Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детските лагери- училища за приключения

9
Снимка: Радио вИДИН


Лагери лято и зима, зелени училища, военни обучения- това са спомените за мнозина от вас, които остават в сърцето за цял живот. Това е мястото, където се създават най-истинските приятелства, и се изживяват най-големите приключения. С болка наблюдаваме разрухата на онези места, донесли ни толкова приятни спомени. Искаме да ви върнем в годините назад, около 70-те, за да чуем за живота в онези години. За пионерските лагери и отрядите навремето разказва дългогодишната учителка от Белоградчик Ваня Станчева. С нея разговаря Иванка Петрова.

"По 14 дни стояха навремето децата на пионерските лагери. Разпределяхме се на отряди, откривахме лагера с лагерен огън и песни. Със ставането се правеше гимнастика, утринна проверка с издигане на лагерния флаг. Дейностите бяха различни- спортни, туристически походи, тематични вечери имахме. Интересно им беше на децата животът им в тези дни да тече организирано"

Стефан ГеоргиевНякогашният дружинен председател и учител Стефан Георгиев също си спомня много от близо 130-те си лагера с деца. Помни лагерите в Ружинци, Ново село, Стакевци, Чупрене, Праужда.

"Нямаше едно петно свободно тук без лагери, всяко предприятие имаше почивна база. Не е добре, че сега държавата е абдикирала от грижата си за нейното бъдеще- децата", казва той.

Детски приключенски лагер в белоградчишкото село Стакевци- тази инициатива на собственика Боян Минков започна миналата година и вече имат няколко групи лагерници. Летните забавления са за деца на възраст 7-12 години.

"В продължение на 7 дни се забавляват сред красотата на природата и поздравяват всяка сутрин слънцето. Пеем и химна на лагера", каза още Стефан Георгиев.

Елина МинковаДецата също не скриха пред нашия екип вълнението си от престоя в това красиво място. Групата, с която се запознахме в Стакевци беше от 18 деца от различни краища на България, дори и от чужбина.

На лагерниците в селото предлагат различни забавления- яздене, походи в планината, екскурзии, рисуване, готвене, спортуване, грижа за животните във фермата, дори търсене на скрити съкровища и правене на индианска шатра. Главен "виновник" всичко това да се случва, да се набере групата, да се настани и да започне забавата има лъчезарната Елина Минкова. Тя се занимава с алтернативен туризъм и е един от организаторите на лагера:

"Миналото лято имахме успешни 5 групи, до момента още 5 и очакваме още 2 за лято 2017. Още първия ден като пристигнат децата, сключваме т. нар. договор, с който те се съгласяват да спазват правилата на лагера, създаваме си приятелска атмосфера, но и дисциплина. Опитваме се дейностите, които организираме за децата, да са максимално сред природата- походи, стрелят с лък, возят се на каруци..."

Ралица ЦветановаЕдинственият родител на детския лагер е майката на три момчета, които записала да изживеят приключението на село. Казва се Ралица Цветанова и е магистър фармацевт. Със семейството си живее в село, близо до Правец. Освен че е придружител на момчетата си, тя показва и на останалата група как да приготвят лековити мехлеми от истински билки.

"Дойдох на Детски лагер с по-голямо нетърпение от децата ми, които са на 2, 5 и 7 години. Показвам на групата как се прави мехлем с етерично масло от лавандула, една от гордостите ни пред света. Събираме пресни билки, обясняваме си колко са полезни билките, които още нашите баби са ползвали за лечение", разказва Ралица.

Още за детските лагери може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59