Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тереза Мей: С Брекзит не обръщаме гръб на Европа

Тереза Мей
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В дългоочакваната реч във Флоренция британският премиер  Тереза Мей обеща двегодишен преходен период за успешното прилагане на Брекзит. Тя обаче не спомена конкретна сума, която Великобритания ще плати по време на „преходния период“. Мей изтъкна, че Великобритания няма да копира модели.
Мей заяви, че с Брекзит страната не обръща гръб на Европа. Ние ще бъдем "силен приятел" и няма да пречим на реформите, каза Мей в реч по време на визитата си в италианския град Флоренция. Тя подчерта, че отговорността Брекзит да бъде реализиран по гладък начин е и на двете страни. 
Успехът на ЕС е и в наш дълбок интерес, както и на целия свят. Но след като направихме своя избор, въпросът сега е дали ние, лидерите на Великобритания и страните-членки на ЕС можем да проявим иновативност, изобретателност и амбиция, които ни трябват, за да оформим ново партньорство в полза на всичките ни граждани. Вярвам, че трябва да го направим и можем.
Тереза Мей отново наблегна на това, че Великобритания напуска ЕС, а не Европа.  Тя изтъкна нейния оптимизъм, че взаимно изгодна сделка ще бъде постигната. Всъщност, за първи път Тереза Мей се ангажира пряко с нуждата от „преходен период“, вероятно около 2 години, за  гладкото прилагане на Брекзит. Спряганата в Лондон сума от 18 милиарда паунда, които да бъдат платени по време на този период, не бе спомената. Тереза Мей повтори, че изключва каквото и да е „физическа граница“ между Северна Ирландия и Ирландия и отново обеща гарантирането на правата на европейските граждани с думите:
Искаме да останете, ценим ви и благодарим за приноса ви към живота на нацията ни. Една от първите ми цели в преговорите остава да ви осигуря възможност да продължите живота си както досега. Ясно заявявам, че ви давам истинска гаранция за правата ви!
Коментирайки речта на премиера, политически наблюдатели отбелязаха, че тя е наблегнала на нуждата от проява на гъвкавост и изобретателност на лидерите, а не на институциите. Те обаче не откриха някакви особено нови моменти по ключовите въпроси. Външният министър Борис Джонсън определи речта като „положителна, оптимистична и динамична“. Но Найджъл Фарадж коментира, че с казаното днес Тереза Мей не е убедила никого, че иска излизане от блока, нито пък че ЕС ще каже: “Ето ви това, което искате“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!