Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Типченица избират майстор на виното на Трифон Зарезан

Снимка: www.mezdra.bg

Още от 1670 г. мездренското село Типченица се е прочуло с лозарството. Първоначално с лозя са засадени склоновете на Градището и Свети Петър, по-късно - Батина глава, а към 1700 г. населението изсича горите в Западинето и засажда цялата местност. Така Типченица става голям производител на грозде и  вино, което се търси чак в София. С мехове и плоски бурета, натоварени върху коне, търговци пренасят през Огоя и Батулия типченско вино за столицата. През 1895 г. болестите филоксера и перноспора унищожават типченските лозя и за известно време отнемат най-добрите доходи от поминъка на населението.


През 1900 г. в Типченица започва засаждането на нови лозя, поставени върху т. нар. американска подложка, които са устойчиви срещу филоксера. Първото такова лозе е засадено на Люта поляна. То е първо в селото и второ в цяла Врачанска околия. През 1903 г. е засадено още едно в местността Лючища с материали, отгледани в Типченица. По-късно в Типченица се отглеждат милиони бройки посадъчен лозов материал не само за нуждите на населеното място, а и за значителна част от страната.


Селото бързо се развива като модерен лозарски център. Типченско грозде и вино скоро се появяват в София. После потеглят към пазарите на Турция, Гърция, Румъния, Русия, Берлин, Лондон и Скандинавия. След първите години от посаждането на новите лозя в Типченица вече се произвеждат около една шеста от всички млади лозички в страната


Местна фирма започва дейност през 2003 г. с цел да възобнови местните традиции за облагородяване на лозов посадъчен материал, отглеждането на лозя и производство на вино. Всяка година оттогава фирмата облагородява хиляди млади лозички, които се продават както в страната, така и в чужбина.


През годините, в близост до селото, се засаждат нови, около 300 дка лозя, повечето от които са бели сортове - Шардоне и най-известният в региона Врачански мискет. Те са приблизително 70% от засадените площи, останалите 30% си делят прекрасният български сорт Рубин и Каберне Совиньон, който е изключително подходящ за отглеждане в местността. Масивите са в екологично чист полупланински район с биологични средства и агротехники. През 2018 г. започна изграждането на нова, модерна винарна с производствен капацитет до 100 000 литра.


Типченица ще отбележи, разбира се, подобаващо Трифон Зарезан на 14 февруари. Началото на празника от 10:00 часа ще сложи духов оркестър .От 11:00 часа на лозовия масив на фирмата ще бъде отслужен водосвет за здраве и берекет през цялата година и ще бъде изпълнен ритуал по зарязване на лозята, пресъздаден от самодейци към НЧ „Съзнание-1899”. Бог Дионисий ще разкаже на присъстващите историята на лозарството в Типченица и ще представи мома Врачанска – символ на Врачанския мискет, сорт, който преобладава в типченските масиви и слави селото с прекрасното едноименно  вино. Свети Трифон ще бъде посрещнат от стопаните на лозето, които в ранни зори са приготвили богата трапеза, обреден хляб, пълнена с ориз и булгур кокошка, бъклица с вино. Ще зареже лозята от три главини по три пръчки, ще ги посипе с пепел от бъдника и ще ги полее с вода от Йордановден, ще благославя за богата реколта и качествено вино.


Поздрав към лозарите, винарите и всички гости ще отправят самодейците от Женски народен хор „Типченски майки”, с художествен ръководител Любомир Гешковски.


И тази година ще бъде избран стопанинът, направил най-добро домашно бяло и червено вино.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02