Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори международен етно фестивал "Традиции и занаяти"

Снимка: Радио ВИДИН

Днес ще ви заведа до съседния на Видин сръбски град Зайчар, където се състоя вторият Международен фестивал за хора с увреждания "Традиции и занаяти". На гости на сръбските си колеги бяха специалистите и клиентите на Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин.

Главен организатор на фестивала "Традиции и занаяти" този път беше Червеният кръст в сръбския град. Съорганизатор беше Сдружението на болните от церебрална парализа и детски паралич. Участници в етно фестивалът взеха също пенсионерският клуб в Зайчар и Културно дружество "Никола Пашич", както и представители на други сдружения, спортни клубове и училища. 


"Тук днес ще се работи върху това да създадем едни нови условия, ще имаме работна среща между представителите на бизнеса и институциите и ще съставим една програма за следващия период на нашето сътрудничество. Също така това е едно международно събитие. Тук са от Центъра за социална рехабилитация и интеграция от Видин. Това е само една част от сътрудничеството, което имаме с тях. Освен тези културно- образователни дейности в ателиетата правим и спортни срещи и състезания, а планираме до края на годината и други общи инициативи, които се надявам да станат традиционни", каза по повод събитието главният организатор, председателят на Червеният кръст в Зайчар- Владан Маркович.


"Това е една съвместна инициатива на няколко сдружения, където главният организатор е Червеният кръст- Зайчар. Освен това, нещото, което различава тази среща и е най- значимо за нея, е сътрудничеството с Центъра за социална рехабилитация и интеграция от България. Ние през месец ноември бяхме техни гости. Работихме в три ателиета - кулинарно, танцово и по приложни изкуства. Сега повтаряме това тук. Освен вече споменатите организации днес тук има и представители на пенсионерския клуб в Зайчар и културно дружество "Никола Пашич". Присъстват представители и членове на всички сдружения от Зайчар, като сдружението на болните от синдрома на Даун, организацията на хора с ампутирани крайници, дружеството на слепите. Надяваме се това да е началото на едно добро сътрудничество, разбира се заради близостта на нашите два града нашата главна цел е да имаме и по- големи общи проекти. Евентуално да кандидатстваме по някоя от програмите на Европейският съюз. Събитието днес е едно начало на тези общи планове", обясни Иван Симич, секретарят на Сдружението на болните от церебрална парализа и детски паралич. 


Отиваме сега да видим с какво се занимават участниците в арт ателието. Там ни посреща Драган Раячки, художник от Зайчар:

"Днес трябва да ги обучим да правят сувенири. Това означава, че като гости на Зайчар ще си вземат нашите символи на града и околността. А това са забележителностите, които могат да се видят в града. Зайчар е познат с крепостта "Ромулиана", с чешмите си, с водата си, с нашите фолклорни мотиви и със символите, които могат да се забележат и опознаят по време на тази ваша екскурзия. Учим ги на техника за работа с керамика. С бои, които са специално за керамика и по- точно за витраж, оцветяват чаши за кафе. С помощта на този евтин материал могат да открият способностите си за анимация, а защо не, ако се усъвършенстват, това да бъде тяхна професия, защото сувенирите са много търсени навсякъде."


А сега да надникнем в ателието по танци. Там обучител беше Предраг Жекич:


"Показахме две сръбски хора, широко разпространени - "моравац", това е хоро от Шумадия, централна Сърбия, а другото е типично за нашия край, източна Сърбия - "руменка". Не е трудно да се работи с българската група, лесно се разбираме. Иначе българският ми е лесен език, не е труден за учене и за говорене."


Стигаме и до последното ателие, това по готварство. Там ментор беше представител на пенсионерския клуб в Зайчар - Слободанка Милетич:


"Готвихме постен боб, пълнени чушки и "принцес крофне". Бобът го правим също както и вие в България, постен боб. Чушките са пълнени с картофи, настъргани картофи и варен ориз. Бобът и чушките са постни, защото сме във великденски пости. Тях ги готвим често, защото месото ни омръзва, а трябва да го кадим, за да можем да го ядем. Тези две ястия може да се ползват от хора, които са на диета. Могат да се ядат и без хляб. Постни са и могат да не се притоплят, защото са вкусни и студени. А десертът "принцес крофне" се правят с вода, олио, брашно. В тази смес се добавят 8 яйца. Тестото се пече, а за пълнеж се употребява брашно, мляко, сложихме и две опаковки маргарин."

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Курс по карти таро започва във Видин

Курс по карти таро ще се провежда в Центъра за личностно развитие "Свободата да съм" във Видин .  Обучението ще дава задълбочени познания за духовното развитие на всеки участник, възможност за духовни практики и пълноценното използване на информацията на картите, казва специалистът по таро Десислава Димитрова :  "Повече ще наблегнем на..

публикувано на 10.01.25 в 13:00

Видинчанин е разследван за незаконно притежание на контролирани лекарства

Криминалисти са иззели от 39-годишен видинчанин две кутии с 40 таблетки „Ривотрил“ . Медикаментът е открит при претърсване на жилището му във Видин вчера, 10 януари.   По случая е образувано досъдебно производство за незаконното притежание, употреба или разпространение на контролирани вещества.

публикувано на 10.01.25 в 11:57

Само една фирма иска да ремонтира паметника на Ботев във Враца

Русенска фирма („Никс 2002") e единственото дружество, което е подало документи за участие в обществената поръчка за цялостното обновяване на паметника на Христо Ботев и архитектурния комплекс около него на централния площад във Враца . Поръчката беше обявена в края на миналата година от общинската управа.  Предстои ценовата оферта на кандидата..

публикувано на 10.01.25 в 10:25

Видин отбелязва две годишнини в историята на музейното дело

115 години музейно дело и 100 години от рождението на изявения археолог и музеен работник Йорданка Атанасова ще бъдат отбелязани във Видин . През цялата 2025-а предстои поредица от прояви, посветени на двете годишнини. По този повод ръководителят на отдел "Археология" във видинския музей д-р Ваня Ставрева припомни значимия принос на Йорданка..

публикувано на 10.01.25 в 10:05

Видин е с двойно по-висока заболеваемост от туберкулоза спрямо страната

Два пъти над средната за страната е заболеваемостта от туберкулоза през последните години в област Видин . Годишно се регистрират от 14 до 17 случая, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" в Регионалната здравна инспекция д-р Пепа Цветанова .  "Последните 3-4 години заболеваемостта от туберкулоза в област Видин се задържа..

публикувано на 10.01.25 в 09:49

Майката на битите деца от Монтана иска да си ги вземе

Майката на малтретираните малолетни деца от Монтана е заявила пред институциите, че иска да ги вземе. 55-годишният им баща е задържан за 72 часа. Мярката се изтърпява в затвора във Враца.  Решението за задържане за 72 часа на бащата е на Районен съд Монтана.  Момчета на 12 и 9 години бяха изведени от дома им във вторник, след подаден сигнал за..

публикувано на 10.01.25 в 07:48

Протест затвори пътя Лом-Козлодуй

Жители на Лом затвориха за час пътя за Козлодуй. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира за направата на основен ремонт. Автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града за Козлодуй под охраната на полиция. Протестиращите настояха за основен ремонт на пътя Лом..

публикувано на 09.01.25 в 20:05