората с частично нарушено зрение и с липса на такова. Толерантни ли сме към тях и какви са проблемите им- това попитахме видинчани. 

"Никак не сме толерантни към незрящите хора. Нямаме нито пътища, нито подходи към тях за незрящите хора ... Не сме достатъчно толерантни както към незрящите, така и към хората с увреждания ... Мисля, че тепърва навлизат тези неща в нашия град" - казаха видинчани по темата. 

300 са членовете на Съюза на слепите във Видин, каза Радослава Иванова, председател на териториалната организация. Самата тя има проблеми със зрението и познава трудностите, които срещат незрящите. 

"Над 90% от тях са в първа група, а останалите са втора група. В трета група ние не приемаме хора. На първа група се отпуска еднократна годишна финансова помощ, в размер на 50 лева. На втора група разпределяме пари от членския внос за нуждаещите се хора. Винаги помагаме на хората със зрителни увреждания, като попълваме техните документи и осигуряваме подкрепа при конкретни операции. Всекидневно общуваме с подобни хора. Бих посъветвала всички хора, не само хората с увреждания, редовно да ходят на профилактични прегледи" - каза Радослава Иванова.


Срещнахме се с Марио Марков от Видин. Перде на очите причинява слепота на мъжа, а лекарите казват, че заболяването е наследствено или може да се появи след посттравматичен шок. Крайната слепота настъпва през октомври, миналата година. Да прогледне му помагат от Съюза на слепите. Сега вижда, но само с едното око. 

"Бях изключително зле и с двете очи. Искам да благодаря от сърце на Съюза на слепите, за да успея да направя въпросната операция. Сега вече виждам с едното око и се надявам скоро да прогледна и с другото. Не мога да говоря за цената на операцията, защото не съм запознат. Съветвам хората да не чакат при поява на проблеми, а моментално да потърсят лекарска помощ" - призова Марио Марков

Не всички, които губят зрението си, обаче, имат шанса след операция да погледнат света около себе си отново. Някои се затварят, пазят чувствата за себе си и не искат да говорят за проблема, други приемат положението и се учат да живеят без да виждат. Губят зрението си, но пък след това развиват другите си сетива. И не спират да се надяват.



Пенка Симеонова от Видин има глаукома- увреждане на очен нерв. От 4 години не вижда. Изобщо. Помага й нейният син. Без него не може да излезе, защото не може да вижда къде да ходи. Сподели, че някои от нейните познати и приятели започнали да я отминават след като загубила зрението си и предполага, че се притесняват да я заговорят. А жената има нужда понякога да си поговори с приятели, така както го правят хората, които виждат. Приела е това, което се е случило, а надеждата да прогледне не угасва. 


"Моето заболяване е най- тежкото. За него лекарите казват, че връщане назад няма. Работела съм в шивашката промишленост и днес съм напълно сляпа" - каза Пенка Симеонова. Очното налягане е важно да се следи. И не само това- стресът също може да отключи заболяването, казват преминалите по пътя от поставяне на диагнозата, лечение до пълна слепота. Малко са хората, които са се записали в съюзната организация на слепите във Видин. 


"Една от причините вероятно е, че не искат, не искат да се знае, че са загубили зрението си" - каза още председателят на съюза Радослава Иванова. Никой не е застрахован от това да развие заболяване на очите. Понякога външно не личи. Затова нека бъдем толерантни и внимателни към хората около нас.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45