При проучването си Рачо Миланов установява също, че 236 руски войници са покосени от тифна епидемия и са погребани на старите видински гробища:
"Проблемът с тези 236 руски войници е, че те са тотално забравени както от своята родина, така и от нас, българите, на които те все пак са дошли да помогнат..."
Краеведът се надява новите факти да бъдат взети под внимание при днешното честване на 141 години от Освобождението на България, а в бъдеще да бъде поставена паметна плоча на починалите във Видин руски войници.
Потърсихме мнението и на историци от града. Дългогодишният уредник в Регионалния исторически музей Видин Невен Илиев коментира, че част от изнесените факти вече са известни на специалистите, но Рачо Миланов има своите безспорни заслуги.
"Човекът има определени заслуги за уточняване на нещата, които са ставали по време на самото Освобождение и след Освобождението. Има обаче моменти, с които категорично не съм съгласен. Той прави опит да пренесе с един ден назад Освобождението на Видин. Те са пристигнали наистина един ден по-рано. В музея знаем това от 1995 година, когато излиза второто издание на Феликс Каниц "Дунавска България и Балканът". На 24-ти идват, но на 25-ти става вече напускането официално на града...Относно името на генерал Боревски той е напълно прав, че няма такъв генерал...Текстът му има призив да се направи това, да се направи онова... Не е по силите на Регионалния исторически музей да вземе такива решения, така че неговото предложение за поставяне на знак на загиналите от болести край Видин не е от нашата компетенция...Трудно е човек да се мисли, че е последна инстанция по даден въпрос, защото непрекъснато изплуват нови документи. Тези дни говорих с директорката на музея Фионера Филипова, която каза, че са й обещали от Румъния някаква книга, която ще излезе със спомени на участник във военните действия. Така че непрекъснато излиза по нещо ново."
Може да се помисли за издаването на малко по-голяма история на Видин, каза в заключение историкът. А ние се надяваме и други факти за миналото на Видин да бъдат разкрити и включени в нея.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..