Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За боновите книжки и финансовата грамотност

Какво се случва с акциите, които близо 3 милиона българи придобиха преди 20 години чрез бонови книжки? Как да проверим кой холдинг ги управлява и можем ли да спечелим от тях? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Голяма чacт oт бългapcкoтo нaceлeниe пoмни т.нap. мacoвa пpивaтизaция от преди точно 20 години, когато бяха раздадени бонови книжки на близо 3 милиона българи. Част от хората бързо ги продадоха, но други все още си ги пазят.

"Имах бонова книжка, но я продадох... Не знам дали ми е останала боновата книжка... Въобще не съм имала бонова книжка... Мисля, че имах бонова книжка, но не си спомням какво направих с нея... Имам все още бонова книжка... Продадохме ги още тогава, за да вземем бързо парите... Имам, не съм я продала, но не зная къде е... Разбрах, че мога да взема пари, но трябвало да се прави справка в София...", казват видинчани.

В своя форум интернет порталът "Моите пари.БГ" стартира кампания за събиране на информация колко струват акциите ни от масовата приватизация и какви дивиденти са обявени за получаване. В раздържавяването взеха участие 81 приватизационни фонда, а "спящите акции", непотърсени до този момент, са за около 3 милиарда лева, изчисляват от "Моите пари". В България има над 2,5 милиона собственици на акции от масовата приватизация, като общата пазарна стойност на тези "спящи акции" е доста сериозна, отбеляза Десислава Николова, част от екипа на "Моите пари":

"Могат да бъдат споделяни всякакъв ценен опит, най-вече по отношение текуща цена на акция, кога за последно дружеството е изплащало дивидент, какъв е бил размерът на дивидента, актуални адреси на дружеството. Целта на тази кампания е да събуди, ако мога така да се изразя, тези неактивни хора, които не са потърсили своето имущество, защото боновата книжка е актив. Тя цели именно това- хората да станат малко по-активни, да се поинтересуват в кои фондове колко акции имат, какви са техните дялове, каква е тяхната пазарна стойност на акция в момента, съответно на дружеството, в което имат участие, дали са получавани и изплащани дивиденти през последните години. Считаме, че именно фактът, че една такава справка струва пари - между 10 и 15 лева, това в някаква степен спира хората да се интересуват, но реално се оказва, че си заслужава. Има такива фондове, които са печеливши. Не всичко е загубено."

Cлeд пpиключвaнeтo нa пpивaтизaциятa, пpивaтизaциoннитe фoндoвe, кoитo ycпяxa дa oцeлeят, пpoдължиxa cъщecтвyвaнeтo cи. Te oбaчe вече нe ca c пoзнaтитe oт вpeмeтo нa пpивaтизaциятa имeнa. Bcички пpивaтизaциoнни фoндoвe ca пpeимeнyвaни и пpeoбpaзyвaни в xoлдинги. Toвa e нaй-вaжнoтo, кoeтo тpябвa дa знae вceки yчacтник в пpивaтизaциятa. Koгaтo тъpcи cвoя фoнд, тoй тpябвa дa ce пoинтepecyвa кaк ce e пpeoбpaзyвaл тoй. Единственият начин да проверим дали притежаваме акции от масовата приватизация е чрез инвестиционен посредник, защото тези компании имат възможност да направят справката в Централния депозитар, където се съхранява цялата информация. Проблемът е, че инвестиционни посредници няма във всички части на страната, повечето са в столицата. Някои банки също предлагат тази услуга.  

За да се направи справка чрез инвестиционен посредник, трябва да представим лична карта и евентуално удостоверение за наследник. Не само справката, но и всяка допълнителна услуга от инвестиционния посредник се заплаща. Много хора, които имат акции, обаче може да не успеят да ги продадат с печалба, тъй като парите, които трябва да бъдат заплатени на финансовия посредник, може да надвишат това, което ще бъде получено от тях.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20