Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Искайте и ще ви се даде..."- важи ли за общинските бюджети?

Снимка: колаж: Радио Видин

"Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, хлопайте и ще ви се отвори", е написано в Библията. Дали това важи и за общинските бюджети? Отговорът потърсихме в "Посоките на делника". Бюджетите на общините се изработват от кметските администрации, подлагат се на обществено обсъждане, след това се разглеждат в постоянните комисии към Общинския съвет по места и накрая се утвърждават на заседание на местния парламент. Разпределението на парите е важно за живота и дейността на всяка община, от това зависи в какви местни дейности и капиталови разходи ще се насочат приоритетно средства.

Има ли обаче възможност обикновените жители на общината да дават предложения за разходите в годишните бюджети и дали те ще бъдат приети?

Община Видин съобщи, че събира мнения, препоръки и предложения. Вчера, 14 януари, Бюджет 2019 бе подложен на обществено обсъждане преди да влезе за гласуване в Общинския съвет.

Над 44 млн. лева е бюджетната рамка, а кметът Огнян Ценков посочи, че са взети предвид и предложенията на видинчани за облагородяване на междублоковите пространства в жилищните квартали на Видин:

"Видяхме удовлетворението на гражданите от всички инициативи, които ние предприехме- и за подобряване на образователната структура, и за изпълнението на проектите, и естествено за подобряването на жизнената среда, като последната инициатива са 3 млн., които са предоставени от правителството в края на миналата година, защото в тях 2 792 330 лева са пряко включени за подобряване на жизнената среда в кварталите на град Видин и това е по желанието на гражданите- кварталите, местата, улиците, които те са посочили в техните предложения, сигнали, молби."

Проектобюджетът на Община Враца ще бъде представен днес пред местната общественост. Заложените средства са близо 60 млн. лева, което е с 10 млн. повече от миналата година. Общинските съветници от ДСБ и Обединение Демократична България Владислава Лакова и Георги Генов са провели редица срещи с граждани, за да чуят какви са техните предложения за разходването на бюджетните средства. Те са обобщени и вече входени в общинската администрация.

"Няма пречка гражданите да правят предложения към Общините. Смятам, че активността не е толкова висока, защото  хората са заети, а и нямат достатъчно време да следят в какъв срок и как се правят тези предложения. Ние сме се опитали да можем да стигнем до максимално много хора, да разговаряме с тях и да сме проводник по някакъв начин на това, което те искат", обясни Владислава Лакова.

"Опитваме се да прокараме идеите на хората- как искат този бюджет да бъде изразходван, какви са техните желания по местоживеене, по месторабота, по място на отдих и развлечение. Успяхме да обобщим и конкретизираме над 30 предложения, които биха могли да се случат в рамките на Бюджет 2019", допълни Георги Генов.

Проектобюджетът на Община Монтана за тази година бе подложен на обществено обсъждане днес.

"Проведохме серия от консултации с различните групи в Общинския съвет. Излязоха различни предложения, които са входирани и мисля, че една част от тях ще влязат в общинския бюджет. Събрали сме редица искания и предложения от граждани, на самото обществено обсъждане също може да постъпят подобни предложения, т.е. има процедура, с която диалогът с гражданите се реализира. Много хора искат нещо, но в крайна сметка е въпрос на приоритети, на политика, на посока на развитие. Хората са активни, все пак всеки иска да живее по-добре", обобщи председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42