Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасни ли са видинските надлези

Снимка: Радио ВИДИН
Кой стопанисва надлезите във Видин и трябва ли да чакаме да стане нещастен случай, за да се вземат мерки- да се ремонтират осветителните тела и да се постави липсващ капак на шахта, например?

Преди около месец шофьори сигнализираха, че една от шахтите на надлеза на ул."Широка" във Видин е без капак.
От пресцентъра на Общината заявиха, че за участъка отговаря Областното пътно управление- Видин, а от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура"- че надлезът не е част от републиканската пътна мрежа, съоръжението е в урбанизирана територия на града и се поддържа и стопанисва от Община Видин. Шахтата остана без капак, а пътят без собственик.


Месец по-късно отново потърсихме хората, които редовно пътуват през въпросния пътен участък- Мирослав Тодоров и Кирил Цветанов. През този един месец са се обаждали многократно за опасната шахта на телефон 112, дори са търсили и Министерството на регионалното развитие:

"Не 20 пъти, а сигурно 50 пъти сме се обаждали на 112... Тя е на средата на пътя, леко кръшкане, буташ с едното точило вътре в шахтата, срещу тебе кола и какво става? В Министерството не знаят на кой е шахтата... В Слана бара един падна в шахта и умря. Това преди години беше. Хората мрат като кучета по пътя и никой не им обръща внимание..."

Шахтата на надлеза на ул. Широка, 27.10.2017Не работи и осветлението на надлеза:

"С тази шахта за шофьорите е още по- голям проблем. Това е надлез, това не е на прав участък да видиш колата. На другия надлез е същата тъмница. Даже миналата година един човек сгази жена до локвата, защото не се вижда, няма осветление..."

Близо до другия надлез, до гробищния парк, преди дни стана пътен инцидент, при който загина човек. Шофьор, управлявайки лек автомобил по ул. "Цар Иван Асен ІІ" на около 200 метра преди ул. "Незабравка"- това е улицата след надлеза, по която се влиза в квартал "Нов път", блъсна натоварен с чували велосипед, придвижван от 68-годишен пешеходец.

За липсата на осветление по надлеза на ул. "Цар Иван Асен ІІ" се оплакаха жители на кв. "Нов път". Освен това хората са недоволни и от влошения достъп до квартала и искат да бъде отворен старият път.

СнимкаПешеходният достъп до "Нов път" е през пасарелката, която беше построена след изграждането на инфраструктурата на Дунав мост 2. Тогава затвориха пътя за автомобили към квартала и отвориха друг вход- до гробищния парк през ул. "Незабравка". Има пешеходци, които продължават да ползват новия надлез, който обаче е само за автомобили, защото няма тротоар.

"Да отивам в града няма откъде да мина. Минаваме покрай прелеза, много е рисковано. Надлезът не е приспособен нито за инвалиди, нито за стари хора. Прелезът е много опасен, защото минаваме през линията... Сега тук втора жертва има. Осветлението не го пускат въобще на надлеза, а има крушки... Там е тъмно. То затова стават и тия жертви...", казаха хора от квартала.

Въпросът за собствеността на надлеза на ул."Цар Иван Асен ІІ", в района на стария гробищен парк, бе засегнат на конференция във Видин за създаване на ромски съвет по сигурността. По време на дискусиите между участниците и главния архитект на Община Видин Ангел Недялков, Петко Асенов от Националния център за развитие на ромите, поиска да се отвори основният път, по който се влизаше в квартал "Нов път".

"Искаме да се направи един проект за надлез от "Ленин" към детската градина. Върху линията да се направи един надлез",
каза Петко Асенов.

"По новия подробен устройствен план, който е приет сега там за този надлез, там е предвиден подлез, под ж.п. линията", обясни арх. Ангел Недялков.

СнимкаГрадоустройствена промяна се прави с разрешение на министъра на транспорта и министъра на регионалното развитие, обясни още главният архитект. А относно пешеходния достъп до "Нов път" арх. Ангел Недялков каза:

"Имате нещо, на което минават коли и където е страшно опасно да минават хора. Защото това, което е като тротоар, то не е тротоар, а обезопасителен пояс. Мисля, че вече има 2-3 случая на нещастни случаи с пешеходци на надлеза. Сега в момента АПИ го стопанисва, искат да го прехвърлят на Общината."

Изпратихме въпроси до пресцентъра на Община Видин и попитахме възможно ли е да направим интервю с представител на местната управа, който да изясни собствеността на двата надлеза- на ул."Широка" и на ул."Цар Иван Асен ІІ" и кога се предвижда да бъде направен подлезът до "Нора Пизанти". Радио ВИДИН ще публикува отговорите на въпросите, когато ги получи.

СнимкаДвете пътни съоръжения са строени при изграждането на инфраструктурата към Дунав мост 2. Обърнахме се и към Министерството на транспорта, за да се опитаме да разберем имат ли собственик надлезите. Оказа се, че са на ведомството и че в момента текат процедури по прехвърлянето им на Община Видин. Насочиха ни към директора на дружеството, което стопанисва Дунав мост 2- Любомир Низамов. Той разясни въпроса със собствеността.

"Със завършването на инфраструктурата на Дунав мост 2 част от инфраструктурата беше предадена за управление на Агенцията по пътищата, другата част на дружеството, което управлява моста, една част беше предадена на НКЖИ (Национална компания "Железопътна инфраструктура"- бел. ред.), а двата надлеза, които са в границите на град Видин трябваше да бъдат предадени на Община Видин. Поради неуредици със съставянето на подробни устройствени планове в зоната на тези два надлеза, те все още не са предадени от Министерството на транспорта на Община Видин, като Община Видин има пълното основание да откаже да ги стопанисва. В резултат на това, че все пак трябва да има контрол върху тях, на нас ни беше възложено да се погрижим за нормалната експлоатация на надлезите".

След като Министерството възложи стопанисването на двата надлеза на дружеството, което управлява Дунав мост 2, шахтата вече има капак. При проверката на съоръженията се оказало, че има откраднат около 20 метра кабел. В събота бе осветен и надлезът до гробищния парк, а днес или утре трябва да бъде възстановено електрозахранването и на надлеза на ул."Широка".

На последното съоръжение срещаме Валентин Тодоров. Той пътува с велосипед до село Иново всеки ден и минава през пътния участък. Сега вече няма да се притеснява, защото ни обясни, че за малко не претърпял и пътен инцидент заради липсващия капак на шахтата:

"Аз карам колелото и един идваше зад мен и аз мислех, че ще ме удари. Обаче той мина в лявата страна, заобиколи шахтата и продължи натам. Не може тази голяма шахта да стои отворена, това е главен път..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00