Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

Снимка: БГНЕС

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че предстоящият бойкот не е срещу малките квартални магазинчета. Премиерът Росен Желязков обясни, че търговският оборот миналия четвъртък е бил с близо 30% по-малък и обеща да предприеме законодателни промени за ограничаване на надценките и прекупвачите каза Велизар Енчев, член на инициативния комитет. В събота премиерът свика заседание на Министерския съвет, на което бяха предложени различни мерки по отношение на цените. Организаторите призоваха и производителите да подкрепят бойкота на 20 февруари. Спадът на оборота на търговските вериги може да се очаква да бъде с около 200 млн. лв., което е колосална печалба за тях, каза Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите. По думите му печалбата не остава в бюджета на България. Този протест е заради хората с нисък социален статус, които са най-потърпевши и са почти принудени да стигнат до ръба на оцеляването, обясниха от гражданската инициатива "Системата ни убива" и настояха за пределна надценка на основни хранителни продукти, които да бъдат определени от Министерски съвет, като надценките да не надвишават 10%. 

Акцент на втория бойкот е да не се пазарува единствено от търговските вериги. Организаторите призоваха потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които ежедневно са мачкани от веригите. Приемлив ли е подобен вариант на втори протест срещу надценките на хранителните продукти у нас - темата коментира Стойне Василев, финансов консултант и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на личните финансови консултанти: 

"Това според мен не е вариант, защото си спомних какво беше преди 1989 година. Тогава цените бяха фиксирани, но какво се случи - много стоки изчезнаха и се продаваха на "черния пазар" на по-високи цени. 1990 година имаше купони в българските магазини, 1996-а беше по същия начин, така че ни мисля, че това е някакво решение... Има много фактори, които водят до повишение на цените. Енергоносителите са на първо място, увеличаването на осигуровките и вдигането на минималната работна заплата, както и други фактори, които са изцяло пазарни и това се случва не само у нас, но и в съседните страни и в цяла Европа." 

Вариант ли е предложението за въвеждане на таван на надценката на основните хранителни продукти - това попитахме финансовия консултант Стойне Василев:

"Всичко е възможно, но това няма да доведе до намаление на цените. Както намалението на ДДС ставките не доведе до намаление на цените, така и тук, типично по български, ще има по-голяма верига и всеки ще си начислява тези 20% и ще има много неща, които да заобиколят това изискване и пак ще купуваме на същите цени, дори и на по-високи. Нещо по-разумно, което се прави в страни като Франция е да има максимална цена на някои продукти." 

Производителите на мляко и млечни продукти са едни от най-ощетените по търговската верига "производител - краен клиент". Разговаряхме с Юлия Стоянова, представител на частна мандра във врачанското село Косталево, които продават част от своите продукти и на съботния пазар във Видин.

"Мандрата ни съществува вече около 5-6 години, като предлагаме млечни продукти, кашкавали, сирена. Принципно ние сме една средна мандра, която не произвежда големи количества и гледаме да си пласираме продукцията на много по-ниска цена, отколкото веригите предлагат. Справяме се сами с тази задача. Изкупната цена е много надолу, а във веригите е поне 70-80% нагоре. Имаме обекти предимно в София, предлагаме продукцията си на по-малки магазинчета, но е трудно. Предложението за 10% надценка от производителя до крайния потребител е много добро предложение" - уточни Юлия Стоянова.

Ще подкрепят ли видинчани втория протест срещу надценките на храните - това проверихме в анкета:

"Българинът се лъже и пак се разделихме, защото такъв ни е манталитетът явно. Пак се вмъкна в политиката Мая Манолова... Трябва да купуваме повече от производителите. Ние самите трябва да го променим и да купуваме повече от тях. Наистина внасят чужди стоки от чужбина, а нашата стока си е по-хубава. Внасят се и много китайски стоки и дрехи, а нашата стока си е хубава. Трябва да покажем гражданско общество и ще има ефект" - коментираха видинчани.

Според организаторите на протеста, бойкотът на търговските вериги на 13 февруари е бил повече от успешен, като е отчетен 28,8% или 7,9 млн. лв. спад в оборота. Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България сподели, че този близо 30% спад в търговския оборот на веригите е едно добро начало на фона на кампанията срещу бойкота, текла в продължение на седмица преди него. 

"Намаляването на оборота с близо 29% е успех. Това, че накарахме правителството да предприеме мерки също е голям успех. До преди една седмица разни оплаквачи и такива, които защитаваха търговските вериги, обявяваха, че протестът е бутафория. Стигна се дотам, че обявиха и контрапротест, само че тези, които обявиха контрапротест не се появиха с лицата си, а вече знаем и от министъра на земеделието, че вече се изготвя и проектозакон с таван на надценка на храните не повече от 30%. Това е успех, който се постигна благодарение на информационната кампания на медиите и разбира се на потребителите. Продължаваме напред, огънят е запален. В никакъв случай протестът не е за малките магазинчета - бойкот на големите търговски вериги" - призова Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45