Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме празника на спокойствието

Снимка: Радио ВИДИН
В забързаното ежедневие не ни остава време да отделим време за нещо приятно и релаксиращо. Днес, обаче, може да не бързаме за работа или за училище, защото днешният 26 февруари е Международен ден на бавните обороти и празник на спокойствието. По тази причина може да си позволим да намалим забързания начин на живот и да се насладим на един спокоен вторник. 

В много страни празникът се почита, като се организират различни инициативи, целящи да намалят темпото на ежедневието. Така например в Италия бързащите минувачи могат да бъдат глобени за "превишена скорост", като разбира се наказанието е символично. Да, Видин не е Ню Йорк, където най-вероятно чакат празника с нетърпение по обективни причини, но пък защо да не го честваме и тук?

Ивайло Иванов от Видин има собствен бизнес и е успял да намери баланс между работата и приятните неща в живота чрез своето хоби: 


"Спокоен съм. Бях зле, имах проблеми с панически атаки, ходех на лекари, но нищо не ми помогна, само риболовът ми помогна. От форуми, приятели и дядо ми беше много голям рибар, и си казах- имам неговите въдици и така вече 4-5 години ходя за риба. Спрях цигарите, панически атаки нямам никакви и се чувствам много по-добре, като съм сред природата. По-добре да съм с въдицата в ръката, отколкото с чашата в ръка, метафорично казано."


Тодор Миланов, който е юрист по професия, казва, че преди 1989 година ежедневието е било по-спокойно. Работа е имало за всички, въпреки че заплатите не са били високи, стоките са били по евтини:

"Разбира се, че съм спокоен. Аз уважавам хората, за да ме уважават. Винаги съм се отнасял добре с хората. Имал съм проблеми, обаче съм ги разрешавал по мирен начин. Обичам да се разхождам."



Повечето видинчани посочват в анкетата ни, че не знаят, че днес е ден на спокойствието, но пък са наясно, че то е важно за здравето:



"Спокойствието е много важно за организма, за да не се разболеем... С кучето ми е спокойно, с хората не толкова. Чист въздух, разходка и по-малко контакти с българи... Аз се правя спокоен, иначе обстановката по принцип е изнервяща. Не съм съвсем спокойна, но с четене и музика се оправям."



Ускореното ежедневие ни засмуква и не ни позволява да отделим време за приятните неща, които ни заобикалят. Затова е и този ден на спокойствието да ни подсеща, че светът е прекрасно място. Усмивките, приятелите, целувките, семейството, сънят, любовта, смехът, хубавите спомени, най-хубавите неща са безплатни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46