Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Раждането на много деца - средство за оцеляване?

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Раждането на много деца- доходен бизнес ли е за някои, или средство за оцеляване и какви са причините за процеса? Ще ви разкажем за жена- инвалид, която роди десетото си дете преди дни. За Асенка от село Върбово, община Чупрене ви разказахме преди малко повече от две години, когато на път беше деветото ѝ отроче. Асенка и Пламен живеят на съпружески начала в малка схлупена къща, в една стая. Семейството е многодетно, въпреки недъзите на майката. Тя е с ампутирани крака и пръсти на лявата ръка. За последната си, десета бременност не разбрала до шестия месец, когато по спешност я оперирали заради язва и тогава разбрали, че жената носи дете. Малката Памела е родена миналата седмица във видинската болница, но въпреки че е износена е недоразвита. Тежи около килограм и е настанена в неонатологията в болницата в Монтана. Майката твърди, че е оставила бебето на грижите на държавата за една година. В момента при нея са Виктория и пълнолетният вече Стефан, четири от децата ѝ са настанени в Дома за деца в Белоградчик. Предишното бебе е осиновено в Англия. Макар неприязънта на Асенка към медиите, успяхме да разговаряме през прозореца на къщата ѝ. Простото ѝ обяснение беше: "Аз не съм виновна, че раждам"... А бащата Пламен твърди, че изкарва достатъчно пари, за да си вземе всичките деца обратно при тях:

Семейството на Асенка и Пламен, архив 2015 година"Значи, аз не съм виновна, че раждам, страх ме е от абортите и зат'ва ги раждам. Как да се пазим?! Ама не щем вече деца, стигат ми. Имам нужда да си върнем децата, да се борим да си ги вземем. Аз съм болна, но съм се грижила за децата ми, също и баща им, не както го изкараха алкохолик... Имам и големи дъщери, които готвят, перат ги децата."


Общинският кмет на Чупрене Ваньо Костин е категоричен- това е въпрос на възпитание и грамотност. Всичко, което се полага за децата и семейството от държавата, всички помощи за инвалидността на майката- всичко е изплатено. Въпросът е в това, че на тях парите никога не им стигат, отиват и за хазарт, и за пиене. И това не е единичен случай. За ситуацията с ромското семейство разказва и кметът на Върбово Еленко Антов:

"Тя е недъгава, беше получила 4500 лева за протези да си сложи. Синът й взел парите, пет дни веселба, на машинките, едно-друго, и сега Асенка си седи без протези. Това им е начинът на живот, така са свикнали, възпитанието им е такова. И парите, които вземат за децата, тези пари си ги харчат те, чист бизнес. Те живеят на гърба на децата си... Влиза в магазина- 4,50 лв за цигари, 30 стотинки за кафе, с рестото купува вафла и я дели на половина на двете ѝ деца. Друг случай- купува кренвирш на малкото, ама му го дава с обелката. Казвам ѝ, защо на му го обелиш, а тя казва- то така ще го смуче през найлона цял ден, иначе три ще изяде... Какво повече да говорим? Ако не са ромите, раждаемостта в Чупрене ще е нулева. За 2017 година имаме 14 деца, само три са българчета. В училището в горни Лом от 60 деца едно е българче. Накъде вървим се вижда. Но подозирам, че с изчезването на българите и ромската общност ще изчезне, защото те орбитират около тях"

Къщата, в която живее многодетното семействоСлучаят на 36- годишната Асенка Михайлова не е непознат на социалните служби в област Видин.

"Четирите деца на Асенка, които са настанени в ДДЛРГ (Дома за деца лишени от родителски грижи- бел. ред.) Белоградчик не са вписани в регистър за осиновявания, защото връзката родител-дете не е прекъсната. Тези деца, и това, което е изведено при бабата, са родени преди заболяването на майката. В момента тя като инвалид 100% с чужда помощ получава пенсия, добавки по Закона за интеграция на хората с увреждания, транспортни, за телефон и лекарства. Детски в момента не получава. Разяснени са им възможностите за ползване на контрацептиви, за социална подкрепа от наша страна...", каза директорът на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Венцислав Боянов пред Гергана Панова. Новороденото дете на Асенка е в монтанската болница и социалните служби ще предприемат съответната мярка за закрила. Детето най-вероятно ще бъде настанено в свободно професионално приемно семейство след изписването му.

"Работим с много многочленни семейства, в които има риск от изоставяне на децата и ги подкрепяме, активизираме всички ресурси на семейството и около него за да не се получават подобни ситуации. Това, което правим е да ги насочим към консултации със специалисти, акушер-гинеколози, педиатри, ако има нужда. Ние ще реагираме в тази ситуация, за която разказвате, ще посетим адреса още днес"
, така се ангажира Елица Иванова от неправителствената организация "Надежда и домове за деца".

Данните на статистиката иначе показват, че многобройните раждания намаляват в национален мащаб, но изключения винаги има в гетата, където живеят компактни ромски маси. Това каза за Радио Видин Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет.  

"Това е тенденция в гетата, навсякъде по света е така- жените в гетата да имат по-висока раждаемост. Там корелацията е свързана с бедността. В тези общности обикновено са скептични към опитите на някой да се опитва да преурежда тези отношения. Когато човек е беден и неграмотен, той винаги ще търси начин да се реализира по други пътища..."  

Ако преди 30-те години на миналия век при жените от ромски произход раждаемостта е била 3,5 деца, то към 2001 година  е спаднала на 2,77 деца средно на една жена, каза още Радослав Стоянов.

Още коментари по темата- чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59