Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да съхраним традициите и българския дух

Снимка: Колаж: Радио ВИДИН

За българските традиции и обичаите, за историята и приемствеността между поколенията говорим в сутрешния блок "Посоките на делника" с Вилислава Милкова- танцьор във фолклорна  студия "Северняци", Ерик Петров- ръководител на фолклорна студия "Северняци", "Работилница за хора" и детска фолклорна студия "Севернячета" и с Ивайло Иванов от патриотичен клуб "Бдинци" и член на Управителния съвет на Национален съюз "Единение".

"Изпратихме 2016 и посрещнахме 2017 година с няколко участия в новогодишната нощ. Това е съдбата на артиста- когато другите се веселят, артистите работят. Но пък ни беше приятно, забавно и много весело", сподели Ерик Петров.

"2016 беше предизвикателна за нас. Проправихме една тънка пътечка, която се надяваме да стане път. Апелът миналото да се запомни в настоящето, да го презентираме по подобавящ начин, понеже към днешна дата виждам едно издихание от страна на младите- не познават българската си история. Обичам да казвам, че човек, който не познава своята история, не заслужава бъдеще. Затова се стремим по този начин- със срещите ни с младите, да запазим българският дух, българското самочувствие. Пожеланието ми към всички българи през 2017 година е да запазят род, уважение към семейството и да не забравят Родината", каза Ивайло Иванов.

Патриотичнен клуб "Бдинци" проведе през 2016 година уроци по родолюбие във видински училища и показа нагледно пред децата старинно оръжие и дрехи. По този начин, когато представят историята нагледно, се надяват да стигнат до повече деца и те да заобичат нашето наследство и да се гордеят с него.

Снимка"Аз съм щастлив, че имам възможност да работя с много хора и виждам с какво желание, с какъв хъс се хващат на хорото и имат желание постоянно нещо ново и интересно да учат. В моя състав "Работилница за хора" се розучават около 50-60 хора- от всички фолклорни области. Детската група, в която има деца от 4 до 14-годишна възраст, играят около 30 хора. За всеки танц костюмът е много важен- когато видиш един танцьор с една красива българска носия, той ти грабва окото и това привлича както млади, така и стари", сподели Ерик Петров.


Фолклорните формации, които ръководи Ерик Петров, имат с какво да се похвалят- 52 са концертите им през 2016 година, имат участия във  фестивали, явили са се на два конкурса, от които са спечелили две награди.

Вилислава Милкова казва, че когато облече носията, се променя:

"Това е един вид скок в миналото- пазиш това, което е останало и го предаваш на другите, предаваш емоцията, която изпитваш в този момент. И публиката те зарежда с положителна емоция. Това ме кара да се чувствам щастлива, когато съм на сцена и когато играя. Ние сме бъдещето и трябва да продължим да правим това, трябва да запазим българската традиция и да я предаваме."

СнимкаЧленовете на патриотичния клуб се стараят максимално да пресъздават нашата история, когато правят възстановки и да показват истината на хората:

"И ефектът е показателен след края на всяка една възстановка- сълзите в очите на публиката- не от страх, не от мъка, а от гордост, че са българи, че са видели нашите предци какво са направили за свободна България."

Начинът, по който представяме нашата история и фолклор, също са важни, споделиха събеседниците. Когато успееш да грабнеш малките в един непринуден разговор, да покажеш носията и дрехите, да разкажеш увлекателно за обичаите и обредите и защо са важни, защо са поводи за гордост, няма как те да се не заслушат в народната музика и да не заобичат българската история.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00