Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И от Съюза на съдиите в България искат отлагателно вето, ако гласуваните промени в ЗСВ бъдат окончателно приети

От Съюза на съдиите в България (ССБ) декларираха готовност, ако гласуваните на първо четене промени в Закона за съдебната власт бъдат окончателно приети, да поискат от президента Румен Радев отлагателно вето.

Такъв призив към държавния глава вече отправиха и от Съюза на юристите в България.

От най-голямата съдийска организация заявиха, че ще се противопоставят на промените в Закона, свързани с функциониране и финансиране на магистратските организации с всички разрешени от закона средства.

На пресконференция те обявиха, че обмислят, включително и възможността да се обърнат към Европейския съд по правата на човека, ако тези, по думите им, дискриминационни и противоконституционни промени станат факт. 

Позицията си, от Съюза на съдиите са описали в писмо до премиера Борисов, защото, както допуснаха магистратите, той може и да не е информиран за ефекта от това законодателство. За целта, на което, беше категоричен председателят на ССБ Атанас Атанасов, е да бъде ограничено в голяма степен това, което прави от години Съюзът:

Ние изразяваме критична позиция, когато се предлагат законодателни промени, които водят до недемократични решения и критикуваме Висшия съдебен съвет, представителите на другите власти, когато по някакъв начин засягат независимостта на съда. Може би сплашване е тази непосредствена цел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Съюзът на юристите в България поиска от президента да наложи вето на промените в ЗСВ

Съюзът на юристите в България поиска от президента Румен Радев , ако се стигне до приемането им, да наложи вето на промените в Закона за съдебната власт, свързани с функционирането на магистратските организации. Тези промени, както и измененията в..

обновено на 25.07.17 в 12:30
Даниел Смилов

Даниел Смилов: Поправките в ЗСВ са опит да се дисциплинира гражданският сектор

В съдебната система има достатъчно съществуващи механизми, които да предотвратяват конфликта на интереси и не е ясно защо точно на магистратските организации трябва да им се ограничава финансирането от т.нар. "чуждестранни източници". Тази позиция изрази в..

публикувано на 25.07.17 в 08:27