Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зависими ли сме от съвременните средства за комуникация

Снимка: Радио ВИДИН

Живеем в модерно време, в което хората са погълнати от новите технологии. Компютър, телефон, таблет са неразделна част от нашето ежедневие и често се случва вместо да ни служат, ние да им робуваме. Все повече говорим онлайн с приятели, виждаме се на снимки, които лайкваме и коментираме- по Фейсбук, прекарваме все по-малко време в парка. Прави ли ни това социални инвалиди?

Както всичко ново, и новите технологии имат най- голям ефект върху младото поколение. Затова попитахме деца от 2-ри до 11-и клас за какво най- често използват своите телефони и компютри и могат ли да изкарат един ден без тях?

"Телефона- най- често, във Фейсбук разглеждам снимки... Телефона най- много използвам, по половин час на ден. За Фейсбук, да гледаме снимки... Цъкаме игри или пишем с приятели... Комуникацията в социалните мрежи е по- скоро с хора, които са далеч... Компютър използвам- да си играем, да гледам клипчета...", казаха ученици пред Моника Йончева.

СнимкаВ ежедневието си дори и не се замисляме колко често използваме мобилния телефон- за разговори, игри, да прочетем последната информация- за времето, трафика, новините. Интернетът отдавна се е е превърнал в услуга, за която плаща всяко семейство, заедно със сметките за вода и ток. И не можем да си представим какво бихме правили без съвременните средства за комуникация.

Кои от тях ползват видинчани, които познават и други форми на общуване, освен виртуалното? Как запълваха свободното си време преди да излязат на мода компютрите и мобилните телефони.

"Имам джиесем, за разговори... Само телефон имам, за разговори го ползвам, минало ми е времето да си играя игри. Хората преди намираха какво да правят- ходеха за риба, разходки, заведения. А сега няма време. Особено младите по цял ден си играят, така че не знам колко е полезно... Телефон имам, използвам го за разговори с приятели, близки, с колеги. Свободното време беше тогава запълнено с други неща- четене на книги на хартиен носител, не като сега на електронен... Аз съм против игрите. В свободното си време чета книги и гледам филми... Освен джиесем, компютри и таблети. В работата ми се налага, имам близки в чужбина, с които поддържам връзка по този начин. Децата, които са по- малки ги привлича много и ги задържа много компютърът, а това не е много полезно за тях. Трябва да обичат книгите, да спортуват, да излизат на разходки..."

СнимкаСъвременните технологии дават възможност да комуникираме с други хора по цял свят. Да се виждаме и чуваме със свои близки, с които не можем да се срещаме много често. Като във всяко нещо, трябва да има мярка и да се съобразяваме с времето, което отделяме за общуване във виртуалното пространство.

"Това време може да е много приятно прекарано, може да е много ползотворно, ако човек прави нещо за себе си. Чудесно е, когато си комуникираме с хора, но за децата проблемът е, че не се научават да комуникират в реалното пространство. Децата трябва да се научат как да общуват с другите в реалния живот и трябва да изграждат с годините умението да го правят. Когато не може да не го правиш вече, може да кажем, че си преминал на другата страна. Като във всички зависимости, има употреба, злоупотреба и зависимост. Употребата е нещо хубаво и нормално. Злоупотреба е, ако прекаляваме с това, лишаваме се от сън, храна и други забавления, за да правим нещо във виртуалното пространство. А когато вече не може да се откъснем от техниките и вече сме толкова обсебени от тях, че дори и един ден не може да не го правим, значи вече се говори за някакво болестно състояние, на което трябва да се обърне внимание", казва психологът Катя Райчева.

На всички зависимости проблемът е скуката. Когато човек няма други интереси и нищо друго не му доставя удоволствие, той става зависим от нещо.

Любомир Любенов- зам. управител на ЗОРА- ВидинОще през ноември в магазините започнаха намаленията, включително и в търговските обекти за техника. Освен т. нар. "черен петък" много от търговските обекти продължиха с отстъпките и през почивните дни. А до Коледа предстоят още.

Любомир Любенов е заместник управител на магазин "Зора" във Видин. Казва, че преди години телефони и таблети са си купували предимно младите хора. Сега не е така.

"Все повече наблюдаваме хора от различни възрастови групи, които си закупуват такава техника. Нашият регион в Северозападна България е малко по- беден, млади хора напускат и отиват да работят в чужбина. Възрастните хора, тъй като един таблет, един лаптоп е възможност да комуникират, да поддържат една връзка с децата си, си ги купуват. Сега вече смартфонът е нещо задължително в днешно време. Наблюдаваме хора, които идват и с много малки деца, около 4-5- годишна възраст, дори и те желаят да закупят на децата си телефон или таблет. В момента се продават и т. нар "смарт часовници", които сигнализират на телефона на родителя по всяко време къде е неговото дете", обясни Любомир Любенов.

Смартфоните и лаптопите са едни от предпочитаните подаръци за празниците. Всеки месец излизат нови модели, цените са плаващи и хората изчакват празничните намаления, за да ги купят като подарък за Коледа.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00