Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не след 10, а след 25 години България ще догони средноевропейските доходи"

Снимка: Радио ВИДИН

Ако България запази същите темпове на икономически ръст, до десетина години ще достигне средните доходи на Европейския съюз. Това обяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева на синдикален форум за интеграцията на Западните Балкани:


"Ние сме пазарна икономика работеща, истинска от не повече от 15 години, но сме в правилната посока и съм убедена, че ако запазим същите темпове на развитие, същите темпове на икономически ръст, както за миналата година имаме повече от 11,5 процента ръст на доходите в България (което е един от най-високите в Европа, може би най-високият). С такива темпове, много по-бързи от средните за Европа, до десетина години ще достигнем и средните доходи на ЕС."


Президентът на КНСБ Пламен Димитров подчерта, че в региона заплатите са приблизително еднакви, независимо че част от държавите, включително и България, са членки на ЕС.


За коментар по темата потърсихме народния представител от БСП, избран от Враца, Николай Иванов:



"Това, което беше споделено на този форум, вероятно е по-скоро с пожелателен характер. Не смятам, че има ясна стратегия на сегашното управление за повишаване на доходите. Разчитат на подобряване на икономическата ситуация, което да доведе по естествен път до увеличение на доходите на заетите в реалната икономика. Въпреки розовите анализи, животът показва, че хората живеят все по-бедно и че нивото на доходите е доста под елементарния минимум за едно нормално съществуване. Трябва да има повече държава, която със своята сила на инструментите, с които разполага, да постави на първо място повишаването на доходите. Това е напълно възможно, стига да има политическа воля и реални политики за това. Ако разчитаме единствено на пазарни механизми, а това го виждаме от началото на членството ни в ЕС, няма да се случи нищо и хората ще живеят все по-бедно. Хората не искат да чуват за решения за след 5 или 10 години, те искат днес. Омръзна им да чакат и нямат сили вече да чакат."


Дори след 11 години пълноправно членство в ЕС, България си остава с най-ниски доходи в общността. Увеличава се и дисбалансът между богати и бедни българи. Европейската комисия се тревожи от ниските доходи и застаряващото население. Това заяви еврокомисарят по заетостта и социалната политика Мариан Тейсен. 



Снимка"Мисля, че 10-годишен хоризонт не е достатъчен на база на сегашните постижения, които имаме в икономиката, за да достигнем средните нива на доходите и средния стандарт на живот в ЕС. Българската икономика с темповете на растеж, които има през последните няколко години, с обема на Брутния вътрешен продукт (БВП), с Брутния вътрешен продукт на глава от населението, който е доста под средния за Европа, има много повече да наваксва. Така че, на мен ми се струва, че този хоризонт ще бъде недостатъчен. По-скоро в рамките на следващите 24-25 години евентуално България ще достигне до средното ниво на доходи в ЕС. Като трябва да се има предвид, че държавите в ЕС също се движат напред, също увеличават своите икономики, увеличават своите доходи. Ние трябва да се развиваме значително по-ускорено, отколкото сега. Трябва да имаме по 7-8% ръст на БВП на година, трябва да преминем над 10 000 евро БВП на глава от населението, трябва да си увеличим доходите, които са повече от 50% по-ниски сравнени със средните доходи в ЕС, и тогава можем да кажем, че в по-обозримо бъдеще бихме могли да ги настигнем. Хоризонтът, пак казвам, е по-скоро 25 години от сега. Повишението на доходите трябва да е национален приоритет, още повече, че заявихме кандидатстване за еврозоната и от догодина подаване на заявление за членство в предверието на еврозоната. Ако искаме да ни разгледат като кандидат за това предверие, ние със сигурност трябва да имаме по-високи доходи и да си увеличим доходите във времето, в което ще бъде там- преди да станем пълноправни членове на еврозоната. Трябва да нарасне и производителността на труда ни, защото България продължава да е с най-ниското ниво на производителност на труда в ЕС, а от това до голяма степен зависи нарастването на доходите. Другото, от което зависи, е ускорено да увеличим инвестициите в България. Тук също не се представяме добре. Не можем да преминем над 1 милиард евро, което е много ниско на фона на по-големия обем на БВП, т.е. трябва да имаме по 4-5 милиарда евро преки инвестиции годишно в икономиката", обясни икономистът Румен Гълъбинов



Аналитичен доклад на институт "Отворено общество" също показва, че България ще има средноевропейски доходи, не след 10, а след 24 години- през 2042 г. 



А за да започне процесът на повишаване на доходите в България, е нужно да се извършат реформи в редица сектори, това е мнението на Румен Гълъбинов:



"Без реформи няма как това да стане. Имаме доста нереформирани сектори. Не сме извършвали структурна реформа в самата българска икономика от гледна точка на стимулиране на инвестициите и увеличение на производителността на труда. Не сме направили необходимите реформи в здравната система, в образователната, в пенсионната, не сме направили достатъчна реформа на пазара на труда и най-важното- не сме направили нужната демографска реформа, която да ограничи ускореното намаляване на населението. От тази гледна точка, България трябва да направи значително повече усилия и приемането ни в предверието на еврозоната ще даде възможност тези реформи да започнат и да се случат, защото в друго време и при други обстоятелства те не можаха да стартират- отлагат се, не са популярни, управленията на държавата ги избягват по една или друга причина. С кандидатстването в еврозоната обаче те придобиват неотложен характер. Трябва да започнем реформите, да започнем промените, защото иначе се вижда резултатът какъв е- България продължава да е на опашката на ЕС по доходи."



През първото тримесечие на 2018 г. средната месечна работна заплата в страната e 1 077 лв. и намалява спрямо последните три месеца на 2017 г. с 1.6%. Това сочат данните на Националния статистически институт. Средното трудово възнаграждение за март във Видин обаче е 723 лева, с 354 лева по-малко от средното за страна. В същото време по данни на Евростат България е членката на Европейския съюз с най-голямо неравенството в доходите. При това увеличението му през изминалата година е най-голямото в рамките на блока.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00