Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларка от Видин с награда за най-проспериращ млад пчелар

Българският мед- качествен и недооценен

Снимка: Радио ВИДИН


Стела Антова от видинското село Старопатица е носител на наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България за 2018 година". Призът й бе връчен в последния ден на 17-ото международно изложение за Пчеларство в Плевен. Тази година в мащабното събитие се включиха 150 фирми и организации от 22 страни. Награди бяха раздадени в няколко категории- за опаковка и етикет; за нов производ на пчелен продукт; за инвестиция на годината; за най-атрактивно представяне; за специализирана литература; нова технология и нов продукт.

"Спечелих наградата, щастлива съм, но не това е най-важното. По-важното е да сме здрави- и ние, и пчелите...Харесва ми да съм покрай пчелите, постепенно започнах да ги разбирам..."

Любовта на Стела към пчелите е от 2011 година- оттогава се занимава активно с пчеларство, преминала е редица курсове, чете непрекъснато, за да се самоусъвършенства. Заедно с баща си отглеждат близо 300 пчелни семейства, практикуват и подвижно пчеларство в землището на родното село Старопатица. Стела е сертифициран биологичен пчелар, отскоро е започнала да произвежда и пчелни майки. Според нея основните проблеми на пчеларите са ниските изкупни цени и нерегламентираните пръскания.

"Позволено ни е подвижното пчеларство, защото ги местим само на територията на село Старопатица, а нашата арендаторка също е биологичен производител- не пръска и не тори. Това е много голям плюс за нас. Когато ги местим за различните паши, повече акар има, но ние се справяме с органичните киселини - мравчена, оксалова, третираме ги и с етерични масла и билки, така популацията на акара е сведена до минимум. Проблем при останалите биологични пчелари е пръскането, защото по-големите арендатори пръскат, а това се отразява при изследване на меда- открива се глифозат, при което търговците го изкупуват като конвенционален. Това смъква цената с около 2 лева..."

Според Стела, у нас пчеларството не е приоритет на държавата.

"В Плевен бяхме с голяма трупа пчелари от Македония,  които казаха, че продават меда си на 4 евро, а държавата им дава помощ "де минимис" по 10 евро на пчелно семейство. При нас сега са ни превели 5,50, а цената на меда е 4 лева.... При нас е най-ниската цена на меда и нашите пчелари са ощетени... "

На този етап семейството на Стела няма да увеличава кошерите. Въпреки многото проблеми в сектора, младата пчеларка е убедена, че няма да се откаже, а това, че произвежда чиста продукт, й дава сили да продължи. Според нея, начинаещите пчелари трябва да харесват пчелите, да не ги е страх от ужилванията, да четат много книги и непрекъснато да се образоват и да не мислят за парите.

"Ще забогатеят, но не финансово, а духовно..."

На колегите си пожела: "Здраве- за тях, и за пчелите!"

Неглижиране на бранша, ниски изкупни цени, нерегламентирани пръскания- това са основните проблеми пред пчеларите. Има и още един, за който се заговори наскоро. Нелегален внос на пчели-майки от чужбина заплашва съществуването на българската медоносна пчела. За това алармираха пчеларите, които се опасяват, че ако не бъде осъществен качествен контрол,  последиците за пчелните семейства могат да бъдат фатални. За проблема Мартина Кръстева от програма Христо Ботев разговаря с инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения български пчеларски съюз- чуйте звуковия файл.

Имат ли решение проблемите на пчеларите и какви са европейските усилия на евродепутата Момчил Неков да помогне на сектора? Като член на европейската комисия по земеделие и докладчик по темата: Перспективи и предизвикателства пред пчеларския сектор в ЕС". Направил е редица законодателни предложения как секторът да бъде защитен в новата Обща селскостопанска политика.

"Произвеждаме една много качествена суровина, а в България не се говори за екологичната услуга опрашване, която е изключително важна... Ниски са и изкупните цени на меда, заради нискокачествен внос от трети страни- Украйна, Китай и Аржентина, в същото време нашият качествен мед остава непродаден...  Можем да защитим различните видове мед, като географско означение- тогава цената му става оренно различна... Това ще гаранция за качество, гаранция и за самите производители, защото никой няма право да имитира продукта им...

Трябва да се справим с използването на неоникотиноидите, с нелегалния внос на мед, правим постъпки да са промени етикетирането- сега пише "внос на мед от и извън ЕС"- няма държава на произход, няма и процентно съотношение. Може  да брандираме и лого "Мед от Европа"- това също ще е гаранция за качество. 

Може да се направи и информационна кампания за ползите от меда и пчелните продукти- това ще повиши консумацията на мед сред населението. Медът може да бъде вкаран и в училищата, по европейски програми. На европейско равнище се борим и за заплащане на услугата опрашване, оптимист съм и за предложението медът да бъде заплащан и като обвързана подкрепа- по този начин ще подпомогнем пчеларите- част от разходите им да бъдат покрити с европейски средства." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17