„Дейността се осъществява чрез срещи, разговори и беседи на обществените възпитатели с малолетните и непълнолетните, техните родители или лица, които ги заместват, с което целим главно преодоляване на отклонения в поведението им. Специалистите подкрепят родителите при необходимо взаимодействие с различни институции.”
За пълноценната работа на Консултативния кабинет допринасят и съдействието на различните институции – отдел „Закрила на детето”, Детска педагогическа стая, а понякога и училищните ръководства. Още за работата в Кабинета, разказа общественият възпитател Мирослава Николова:
„Една от възпитателните мерки, която се налага спрямо малолетните и непълнолетните, извършили противообществени прояви, които са освободени от наказателна отговорност по чл. 61 от Наказателния кодекс, е чл. 13, т. 3 – „Задължаване да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване отклоненията в поведението”. За всяко отделно дете се работи по предварително изготвен индивидуален план за корекционно-възпитателна работа, насочена към конкретната противообществена проява.”
Регулярно през учебната година Местната комисия се информира за трайно непосещаващите училище или отпаднали ученици и те също се поканват на разговори, често заедно с родител в Консултативния кабинет. Целта е мотивирането им за посещение в училище. Дейността на Кабината са регламентирани в Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Консултациите в кабинета се провеждат в сградата на общинската администрация /за справка – ет. 3, стая №32/ при следния график: понеделник – от 14.30 ч. до 15.30 ч., четвъртък – от 14.30 ч. до 15.30 ч. и петък – от 14.00 ч. до 15.00 ч.
Повече за дейността на комисията чуйте в звуковия файл.
Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..
През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..
Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..
Лек автомобил е ударил 15-годишно момче във врачанското село Остров , след което шофьорът е избягал. Инцидентът е станал вчера, 12 февруари, около 19:00 часа. Пострадалото дете е откарано в болницата във Враца. Шофьорът е 45-годишен мъж, неправоспособен водач, съобщават от полицията. Автомобилът, който е без регистрационни табели, е намерен в частен..
Стесняване на изпреварващата лента ще има днес до 17:00 часа в участък от път Е-79 Монтана – Враца, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Причината е подмяна на ограничителни системи. Движението се регулира с пътни знаци и сигналисти, посочват от АПИ.
Актьорите от видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" Кирил Кирилов, Красимир Рангелов, Калина Савова, Ивайло Симеонов, Ирина Флорова-Капелова, Симеон Георгиев, Николай Янев и Петьо Цеков изиграха пиесата "Бог високо" на професор Кирил Топалов на малка сцена в Кула . Представлението не е играно на друго място освен във Видин,..
С разнообразни прояви днес в Мизия ще бъде отбелязана тържествено 55-годишнината от обявяването на селището за град . Местната общност има и друг повод за гордост - 100-годишнината от откриването на тракийското съкровище от село Букьовци, днешна Мизия. Антиките от сребро и злато отдавна са в Националния археологически музей в София, но за да бъде..