Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възпитава ли музиката

Снимка: Радио ВИДИН

Каква е ролята на образованието по музика за развитието на младите хора? За музиката, която възпитава говорим с Йоанна Крумова и Симона Момчилова, възпитанички на училището по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин и с преподавателите Живка Сливенова- по музика и народно пеене и Ани Илиева- по музика и пиано.  

Йоанна Крумова е ученичка в 7 клас, Симона Момчилова- в 10 клас. Йоанна учи музика и от първи клас е в училището по изкуствата. Носителка е на много медали, участва в конкурси и печели на повечето първите места. Нейната майка е била танцьор в Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав". Бащата на Симона пък е певец, тя е профил "Хореография", танцува и пее. Казват, че музиката е и развлечение, и възпитание на духа.

"Слушам музика по всяко време. Аз имам допълнителни часове по изучаване на народно пеене и е забавно да го правя. Има и други стилове музика, които също харесвам", каза Йоанна.

"Изучаването на българския фолклор би трябвало да е задължително. Защото, ако не запазим българския фолклор, няма смисъл. Трябва да се наблегне на българските народни песни", казва за учебния материал Симона.

Йоанна и Симона слушат народна музика и в свободното си време. Приятелите им също. Вкусът към музиката зависи от всеки човек- всеки си избира какво да слуша.

Цензура в музиката трябва да има, смята Симона. Според Йоанна всичко си има граници- в училище, например, не е допустимо да се слушат песни с неприличен текст. Социалната среда донякъде влияе при избора, казва Симона:

"Когато някоя песен е известна и много хора я слушат, това няма как да не повлияе."


"Семейната среда също е важна", допълни Йоанна.

В българското училище преди 1989 година се изучаваше класическа и популярна музика, преминала през партийната цензура. След демокрацията започна да се създава и комерсиална музика. Сега всеки може да си избира какво да слуша, изкуството се подчини на пазара- каквото се слуша, това се пее. Спорът за качеството на музиката не стои на преден план. За разлика от училището, защото учителите по предмета се съобразяват с изискванията на Министерството на образованието и с това, което децата трябва да постигнат в края на учебната година. Всичко това е заложено в учебната програма. От първи клас се започва с началните стъпки по елементарна теория на музиката, включване на фолклорните обичаи и с годините се надгражда материалът. Изучаваната музика обхваща всички стилове- в 5-и и 6-и клас, например, се учат фолклорни области, в 7-и клас- история на музиката.

Снимка"Много е важно самият учебник да бъде достъпен за децата, да няма прекалено много информация. Когато детето отвори учебника, песента трябва не само като мелодия, а и като текст да бъде близко до детето, да бъде запеваема, съобразена с музикалните способности на едно дете. Музиката възпитава, разширява кръгозора на децата. Когато говорим за народната музика, за фолклорните обичаи, всяка една песен е нещо, което се е случило. Децата добиват представа, връщат се много години назад и черпят информация от извора на българщината, което е най- ценно. И това е нещото, което ни отличава от всички- българското", коментира Живка Сливенова- старши преподавател по музика и народно пеене.

"Макар че има теми, които им се струват малко тежки, сега в момента работя с 7 клас и и те учат история на музиката, хубаво е да познават отделните епохи, отделните стилове, да се ориентират. Това им дава една обща култура, за да могат после те самите да правят избор, когато слушат музика. Категорично, социалната среда влияе при избора на музика и ако на тези деца в часовете не им се даде достатъчно обща представа за музикалната култура, те не могат да направят своя избор. Трудно е, защото влияе и семейната среда, влияе и социалната среда. Но ние се опитваме и работим в тази посока. В същото време имаме много изяви, децата свикват да излизат на сцена, вече формират своя вкус и ние го показваме и с концертите, които много често правим", заяви Ани Илиева- старши преподавател по музика и пиано.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00