По думите на Петър Кичашки от Института за модерна политика:
"Не можем да очакваме качествено ново развитие като пълним парламента с нови хора, които изповядват старите идеи. Не е това рецептата! А профилът на днешния депутат е "неопитен", ако трябва да го определя с една дума. Макар, че парламентът е пъстър, 240 души има там, всеки от тях със своята тежест или липса на такава. Думата е неопитност, защото партийните елити се опитаха да пробутат на избирателите нови лица, казвайки им, че това ще промени политиката. Виждаме, че не работи! Според мен избирателите трябва да са наясно, че в политиката има нужда и от опит. Хората препотвърдиха с вота си статуквото, така че не можем да говорим за липса на доверие, но можем да говорим за липса на задоволство. Хората са недоволни от състоянието на нещата, а с това Народно събрание няма да се промени статуквото. Просто защото това Народно събрание е еманация на статуквото."
"Върти се на празни обороти, защото управляващите нямат екип, от една страна. От друга, те нямат някаква програма или поне нещо, подобно на програма, за което говореха в предизборната си кампания. Това се доказва и от едно писмо, разпространено от г-жа Бъчварова, бивш вицепремиер, до ресорни министри, в което най-настойчиво ги моли да се заемат със законодателни инициативи в унисон с поети уж предизборни обещания. От това писмо се вижда, че те в момента буквално не знаят какво правят", заяви народният представител от БСП Филип Попов.
"Теза на опозицията е, че не се работи качествено и, че въобще не се работи, имайки предвид, че атаките срещу коалицията ГЕРБ - ОП започнаха още от деня веднага след изборите. Това е част от опорни точки, които в крайна сметка са и нормални за една опозиция. Тя иска да покаже чрез думи и действия своята готовност за евентуално бъдещо управление. Аз не приемам тяхното мнение, че не се работи в Народното събрание. Буквално парламентът има едва около месец живот, има внесени законопроекти. Друг е въпросът, че опозицията извади свои стари законопроекти, които е подготвила от миналите народни събрания и ги пусна изведнъж и с това, видите ли, демонстрират активност, че били много добре подготвени или по-скоро- парламентарната група с най-много предложения. Смятам, че не бива да тръгваме в плоскостта на крайното противопоставяне, каквото забелязваме в последните седмици. Разбира се, Народното събрание има още много сериозен път да извърви до това качество, което искат да видят всички наши сънародници", каза народният представител от Обединени патриоти Красимир Богданов.
"Разнороден състав на Народното събрание и попадането на случайни хора в него- затова повече от месец се бездейства. Всяка партия тегли чергата към себе си, трябва да бъдат удовлетворени всякакви желания и много претенции. И затова не може да се структурира самото събрание, не може да започне да функционира. Аз си спомням, че в 40-тото НС юни месец вече работехме и извънредно. Имахме общонационална цел- Европейският съюз, хармонизиране на европейското законодателство с българското. Комисиите не смогваха и съответно събранието, да преминем всички закони, които трябваше да бъдат приведени съгласно европейските стандарти. Сега, доколкото виждам, единственото желание на партиите в управляващата коалиция е кой колко да получи от баницата и кой да се добере до най-перспективните пера на бюджета, за да може да се облагодетелства и да може да захрани своите привърженици. Тогава се зачиташе редът в държавата, работеше се за демократичното утвърждаване на всички институции. Всеки си работеше в своята бразда. Докато сега, имаме малко потъпкване на общодемократичните ценности в държавата, имаме изкривяване на модела, имаме еднолично управление. Това доведе до обезличаването както на парламентарните групи, така и на всеки народен представител. Не съм оптимист за работата на това Народно събрание", е гледната точка на Жори Алексиев, депутат в 40-тото Народно събрание.
Още по темата, както и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..