Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кое препъна десните партии към Парламента?!

Снимка: Колаж: Полина Тодорова
Разговор в "Посоките на делника" с представители на Реформаторския блок, на "Нова република“ и на "Да, България".

Традиционната българска десница остана извън парламента след извънредните парламентарни избори. Коалициите "Реформаторски блок - Глас Народен“, "Да, България“ и "Нова република“ не успяха да прескочат 4-процентната бариера за влизане в 44-ото Народно събрание. Освен, че Реформаторският блок, „Да, България“ и "Нова република“ остават извън новия парламент, остават и без държавни субсидии.

Разговаряхме с Павел Паунов, който е член на Националния съвет на Движение България на гражданите, което пък е част от Реформаторския блок. Павел Паунов бе и на второ място в листата за народни представители от Реформаторския блок за Видински регион:

"Смятам, че този път за последно трябва да си вземем поуките всички ние, които представляваме различните партии от дясното политическо пространство. И трябва да се извиним на 300 000 български граждани, които дадоха своето доверие за всеки от нас. Ако играехме заедно с колегите от "Нова република" и от "Да, България", щяхме да бъдем трета политическа сила във Видинска област, щяхме да излъчим народен представител. За съжаление, явяването в три политически сили, това не се случи. "Реформаторският блок" специално с колегите от "Нова република" почти нямаме никакви идеологически различия. Единственото, което ни различаваше е, че те смятаха, че може би трябва да минем в опозиция и да се опитаме чрез опозиционни действия да контролираме политиката и да защитаваме дясното. Ние пък смятахме, че трябва да присъстваме в изпълнителната власт, за да може действително да заложим на картата на дневния ред важните въпроси. Пътят обаче е един- старата автентична десница трябва да се обедини", подчерта Павел Паунов.
 
Пряко по телефона Вили Лилков от "Нова република" заяви, че "явно по-нататъшно раздробяване на десните партии е безсмислено. Самите избори го доказаха и всеки, който продължи да смята, че някаква нова формация, която ще излезе от съществуващи десни партии, ще има успех, се лъже. Печеливш ще бъде вариантът за десните партии да започнат да се обединяват и да работят заедно. Правилният път е обединение и взаимодействие! Това обединение не може да стане нито много бързо, нито може да стане безпринципно и чисто механично. Съгласен съм с г-н Паунов, че идеологически различия нямаме с партиите от Реформаторския блок. Може би там основният въпрос, който ни раздели, бих казал основният проблем, е отношението към Бойко Борисов и към ГЕРБ. Там видяхме, че имаме диаметрално различни позиции, докато колегите от Реформаторския блок смятаха, че трябва да вървят заедно с ГЕРБ и, че те приемат и Бойко Борисов като министър председател, и взаимодействието заедно с тях в управлението, ние от "Нова република" считахме, че не би трябвало да влизаме и да управляваме заедно с Бойко Борисов. Така че това е един важен въпрос, който трябва да изяснят десните партии преди да започнат да се обединяват. Това, което е притеснително, е не само отсъствието на десните партии в парламента, а притеснително е това, което се очертава- този парламент да бъде с доста по-ниска компетентност от 43-тото Народно събрание, предвид на хората и формациите, които са вътре."

Боряна Мусева от "Да, България" бе водач на листата за Видин. Родена е в София, но корените на рода ѝ са от Видин. В телефонен разговор Боряна Мусева коментира, че "Да, България" никога не е казвала, че е дясна партия. "Да, България" казва: "Ние сме в центъра- ние не сме нито десни, нито леви. Ние искаме да обединим представители на демократичната общност". Резултатът от изборите, който постигнахме в Северозападна България много ни натъжи, но пък от друга страна за нас предизвикателството е ние да спечелим все повече доверие на все повече хора в Северозапада. Вярваме, че има какво да кажем ново в политическото пространство, в което ние попаднахме от съвсем скоро. Искаме да бъдем гласа, будната съвест на обществото, което да озаптява тези системни партии, които попаднаха в парламента."

Още по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00