Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо песимизмът у нас надделява?

Снимка: Радио ВИДИН

Всеки трети българин смята, че 2019-а ще бъде по-лоша от 2018 година. Други 31% са на мнение, че тази година ще бъде същата като миналата. Това показва проучване на "Галъп интернешънъл".

В световен мащаб оптимизмът за бъдещето продължава да преобладава, въпреки че песимизмът се увеличава, обобщават социолозите.

"Данните са от изследване, наречено "В края на годината". Интервюирани са около 50 000 души в 50 страни от целия свят. В световен мащаб 39% очакват по-добра 2019-а, а 24%- по-лоша. Оптимизмът преобладава, но е редно да отбележим, че и песимизмът се увеличава. Прави впечатление, че по-развитите и по-богати страни са по-песимистично настроени. Вероятно отговорът на това се крие в човешката природа- колкото повече имаме, толкова повече искаме. Резултатите за България в нетна стойност ни правят песимисти спрямо съседките ни Румъния или Турция, но не ни правят песимисти спрямо Франция, например. Т.е. българинът по-скоро се характеризира със своя "вроден" песимизъм, защото възниква въпросът "това, че сме песимисти, означава ли, че живеем добре?" и в крайна сметка оказва ли се, че нито сме оптимисти, които живеят зле, нито сме песимисти, които живеят добре... В сравнение с предишните изследвания, трябва да отчетем, че в България песимизмът нараства", обясни Юлияна Гальова, социолог в "Галъп интернешънъл".

Едва 22% от българите очакват 2019 година да е по-добра от 2018-а, показват данните от изследването. Защо песимизмът у нас надделява? Въпросът е към социолога и бивш политик от Враца Огнян Пищиков:

"Тук има два проблема: единият е чисто психологически- създава му се такова усещане на българина, че е по-зле, а и българинът по принцип си има отрицателен начин на мислене, а втората страна на въпроса е, че всъщност няма как да бъде по-зле от това, което е сега, т.е. при всички положения трябва да се върви нагоре. Не е присъщо на човека да мисли негативно! Мисля, че в България има криза на ценности- хората не разбират кое е добро и кое- лошо, от това идва всичко останало. Никое от днешните деца не мисли да работи нещо, никое от тях не мисли да живее в България. Нямаме поколение, което живее с мисълта, че след две-три години ще започне да работи в България и ще бъде полезно за обществото... Докарахме я дотук, защото поколенията едно-друго се излъгаха. Имам скромен политически опит- участвах в една голяма лъжа- тогава не казвахме и продължаваме да не казваме истината на хората. Отговорните хора в България не са достатъчно искрени спрямо хората, не допускам, че са глупави и не знаят какво става, а просто не казват истината. Живеем в една страшна лъжа и заблуда... Обществото трябва да подкрепи водачи, които мислят положително или поне да създават желанието у хората за положително мислене. Трябват ни водачи, трябва "лудите" да вземат връх. Разбира се, не клинично лудите, защото в момента съм по-склонен да си мисля, че клинично лудите вземат връх."

Повече по темата и песимистично настроени ли са видинчани- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00