Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как българското европредседателство може да повлияе за развитието на Северозапада?!

Снимка: БГНЕС


Гледната точка е на хора от малки населени места в Северозапада, както и на добре познати имена за видинската общественост- Мартин Дончев и проф. Вили Лилков.  

Правителството на България определи темите конкурентоспособност, кохезионни фондове и култура за свои приоритети по време на председателството на страната ни на Съвета на Европейския съюз. Очаква се на 23 юни, преди заседанието на Съвета на ЕС, премиерите на Естония, Австрия и България да се подпишат под тези приоритети, с което ще се даде старт и на поредното ротационно председателство. За този мандат те са: първо- заетост, растеж, икономическо развитие, единен съюз, включително енергиен, дигитален съюз. Вторият приоритет е безспорно сигурност и миграция. България поставя тук своя специален фокус за българското председателство- визията към Западните Балкани. На трето място е ЕС след Брекзит, мястото и ролята на съюза на глобалната политическа сцена. 

Как биха могли да спомогнат за развитието на Северозападна  България избраните национални приоритети, най-общо казано, трите К - конкурентоспособност, кохезия и култура?!

Когато България се подготвяше за влизане в ЕС, Мартин Дончев беше областен управител на Видин, а когато влезе, през 2007 година, беше заместник областен управител. Има широк поглед върху това, как изглеждат нещата днес, с оглед на това, че след малко повече от шест месеца ще председателстваме Съвета на ЕС. По думите му, "до момента българското правителство не е провеждало регионална политика- да се подпомогнат най-изостаналите и то видимо. Такава видима подкрепа чрез европейските фондове не може да се каже, че има. Трябва да се въведе идеята, че трябва да има някакво планиране, което да подкрепя регионите. Това планиране трябва да е национално, т.е. българската държава да иска да подкрепи някой от своите изостанали региони. Да предвиди средства в бюджета по някаква програма, която обаче да води до конкретни резултати, а европейските средства би трябвало да са просто допълнение. И тази програма да се отчита на определен период. Преди време, когато Соломон Паси бе във Видин за представянето на своя книга, вечерта, говорейки си, се роди една идея. Той предложи да се представи пред българското правителство това, министрите на транспорта от председателството да заседават във Видин. Напълно е възможно да се организира. Не виждам никакъв проблем видинските народни представители, кметовете на общините и обществеността, ако им харесва тази идея, да я поставят пред българското правителство. Това означава, че Видин ще бъде домакин на срещата на министрите на транспорта, което конкретно отива на града ни и на региона, защото ние сме транспортен център."


Според проф. Вили Лилков, "европредседателството е големият шанс на Северозапада през следващите години, защото като цяло регионът е проблем не само за България. Той е проблем и за целия Европейски съюз, защото е най-изостаналият. И това вече е проблем на Европа! И би трябвало областните управители и кметовете в Северозапада да извършват една много сериозна подготовка, за да могат да запознаят всички евродепутати и отговорните фактори в ЕС в детайли, с проблемите на региона. Това означава да се изведат по общо съгласие най-важните приоритети на тези три области като инфраструктурни проекти, да се оценят много внимателно потенциалите за развитие. Категорично културата е едно от възможните направления, в което може да се развива Северозападът. И да се постави въпросът за директна европейска помощ към Северозапада. Чрез бюджета и чрез европейските програми, Северозападът не би могъл да получи това, което му се полага и това, от което се нуждае. Допълнително смятам, че бизнесът от Северозапада също трябва да има думата в подготовката на това домакинство."
 

Още от разговора със събеседниците, както и коментарите на хора от малки населени места и слушатели от Северозапада, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26