Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отговорността на политическото говорене и влиянието му в обществото

Снимка: БГНЕС, Колаж: Радио Видин
Дискутираме темата в "Посоките на делника" с Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, Борислав Василев, общински съветник и член на етичната комисия към видинския Общински съвет и Мартен Калеев, писател и общественик.

По думите на Петър Кичашки, "политическата, ако можем да го наречем с цялата тази условност на думата класа, има една тежка отговорност пред хората и това е отговорността да си мерят, така да се каже, приказките. Да внимават в изказа си и в поведението си. Разбира се, това не означава, че политиците не са живи хора. Те също имат право да се пошегуват или да кажат нещо по-пиперливо. Проблемът, недоверието идват оттам, че всъщност понякога, уви в последно време твърде често, сякаш виждаме как политиците говорят и създават, насаждат напрежение. Дори си служат с фалшиви новини, с фалшиви тенденции. Много хора излизат, политически активни, на висок пост, хвърлят в пространството една идея, едно предложение. Това води след себе си гигантски последствия за хиляди хора. Всъщност, една част от политиците не осъзнават отговорността на думите си. Има политическо противопоставяне, което през годините се задълбочава. Има липса на културата на говорене. Виждаме, че има дефицит на оратори. Дефицит на хора, които да изразяват и да защитават една теза по аргументиран и достоен начин, без да унижават и принизяват опонента си."

Според Борислав Василев "политическото говорене отдавна буди сарказъм и усмивки у хората и нещо повече- буди недоверие. Тъй като с годините у нас като емблема, като начин на говорене, що се касае за политиците, са т. нар. приказки на кило, особено по време на избори. Наложи се да се говорят неистини, понякога откровени лъжи. И още по-лошо, този, който ги говори знае, че това, което говори не би могъл да го изпълни, но въпреки всичко той откровено мами, лъже хората с едничката цел да постигне някакви резултати. Политическото говорене има и друго измерение. Става въпрос за т. нар. морално или етично измерение. Това е политическото говорене в пленарната зала- независимо дали е на местно ниво или е парламентарната зала. И тук се забелязват не особено интелигентни изказвания. Нещо повече! И на едното място- в общинските съвети, и в парламента понякога се изказват откровени обиди, говорят се нецензурни думи. Да не говорим за лексиката, граматиката на политическия език, която всеки знае, че е под всякаква критика. В нормалните държави дълго време се учат на политическо говорене, на риторика. Имат дипломи за политици или поне за професии, близки до политиката. При нас нещата са по-различни."

На Мартен Калеев му е трудно да каже какво представлява политическото говорене, защото "бих могъл да използвам един нашенски термин- тюрлю гювеч. В някаква степен се оказва, че политическото говорене трябва да създава някакви политики, да подпомага държавността, управлението на държавата, но се получава нещо много забавно. Такива арбитър елегантиарум, както са се казвали някога, аз не виждам сред днешните политици. Това е по-скоро нещо като тийнейджърско ерчене в много случаи, когато някой влезе в някое студио и иска да надприказва някой. Т.е. няма спокоен изказ, няма елегантност, няма дълбочина. За съжаление, поради процесите, които се развиват не само у нас, разбира се, но на много места, на случайни места, които са високо отговорни, попадат случайни хора, хора на връзките и това създава една дистанцираност. Всеки следващ ден трябва да е по-добър за българина от предишния, а това, за съжаление, ние не го виждаме, не го усещаме и как да го вярваме тогава." 

Още за политическото говорене чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45