Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Искайте и ще ви се даде..."- важи ли за общинските бюджети?

Снимка: колаж: Радио Видин

"Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, хлопайте и ще ви се отвори", е написано в Библията. Дали това важи и за общинските бюджети? Отговорът потърсихме в "Посоките на делника". Бюджетите на общините се изработват от кметските администрации, подлагат се на обществено обсъждане, след това се разглеждат в постоянните комисии към Общинския съвет по места и накрая се утвърждават на заседание на местния парламент. Разпределението на парите е важно за живота и дейността на всяка община, от това зависи в какви местни дейности и капиталови разходи ще се насочат приоритетно средства.

Има ли обаче възможност обикновените жители на общината да дават предложения за разходите в годишните бюджети и дали те ще бъдат приети?

Община Видин съобщи, че събира мнения, препоръки и предложения. Вчера, 14 януари, Бюджет 2019 бе подложен на обществено обсъждане преди да влезе за гласуване в Общинския съвет.

Над 44 млн. лева е бюджетната рамка, а кметът Огнян Ценков посочи, че са взети предвид и предложенията на видинчани за облагородяване на междублоковите пространства в жилищните квартали на Видин:

"Видяхме удовлетворението на гражданите от всички инициативи, които ние предприехме- и за подобряване на образователната структура, и за изпълнението на проектите, и естествено за подобряването на жизнената среда, като последната инициатива са 3 млн., които са предоставени от правителството в края на миналата година, защото в тях 2 792 330 лева са пряко включени за подобряване на жизнената среда в кварталите на град Видин и това е по желанието на гражданите- кварталите, местата, улиците, които те са посочили в техните предложения, сигнали, молби."

Проектобюджетът на Община Враца ще бъде представен днес пред местната общественост. Заложените средства са близо 60 млн. лева, което е с 10 млн. повече от миналата година. Общинските съветници от ДСБ и Обединение Демократична България Владислава Лакова и Георги Генов са провели редица срещи с граждани, за да чуят какви са техните предложения за разходването на бюджетните средства. Те са обобщени и вече входени в общинската администрация.

"Няма пречка гражданите да правят предложения към Общините. Смятам, че активността не е толкова висока, защото  хората са заети, а и нямат достатъчно време да следят в какъв срок и как се правят тези предложения. Ние сме се опитали да можем да стигнем до максимално много хора, да разговаряме с тях и да сме проводник по някакъв начин на това, което те искат", обясни Владислава Лакова.

"Опитваме се да прокараме идеите на хората- как искат този бюджет да бъде изразходван, какви са техните желания по местоживеене, по месторабота, по място на отдих и развлечение. Успяхме да обобщим и конкретизираме над 30 предложения, които биха могли да се случат в рамките на Бюджет 2019", допълни Георги Генов.

Проектобюджетът на Община Монтана за тази година бе подложен на обществено обсъждане днес.

"Проведохме серия от консултации с различните групи в Общинския съвет. Излязоха различни предложения, които са входирани и мисля, че една част от тях ще влязат в общинския бюджет. Събрали сме редица искания и предложения от граждани, на самото обществено обсъждане също може да постъпят подобни предложения, т.е. има процедура, с която диалогът с гражданите се реализира. Много хора искат нещо, но в крайна сметка е въпрос на приоритети, на политика, на посока на развитие. Хората са активни, все пак всеки иска да живее по-добре", обобщи председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33