Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как оцеляват социално слабите

Снимка: Радио ВИДИН

Как живеят хората с ниски доходи проверихме в град Димово. По данни на Националния статистически институт към края на декември 2017 година в община Димово живеят 5804 души, от тях в града- 1057. Към октомври тази година 827 са безработните в общината- показват данните на Бюрото по труда в Белоградчик, което обхваща и региона на Димово. Къде намират препитание хората в трудоспособна възраст и какви са възможностите за работа по мерки и програми за заетост? 

Общината ангажира с различна заетост социално слабите, които трябва да отработват 14 дни в месеца.  

"Идват хората, отработват си дните. Има и трайно безработни, има и наскоро регистрирани, и които са привикнали към тази услуга. Тя наистина е единствена възможност да си вземат някой лев, да може да преживяват. Около 10 души са за Димово, в Арчар са към 100 души, Орешец са малко също, има и по двама-трима", каза кметът на Община Димово Лозан Лозанов.

В социалния патронаж се готви храна за над 200 души:

Снимка"Има две кухни- една в Димово и една в Арчар. В селата караме храната на място до кметствата. Доволни са хората, че все пак получават някаква храна. Първо, второ и половин хляб. Тези, които ползват патронажа получават по един хляб, но те получават първо, второ и трето. От патронажа се ползват пенсионери, които също изнемогват. Там се плаща процентно от пенсията."

Нови работни места ще има в община Димово- за хора с увреждания и за хора, отговарящи за работата на безработните, които отработват 14 дни. И по двете програми наетите ще работят за срок от 2 години,

"В момента са подадени хората и чакаме одобрение- по една бройка в Арчар, Димово и Медовница", обясни кметът Лозан Лозанов колко човека с над 50% намалена работоспособност ще назначи Общината.

Повечето хора в региона са заети със земеделие:

"То при нас няма нито фабрики, нито цехове. Завод имаме, но там са много малко- 10 души."

СнимкаНа централната улица, която минава през Димово- "Георги Димитров", две жени отработват 14 дни като метат тротоарите. Как се изкарва месецът с 49 лева и 50 стотинки?

"Не се справяме въобще. Имам внуче, което сега е втори клас. И на нас парите не ни стигат. С тия 50 лева и на това дете 100 лева, това са 150 лева и детските- 40 лева, са 190 лева. Трима души със 190 лева не могат да живеят. Парите отиват за ток, за вода, за телефон", разказва с какви трудности трябва да се справя Желатинка Недкова.

Заедно с дъщеря си и внучето се изхранват с продукти от домашната градина. Съпругът ѝ е починал преди година и няма на кого друг да разчита. Не може и да се пенсионира, защото не е навършила необходимата възраст. Ако ги няма и тези 14 дни, които да отработва:

"Увисвам на въжето..."

София Георгиева е дъщеря на Желатинка Недкова. Наета е като домашен помощник за една година. В момента работи за 130 лева, по 2 часа на ден. Назначена е в началото на годината.

"Задълженията са ми да мина и да обслужа бабата, която гледам. Да ѝ занеса вода, хляб, ако нещо има нужда да ѝ помогна. Работех с още един човек, защото бях на 4 часа, но с нея имах проблеми. Заплатата е 255 лева на 4 часа. Преди някъде 2 месеца вече ми я намалиха на 130", обясни София Георгиева.

София Георгиева казва, че в Димово няма работа и младите хора напускат дома си:

"Такива като мен, 30-годишни, масово бягат. Тука за едни има работа, за едни няма, което не е прилично. Към по- големите градове се насочват младите хора, защото тука живот няма."

Младата жена се надява програмата да продължи и следваща година, защото за нея друга алтернатива за заетост няма.

СнимкаВ домашния социален патронаж се приготвя храната за пенсионерите и хората, одобрени да получават топъл обяд. Всеки ден служителите на патронажа готвят за 230 души- 150 получават топъл обяд и 80 са патронажници.

"По "Топъл обяд" даваме първо и второ, с половинка хляб. А за патронажниците и трето- десерт", каза директорът Надка Живкова.

Храната по европейската програма е на стойност 2.50 лева на ден.

"Половинка хляб е 35 стотинки и останалото също е добро. Стигат парите и за месо. Единственият безмесен ден е понеделникът."

На записалите се към патронажа храната се кара на място:

"Понеже имаме доста села из общината, разкарваме и натам. 150 души не са малко. Като и 100 са в Арчар, това са 250."

Снимка"Дом нема пари, не стигат. Пенсионер, сама съм и това е. 200 лева ми е пенсията. Доволна съм... Със 170 лева пенсия ток ли, вода ли, телефон ли? И лекарства, и край... Дадоха ми чорба и боб и ябълка. Доволен съм... Откакто е почнала тая програма, много съм доволен. Аз съм безработен. И съм доволен много от храната. Старая си всеки ден да си идвам да си я получавам, защото на нея се надявам...", заявиха потребители на социалната услуга.

До домашния социален патронаж в Димово се намира Дневният център за хора с увреждания. Редовно го посещават две пенсионерки- Валентина Георгиева и Ненка Коцева:

"Ние ходим само вторник и петък. Тогава повече хора се събираме. Там правят понякога разни работи- банички, палачинки. Има барче с тия цени, на които са докарани стоките. Билкови чайове ни вари шефката без пари и ни дава. Сигурно 50 души сме и когато правим празник, не може да се съберем, в две стаи се събираме."

Жените разказаха, че в Центъра им мерят кръвното и на диабетиците кръвната захар. Директорът съдействал да получат и 10 процента намаление на лекарствата от местната аптека.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00