Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо партиите запазиха големите си субсидии и ще има ли преосмисляне?!

Снимка: БГНЕС


Партийната субсидия е една деликатна тема, която предизвиква доста коментари в обществото. Гледната точка в "Посоките на делника" е на народни представители и граждански движения от Северозапада.


В началото на този месец парламентът отхвърли предложението на Патриотичния фронт, субсидията на партиите догодина да бъде намалена на 6 лева за всеки действителен глас. Така и догодина, парламентарно представените партии ще получават 11 лева за глас. Въпреки, че от всички три въпроса, зададени в референдума, този за намаляване на партийните субсидии до 1 лев получи най-масова подкрепа.


Народният представител от Патриотичния фронт Красимир Богданов би оспорил въпроса за субсидиране от 1 лев за глас, защото "не знам доколко е възможно да функционира една политическа организация с национално представителство, със средства, които се равняват на няколко десетки или стотин хиляди лева. В крайна сметка една национална организация поддържа офиси, поддържа политическа дейност и не може единствено и само от членски внос да се издържа тази организация. Ние в малките населени места, където хората са достатъчно бедни и отрудени не събираме членски внос от тях, тъй като е кощунство да караш хората да си плащат за политическото си членство. Смятам, че едно разумно решение, за една минимална субсидия, която да получават партиите от държавата, ще бъде обективно и съобразено с условията в България."


Гостът в студиото Георги Георгиев, председател на Гражданско движение "БОЕЦ" категорично заяви, че те застават зад позицията "пълна забрана по закон за държавно финансиране на политическите партии по какъвто и да е начин. Поставянето им в една конкурентна среда, в която да печелят доверието на обществото, да набират симпатизанти и чрез членски внос, така както го правим всички ние в гражданския сектор, да развиват своята дейност."


Гледната точка на народния представител от Реформаторския блок Борислав Великов е, че "след като преобладаващата част от гласувалите на референдума хора са се изказали в посока намаляване на субсидиите, очевидно това е нещо, с което ние трябва да се съобразим. Намаляването на субсидията трябва да стане в обратна пропорционална зависимост на процента взети гласове. Така например големите партии, получили над 10% от гласовете, биха могли да получават не повече от 1/3 от субсидията, която се полага в момента, т.е. 3-4 лева на глас. Партиите между 10 и 4 %, това са средни по големина партии, да получават половината от държавната субсидия, а партиите между 4 и 1%, т.е. тези, които не са влезли в парламента, да получават пълния размер на субсидията. Обосновката на едно подобно схващане е, че малките партии трябва да се развиват."


Според народния представител от ДПС Станислав Анастасов, "темата със субсидиите на политическите партии е свързана с едно нещо и не бива да го забравяме, а именно, независимостта, прозрачността и отчетността. Ако намалим или премахнем субсидията, съответно и тези три елемента ще изчезнат. Всеки сам може да прецени, кой има интерес от политическите партии да бъдат непрозрачни и неотчетни."


Още по темата за партийните субсидии чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03