Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горни Цибър- селото без бъдеще

Снимка: Радио Видин

Какво е да живееш в село, което се намира върху активно свлачище и да си заличен от картата на България? Така живеят хората в монтанското село Горни Цибър. То се намира в община Вълчедръм, а населението му е румънско-говорящо. Горни Цибър е оземлен на територия на вакъфски земи със специален ферман през 1812 г. Възниква като римска крепост. 

Въпреки богатата история, през последните години животът в селото постепенно замира. Основната причина е активизиралото се приз 1980 година старо свлачище, което разрушава водопровода, жилищни и обществени сгради. 

За блясъка на Горни Цибър някога, за училището, построено с доброволния труд на цялото село и за сивотата на ежедневието днес разказват кметът на селото, Веселин Николов и 90-годишният Величко Николов, секретар на ловната дружинка там:

Снимка"Селото е разположено по поречието на Дунав, между него и река Цибрица. Местните жители са 110 на брой, предимно възрастни хора, от които 20-тина работят в атомната централа в Козлодуй. Децата в селото са шест- четири ученици и две по-малки деца. Едните учат в Лом, другите- в Златия. През 60-те и 70-те години на миналия век тук са живеели около 250 души. Злата участ, която ни сполетя през 1977 година- земетресението във Вранча- тогава се появи свлачището, а с него започна и упадъкът на селото. Вече нямаме училище, нямаме нищо... Само възрастни хора, предимно по един човек в къща. По-младите се грижат за възрастните. Имаме си и магазинче в центъра селото, заредено с продукти от първа необходимост, снабдяват ни редовно и с хляб. Възрастните хора чакат през почивните дни родата да ги навести. Това обикновено става лятно време, през зимата е по-трудно... Землището на Горни Цибър е едно от най-големите в района. 17 000 дка е обработваемата земя. Дадена е под аренда, тук имаме петима по-големи арендатори, които обработват земята. Това е и основният доход за тези възрастни хора- от наема на земята. Откакто е отнет статутът на селото, тук не се разрешават никакви ремонти и строителство. Благодарение на кмета на общината, останат ли някакви средства свободни, посипват улиците в селото със счукан камък...", разказва Веселин Николов.  

Такава е съдбата на село Горни Цибър- село без бъдеще, напуснато от много от жителите си и с продължаващи свлачищни процеси, които полека рушат селските къщи. Друго притеснение на местните са и ромските набези от съседното село Долни Цибър. Идват с каруци, необитаемите къщи са претарашвани по няколко пъти, използват дори строителните материали, разказва кметът на Горни Цибър, Веселин Николов.

СнимкаЗа живота в селото разказва и 90-годишният Величко Николов, секретар на ловната дружинка в селото от 35 години и някогашен учител. С болка си спомня за изпълнените с повече от 200 деца класни стаи, пусти и зловещи днес.

"През 1951 година започнах професията си тук, през 1952 ме назначиха за директор на училището. Аз приех тогава училището с 220-230 деца. Училището беше старо и с 4 класни стаи. Селото беше тогава с 2000 жители и 500 къщи. Училището се оказа тясно и след мое предложение пред властите, започнахме да строим още 4 класни стаи. Когато обаче свалихме покрива, за да построим плочата за втория етаж, стените на училището се отвориха. Тогава строителният техник каза, че на такива основи не се наема да вдигне втори етаж. И така решихме да построим училището наново...", връща се в спомените си назад Величко Николов.

Разговорите за миналото и настоящето на село Горни Цибър можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59