Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ели Папавасилиу: Хората крият епилепсията си, за да не останат без работа

Снимка: Радио ВИДИН


Епилепсията е едно от често срещаните неврологични заболявания. В световен мащаб около 4,5 млн. души имат епилепсия, в България - между 50 000 и 70 000 души. Смята се, че годишно от 4 до 10 души на всеки 1 000 могат да развият епилепсия. Това обясни в предаването "Направление здраве" неврологът д-р Ели Папавасилиу по повод отбелязването на международния ден на заболяването. Тя добави, че не винаги един епилептичен припадък означава диагноза "епилепсия". Такава може да бъде поставена след посещение при специалист и провеждане на съответните изследвания:



"Епилепсията е една голяма група от заболявания, като общото между тях е хроничното им протичане и наличието на т. нар. гърчове. Въпреки че епилептичните гърчове биха могли да изглеждат по различен начин - понякога това е свързано със загуба на съзнанието, с неволеви произволни движения на крайниците, понякога е свързано само с някакви сетивни нарушения, тоест усещания за изтръпване, усещане за световъртеж, някакви слухови халюцинации, поява в зрителното поле на светещи точки и петна, така че това са доста голяма група от заболявания."



Много често хората не са подготвени и не знаят как да реагират, ако видят човек, който е получил епилептичен пристъп. В този случай е важно да се окаже нужната помощ, без да се навреди, обясни специалистът:



"На първо място да се осигури достатъчно пространство около човека, който е паднал някъде, да се подложи под главата му нещо меко - възглавница или някаква дреха, с цел той да не се нарани. Ако е възможно леко да се обърне на една страна, за да не се задави от излизащите секрети, много често по време на пристъп човек има пяна на устата. И да се проследи във времето колко продължава този пристъп. Когато трае повече от 5 минути или се появят няколко поредни пристъпа, без човек да възстановява съзнанието си, тогава задължително трябва да се извика Бърза помощ и човекът да бъде настанен в болница. Това, което не трябва да правим, а доста често се прави от хората, които не са запознати, не трябва в никакъв случай да се опитваме да отворим устата на пациента. Така битуващото схващане, че той ще си глътне езика, е абсолютно погрешно, това няма как да се случи. По време на пристъп тонусът на мускулатурата е много повишен и няма как да се бръкне в устата нито с предмет, нито с ръка. Това, което могат да направят, е по-скоро да навредят на човек с тази си намеса.  Не трябва да го притискат с цел да го обездвижат, да спрат тези движения, защото също няма как де с случи. Безсмислено е да се прави дишане уста в уста или да се прави сърдечен масаж... Не трябва да се боим да пипнем този човек, защото той не е заразен. Просто трябва да се опитаме по този начин да му помогнем, като не му пречим."



Въпреки че епилепсията е често срещано заболяване, в обществото все още има неразбиране към хората с тази диагноза, коментира д-р Папавасилиу:



"Пациентите с епилепсия в голямата си част крият за заболяването си, защото срещат неразбиране в обществото. Много от тях се боят, че ако кажат, че имат такова заболяване, няма да бъдат наети на работа- за да не пречат на околните, да не ги стряскат. Другото е, че епилепсията пречи в работата на някои хора. Човек с епилепсия не може да бъде професионален шофьор, не може да се занимава с водни спортове. Поради всичко това много хора крият за заболяването си. Някои от тях дори се отказват от приема на медикаменти. Например юноши, когато трябва да отидат на лагер, пропускат да си вземат медикамента, за да не ги попитат останалите защо пият това лекарство, за да не ги помислят за заразни, за да не ги изолират. Така че това е социално значимо заболяване, обществото би трябвало да подходи с по-голямо разбиране."



Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45