Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване разбива митове от историята на Видин

4
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско турската война 1877 – 1878 година.
Снимка: Архив на Рачо Миланов


Проучване хвърля нова светлина върху събитията, случили се след Освобождението на Видин. То е дело на краеведа Рачо Миланов, който изследва както написаните досега исторически книги, така и неразглеждани до момента документални източници.

"Първото по-сериозно изследване е на Димитър Цухлев, който през 1932 година издава книгата  "История на град Видин и неговата област", в която се спира подробно на този период. Проблемът е, че написаното от него след това безкритично е възприето от всички пишещи по темата и е влязло официално в историята на град Видин, включително в академични издания като "История на България", "Енциклопедия на България " и т.н. Тоест написаното от Цухлев, без да се базира строго на факти и документи, е прието като истина от последна инстанция. Написаното накратко е следното: Един месец след Освобождението във Видин пристига руска военна част, водена от генерал Боревски, която включва казашки ескадрон, някаква артилерийска част и 138 Болховски полк, начело с полковник Аминов...Това, което успях да намеря като официална информация в руски източници, достъпни в интернет, е, че по това време в 138 Болховски полк не е имало офицер с името Аминов. Полкът е командван от полковник Бусе...Генерал Боревски е митологична личност. Няма такава личност, независимо че е влязъл в историята на града, дори градската управа му е оказала високата чест да кръсти улица на него...", обясни изследователят на местната история.
 Полковник Владимир Василиевич Бусе, командир на 138 Болховски полк до 25 април 1878 година. Снимка: Архив на Рачо Миланов
В книгата си Димитър Цухлев посочва, че руските войници са влезли във Видин на 25 март- Благовещение. Краеведът Рачо Миланов смята, че това се случва ден по-рано - на 24 март:

"От това, което успях да намеря като официална информация в източниците, в историята на полка, пристигнал във Видин, издадена през 1903 година в Москва, изрично е посочен маршрутът на полка, тръгвайки от Русчук, плавайки няколко дни по Дунав и пристигнал във Видин на 24-ти, тоест един ден по-рано от това, което официално е прието в момента. Същата дата споменава обаче и Каниц в своя обемен очерк за Видин, така че може да се смята, че това е истинската дата..."

При проучването си Рачо Миланов установява също, че 236 руски войници са покосени от тифна епидемия и са погребани на старите видински гробища:

"Проблемът с тези 236 руски войници е, че те са тотално забравени както от своята родина, така и от нас, българите, на които те все пак са дошли да помогнат..."


Краеведът се надява новите факти да бъдат взети под внимание при днешното честване на 141 години от Освобождението на България, а в бъдеще да бъде поставена паметна плоча на починалите във Видин руски войници.
Полковник барон Густав Александрович Аминов, командир на 138 Болховски полк след 25 април 1878 година.
Потърсихме мнението и на историци от града. Дългогодишният уредник в Регионалния исторически музей Видин Невен Илиев коментира, че част от изнесените факти вече са известни на специалистите, но Рачо Миланов има своите безспорни заслуги.

"Човекът има определени заслуги за уточняване на нещата, които са ставали по време на самото Освобождение и след Освобождението. Има обаче моменти, с които категорично не съм съгласен. Той прави опит да пренесе с един ден назад Освобождението на Видин. Те са пристигнали наистина един ден по-рано. В музея знаем това от 1995 година, когато излиза второто издание на Феликс Каниц "Дунавска България и Балканът". На 24-ти идват, но на 25-ти става вече напускането официално на града...Относно името на генерал Боревски той е напълно прав, че няма такъв генерал...Текстът му има призив да се направи това, да се направи онова... Не е по силите на Регионалния исторически музей да вземе такива решения, така че неговото предложение за поставяне на знак на загиналите от болести край Видин не е от нашата компетенция...Трудно е човек да се мисли, че е последна инстанция по даден въпрос, защото непрекъснато изплуват нови документи. Тези дни говорих с директорката на музея Фионера Филипова, която каза, че са й обещали от Румъния някаква книга, която ще излезе със спомени на участник във военните действия. Така че непрекъснато излиза по нещо ново."

Може да се помисли за издаването на малко по-голяма история на Видин, каза в заключение историкът. А ние се надяваме и други факти за миналото на Видин да бъдат разкрити и включени в нея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00