Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горни Цибър- селото без бъдеще

Снимка: Радио Видин

Какво е да живееш в село, което се намира върху активно свлачище и да си заличен от картата на България? Така живеят хората в монтанското село Горни Цибър. То се намира в община Вълчедръм, а населението му е румънско-говорящо. Горни Цибър е оземлен на територия на вакъфски земи със специален ферман през 1812 г. Възниква като римска крепост. 

Въпреки богатата история, през последните години животът в селото постепенно замира. Основната причина е активизиралото се приз 1980 година старо свлачище, което разрушава водопровода, жилищни и обществени сгради. 

За блясъка на Горни Цибър някога, за училището, построено с доброволния труд на цялото село и за сивотата на ежедневието днес разказват кметът на селото, Веселин Николов и 90-годишният Величко Николов, секретар на ловната дружинка там:

Снимка"Селото е разположено по поречието на Дунав, между него и река Цибрица. Местните жители са 110 на брой, предимно възрастни хора, от които 20-тина работят в атомната централа в Козлодуй. Децата в селото са шест- четири ученици и две по-малки деца. Едните учат в Лом, другите- в Златия. През 60-те и 70-те години на миналия век тук са живеели около 250 души. Злата участ, която ни сполетя през 1977 година- земетресението във Вранча- тогава се появи свлачището, а с него започна и упадъкът на селото. Вече нямаме училище, нямаме нищо... Само възрастни хора, предимно по един човек в къща. По-младите се грижат за възрастните. Имаме си и магазинче в центъра селото, заредено с продукти от първа необходимост, снабдяват ни редовно и с хляб. Възрастните хора чакат през почивните дни родата да ги навести. Това обикновено става лятно време, през зимата е по-трудно... Землището на Горни Цибър е едно от най-големите в района. 17 000 дка е обработваемата земя. Дадена е под аренда, тук имаме петима по-големи арендатори, които обработват земята. Това е и основният доход за тези възрастни хора- от наема на земята. Откакто е отнет статутът на селото, тук не се разрешават никакви ремонти и строителство. Благодарение на кмета на общината, останат ли някакви средства свободни, посипват улиците в селото със счукан камък...", разказва Веселин Николов.  

Такава е съдбата на село Горни Цибър- село без бъдеще, напуснато от много от жителите си и с продължаващи свлачищни процеси, които полека рушат селските къщи. Друго притеснение на местните са и ромските набези от съседното село Долни Цибър. Идват с каруци, необитаемите къщи са претарашвани по няколко пъти, използват дори строителните материали, разказва кметът на Горни Цибър, Веселин Николов.

СнимкаЗа живота в селото разказва и 90-годишният Величко Николов, секретар на ловната дружинка в селото от 35 години и някогашен учител. С болка си спомня за изпълнените с повече от 200 деца класни стаи, пусти и зловещи днес.

"През 1951 година започнах професията си тук, през 1952 ме назначиха за директор на училището. Аз приех тогава училището с 220-230 деца. Училището беше старо и с 4 класни стаи. Селото беше тогава с 2000 жители и 500 къщи. Училището се оказа тясно и след мое предложение пред властите, започнахме да строим още 4 класни стаи. Когато обаче свалихме покрива, за да построим плочата за втория етаж, стените на училището се отвориха. Тогава строителният техник каза, че на такива основи не се наема да вдигне втори етаж. И така решихме да построим училището наново...", връща се в спомените си назад Величко Николов.

Разговорите за миналото и настоящето на село Горни Цибър можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00