Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога ще има повече свобода и финанси за общините от Северозапада?!

Говори местната власт- гледната точка е на кметове и на общински съветници. 


"Това е много стара тема- над 20 години в България се говори за финансова децентрализация, още в началото на създаването на Националното сдружение на общините. Тя е актуална тази тема непрекъснато, включително и днес, защото на практика ѝ казваме самостоятелност на общините, но тя е повече на книга. Всички общини в България, с изключение може би на десетина, сме зависими от това какво ще има записано в държавния бюджет за съответната община. На практика, през всичките тези години в България има децентрализация на задължения и на практика централизация на финансите. И най-новото, което настъпи през последните години и което е добре за всички работещи, е увеличението на минималната заплата. На практика, всички заети в комуналните дейности, в социалните патронажи са на тази заплата. След като тя бе увеличена, разходите на община Берковица се увеличиха с около 80 хиляди лева годишно, а реално общата изравнителна субсидия, която допълва разходите за тези дейности, не е увеличена", каза Милчо Доцов, кмет на монтанската община Берковица.


"Силно се надявам да започне да се работи в тази посока, защото същността на децентрализацията е процес на прехвърляне на правомощия за вземане на решения, на отговорността за предоставяне на услуги и ресурси за тяхно финансиране от по-високи към по-ниски нива за публично управление. Когато се свали отговорността от централно на местно ниво, повече хора могат да вземат решение от местен характер и най-важното, държавата да прави националната политика, а общините най-после да започнат да правят местните политики. Рязко трябва да се тръгне към децентрализацията, защото в момента българските общини са в тежко състояние, а дефицитът за всички общини е близо 300 милиона лева", заяви в студиото на Радио ВИДИН Павел Паунов, заместник председател на Общинския съвет във Видин и член на комисията по бюджет и финанси. 


"Общините от Северозападна България имат своите специфични проблеми. Един от сериозните проблеми на общините въобще е, че финансирането на общинските дейности се затруднява. Има общини, които са поставени при други обстоятелства- това са тези с развития туризъм и по Черноморието. Там собствените приходи имат възможност за преизпълнение. В общините от Северозапада проблемът с оформяне на собствените приходи е много голям. Сложен момент е непроменената от няколко години насам със закона за държавния бюджет и закона за публични финанси изравнителна субсидия. Тя е предназначена да финансира общинските дейности. Тази субсидия не се променя, а в същото време минималната работна заплата от 420 лева, считано от 1 януари 2017 година се е променила на 460 лева. Тези 40 лева на мен държавата не ми ги подсигурява. Аз трябва да ги взема от тази изравнителна субсидия", коментира Милчо Лалов, кмет на видинската община Брегово


"Финансовата децентрализация определено буксува, тъй като държавата участва във финансовото отношение на общините в размер на 80% от бюджета, конкретно на община Борован. Колкото по-малко е това участие, толкова по-голям е делът на децентрализацията, но на този етап участието на държавата е съществен. Намираме се в условия на сериозна централизация. Държавата явно трудно се разделя с правомощията си и е по-склонна да се раздели с т. нар. горещи картофи, които се прехвърлят на общините. От години всички обещават, че Северозападът ще е приоритет, действия обаче конкретни няма. Програмите остават само на хартия, защото нито едно правителство и Народно събрание не отдели средства за Северозападния регион. Истинска стратегия за подобряване живота на хората просто няма. Предполагам, че никой не би напуснал дома си и родния край, ако има осигурена работа и съответно достойно заплащане", е гледната точка на Десислава Тодорова, кмет на врачанската община Борован.


Толкова ли е трудно, повече финанси да остават в градските хазни, а прехвърлянето на дейности от страна на държавата към градските управи да се обезпечава финансово?!


Целия разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00