Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев, който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи.
Завършил е висшето си образование във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър" по археология. Сега е докторант към филиала на Националния археологически музей във Велико Търново – най-големият в България и важен център за популяризиране на миналото на днешните български земи. Участвал е в разкопки на археологически обекти от всички периоди (от праистория до Средновековие) в различни части на Северна и Южна България. Ежегодно, от 2020 до 2015 г., участва в проучването на Южния сектор на хълма Трапезица във Велико Търново, с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов. Миналата година за първи път е заместник-ръководител на разкопките на Трапезица. Алексей е участвал в спасителни археологически разкопки на некропол в новорегистриран обект по трасето на газопровода между врачанските села Чирен и Косталево, с главен асистент д-р Владимир Стайков от Националния институт към Българската академия на науките и Александра Александрова – завеждащ отдел "Археология" в музея във Враца.
"Може би е трудна самата работа, която понякога продължава доста дълго време, да речем, месеци подред, понякога има срокове, които трябва да се гонят. Доста често работим с големи екипи от хора и някога се случва да се поизострят отношенията между хората. Но като цяло не е нещо сериозно и не смятам, че съм се сблъсквал с кой знае какви предизвикателства през времето, в което се занимавам с археология... За мен като археолог всички открития са интересни, но смятам, че едно от значимите открития, в които съм участвал, е проучването на църква номер 22, в южния квартал на хълма Трапезица, където аз участвам в екипа от доста години вече, мисля че десетина. Там имахме възможност преди няколко години да проучим поредната църква на хълма и ми беше доста интересно от такава гледна точка, че все пак е християнска култова сграда, на която хората са отдавали голямо значение едно време... Има иновативни методи. Археологията използва напоследък фотографски методи за 3D заснемане, което предоставя една добра възможност за запознаване на човек, който иска да получи информация за даден обект или предмет, може да го види в едно такова 3D пространство", разказва Алексей.
Денят на археолога е повод да се отдаде уважение на тези, които посвещават живота си на разкриването на тайнствата на миналото. Археологията е не само наука, но и страст, която ни помага да разберем кои сме и откъде идваме. На всички археолози, които неуморно работят за запазване на нашето културно наследство, желаем нови открития и вдъхновение. Нека професията им продължава да бъде светлина, която ни води към по-дълбокото разбиране на историята.
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..