Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туск поиска спешна среща с президента на Полша

Доналд Туск
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск поиска спешна среща с президента на Полша Анджей Дуда заради приетите промени в системата на правосъдие в страната. В писмено изявление Туск, който е бивш полски министър-председател, изрази тревога за международната репутация на родината му.

Целта на срещата според Доналд Туск е да се избегне неприятно развитие, което може да доведе до маргинализацията на Полша в ЕС. Подчиняването на съдиите на правителствен контрол от управляващата партия "Право и справедливост" съсипва и без това помраченото обществено мнение относно полската демокрация, заявява Туск, който беше основен политически опонент на сегашните управляващи, преди да заеме високия пост в Брюксел.

Тези действия противоречат на европейските ценности, подлагат на риск репутацията на Полша и в политическия смисъл ни пренасят във времето и пространството назад и на изток, смята още председателят на Европейския съвет.

Това е причината за вълната от критики към Полша, отправени от Европа и целия Запад, обяснява Туск, който припомня, че отдавна не се е говорело толкова негативно за родината му.

Вчера ЕК заплаши Варшава с активирането на чл.7 от Лисабонския договор заради погазване на върховенството на закона. Той предвижда най-тежката санкция – лишаване от право на глас в ЕС, ако това решат останалите му 27 лидери, с които Туск разговаря всекидневно.

Нямаме много време и международната ситуация е наистина сериозна, предупреждава Доналд Туск и призовава полския президент Анджей Дуда, който има право на вето върху законите, да съдейства за намиране на приемлив компромис.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Долната камара на полския парламент прие спорния закон за реформа на Върховния съд

Долната камара на полския парламент прие спорния закон за реформа на Върховния съд. Нормативният акт беше внесен от управляващата партия "Право и справедливост". Законът дава контрол на политиците, а не на съдиите, върху най-висшата съдебна инстанция на..

публикувано на 20.07.17 в 19:23