Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възпитава ли музиката

Снимка: Радио ВИДИН

Каква е ролята на образованието по музика за развитието на младите хора? За музиката, която възпитава говорим с Йоанна Крумова и Симона Момчилова, възпитанички на училището по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин и с преподавателите Живка Сливенова- по музика и народно пеене и Ани Илиева- по музика и пиано.  

Йоанна Крумова е ученичка в 7 клас, Симона Момчилова- в 10 клас. Йоанна учи музика и от първи клас е в училището по изкуствата. Носителка е на много медали, участва в конкурси и печели на повечето първите места. Нейната майка е била танцьор в Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав". Бащата на Симона пък е певец, тя е профил "Хореография", танцува и пее. Казват, че музиката е и развлечение, и възпитание на духа.

"Слушам музика по всяко време. Аз имам допълнителни часове по изучаване на народно пеене и е забавно да го правя. Има и други стилове музика, които също харесвам", каза Йоанна.

"Изучаването на българския фолклор би трябвало да е задължително. Защото, ако не запазим българския фолклор, няма смисъл. Трябва да се наблегне на българските народни песни", казва за учебния материал Симона.

Йоанна и Симона слушат народна музика и в свободното си време. Приятелите им също. Вкусът към музиката зависи от всеки човек- всеки си избира какво да слуша.

Цензура в музиката трябва да има, смята Симона. Според Йоанна всичко си има граници- в училище, например, не е допустимо да се слушат песни с неприличен текст. Социалната среда донякъде влияе при избора, казва Симона:

"Когато някоя песен е известна и много хора я слушат, това няма как да не повлияе."


"Семейната среда също е важна", допълни Йоанна.

В българското училище преди 1989 година се изучаваше класическа и популярна музика, преминала през партийната цензура. След демокрацията започна да се създава и комерсиална музика. Сега всеки може да си избира какво да слуша, изкуството се подчини на пазара- каквото се слуша, това се пее. Спорът за качеството на музиката не стои на преден план. За разлика от училището, защото учителите по предмета се съобразяват с изискванията на Министерството на образованието и с това, което децата трябва да постигнат в края на учебната година. Всичко това е заложено в учебната програма. От първи клас се започва с началните стъпки по елементарна теория на музиката, включване на фолклорните обичаи и с годините се надгражда материалът. Изучаваната музика обхваща всички стилове- в 5-и и 6-и клас, например, се учат фолклорни области, в 7-и клас- история на музиката.

Снимка"Много е важно самият учебник да бъде достъпен за децата, да няма прекалено много информация. Когато детето отвори учебника, песента трябва не само като мелодия, а и като текст да бъде близко до детето, да бъде запеваема, съобразена с музикалните способности на едно дете. Музиката възпитава, разширява кръгозора на децата. Когато говорим за народната музика, за фолклорните обичаи, всяка една песен е нещо, което се е случило. Децата добиват представа, връщат се много години назад и черпят информация от извора на българщината, което е най- ценно. И това е нещото, което ни отличава от всички- българското", коментира Живка Сливенова- старши преподавател по музика и народно пеене.

"Макар че има теми, които им се струват малко тежки, сега в момента работя с 7 клас и и те учат история на музиката, хубаво е да познават отделните епохи, отделните стилове, да се ориентират. Това им дава една обща култура, за да могат после те самите да правят избор, когато слушат музика. Категорично, социалната среда влияе при избора на музика и ако на тези деца в часовете не им се даде достатъчно обща представа за музикалната култура, те не могат да направят своя избор. Трудно е, защото влияе и семейната среда, влияе и социалната среда. Но ние се опитваме и работим в тази посока. В същото време имаме много изяви, децата свикват да излизат на сцена, вече формират своя вкус и ние го показваме и с концертите, които много често правим", заяви Ани Илиева- старши преподавател по музика и пиано.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00