Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога депутатите ще заработят на пълни обороти?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" гледната точка е на общественици, настоящи и бивши депутати от Северозапада. Повече от месец след официалното си откриване новият парламент все още не успява да набере скорост и да заработи на пълни обороти. Статистиката показва, че 44-тото Народно събрание е най-непродуктивното за последните три. 

По думите на Петър Кичашки от Института за модерна политика: 

"Не можем да очакваме качествено ново развитие като пълним парламента с нови хора, които изповядват старите идеи. Не е това рецептата! А профилът на днешния депутат е "неопитен", ако трябва да го определя с една дума. Макар, че парламентът е пъстър, 240 души има там, всеки от тях със своята тежест или липса на такава. Думата е неопитност, защото партийните елити се опитаха да пробутат на избирателите нови лица, казвайки им, че това ще промени политиката. Виждаме, че не работи! Според мен избирателите трябва да са наясно, че в политиката има нужда и от опит. Хората препотвърдиха с вота си статуквото, така че не можем да говорим за липса на доверие, но можем да говорим за липса на задоволство. Хората са недоволни от състоянието на нещата, а с това Народно събрание няма да се промени статуквото. Просто защото това Народно събрание е еманация на статуквото." 



"Върти се на празни обороти, защото управляващите нямат екип, от една страна. От друга, те нямат някаква програма или поне нещо, подобно на програма, за което говореха в предизборната си кампания. Това се доказва и от едно писмо, разпространено от г-жа Бъчварова, бивш вицепремиер, до ресорни министри, в което най-настойчиво ги моли да се заемат със законодателни инициативи в унисон с поети уж предизборни обещания. От това писмо се вижда, че те в момента буквално не знаят какво правят", заяви народният представител от БСП Филип Попов



"Теза на опозицията е, че не се работи качествено и, че въобще не се работи, имайки предвид, че атаките срещу коалицията ГЕРБ - ОП започнаха още от деня веднага след изборите. Това е част от опорни точки, които в крайна сметка са и нормални за една опозиция. Тя иска да покаже чрез думи и действия своята готовност за евентуално бъдещо управление. Аз не приемам тяхното мнение, че не се работи в Народното събрание. Буквално парламентът има едва около месец живот, има внесени законопроекти. Друг е въпросът, че опозицията извади свои стари законопроекти, които е подготвила от миналите народни събрания и ги пусна изведнъж и с това, видите ли, демонстрират активност, че били много добре подготвени или по-скоро- парламентарната група с най-много предложения. Смятам, че не бива да тръгваме в плоскостта на крайното противопоставяне, каквото забелязваме в последните седмици. Разбира се, Народното събрание има още много сериозен път да извърви до това качество, което искат да видят всички наши сънародници", каза народният представител от Обединени патриоти Красимир Богданов.  



"Разнороден състав на Народното събрание и попадането на случайни хора в него- затова повече от месец се бездейства. Всяка партия тегли чергата към себе си, трябва да бъдат удовлетворени всякакви желания и много претенции. И затова не може да се структурира самото събрание, не може да започне да функционира. Аз си спомням, че в 40-тото НС юни месец вече работехме и извънредно. Имахме общонационална цел- Европейският съюз, хармонизиране на европейското законодателство с българското. Комисиите не смогваха и съответно събранието, да преминем всички закони, които трябваше да бъдат приведени съгласно европейските стандарти. Сега, доколкото виждам, единственото желание на партиите в управляващата коалиция е кой колко да получи от баницата и кой да се добере до най-перспективните пера на бюджета, за да може да се облагодетелства и да може да захрани своите привърженици. Тогава се зачиташе редът в държавата, работеше се за демократичното утвърждаване на всички институции. Всеки си работеше в своята бразда. Докато сега, имаме малко потъпкване на общодемократичните ценности в държавата, имаме изкривяване на модела, имаме еднолично управление. Това доведе до обезличаването както на парламентарните групи, така и на всеки народен представител. Не съм оптимист за работата на това Народно събрание", е гледната точка на Жори Алексиев, депутат в 40-тото Народно събрание. 



Още по темата, както и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00