Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докъде стигна реконструкцията на централната пешеходна зона във Видин?

2
Снимка: Радио ВИДИН



Продължава реконструкцията на централната пешеходна зона във Видин, която сменя визията на центъра в крайдунавския град. Вече са подменени голяма част от подземните комуникации - водопроводи, канализационни тръби, оптични кабели и електрификация. Старата настилка ще бъде заменена с нова от термолющен гранит. Акцентите на площада ще бъдат запазени - т.е. паметникът на "Бдинци" и фонтаните, заяви кметът на община Видин Огнян Ценков:

"Пред нашия театър вече е изпълнен този участък с полагането на гранита. Все още не е довършен, не са направени фугите, не са запълнени с подходящ материал. Продължава изграждането на отводнителната система. Гранит се полага и около сградата на Община Видин. Първоначалното намерение беше да се изпълни първият етап, а впоследствие да се премине и към втория. Първият етап е от река Дунав до линията на Общината. Зимните условия не позволиха работа навън, а и не искахме некачествено изпълнение, сега се налага да се навакса времето. Работим вече по всички етапи едновременно. Работи се и по изграждането на фонтаните, зад сградата на Общината. Фонтанът ще бъде с нова визия. Фонтанът пред "Бдинци" ще бъде запазен в автентичен вид, просто ще бъдат подменени водните съоръжения и водните разводки към тях. Ще има още един фонтан, който ще бъде изграден в пространството встрани от пешеходната алея - т.е. пред музей "Конака". Изграждаме и водопровода. Той е изграден през 1934 година. Нашето опасение беше, че техническото състояние не е много добро. Впоследствие, когато подменихме тази част от водопровода, която беше отстрани на сградата, видяхме че тези тръби са в лошо състояние. Водопроводът също ще стигне до музея."

Доволни ли са от реконструкцията на централната пешеходна зона видинчани и харесва ли им новата визия?

"Малко съм скептично настроена, но чакам да видя всичко завършено, за да имам ясна представа. Тази настилка, старата, изглежда да е по-здрава от новата, която слагат. За мен е ненужно да има часовник на влюбените. Символът на града е друг. Всичко ново е хубаво, разбира се, само се надявам да говорим за качество", на мнение е видинчанка, а друга жителка на града добавя, че "всичко се разбива, но нищо не виждам да се прави". Възрастен мъж е доволен от промяната, но не и от начина, по който тя се случва: 

"Живея във Видин от 1954 година и се радвам, че се освежават нещата, но нашият град беше по-хубав и спокоен до 1989 година. Нашите управници не правят бързо да се случват нещата. Одеве вървят пред мен двама и единият казва на другия, че една плочка се прави до обяд и една се прави следобед. Кога ще стане хубав центърът и завършен, когато се работи с този темп? Аз съм строител и ми харесва идеята, но не харесвам бавното пипане". Друг видинчанин смята, че отделените средства трябва да отидат за междублоковите пространства: 

"Всичко ново е хубаво. Обаче можеше да се направи по друг начин. Всичко пропаднало и счупено трябваше да се ремонтира, а големите средства да отидат в междублоковите пространства, там е трагедия. Трябваше да се възстанови инфраструктурата в града, най-вече. Бавно се работи, защото няма работна ръка. Трябват специалисти, но ги няма. Строителните фирми днес са такива, че работят на принципа "търсиме гладни"."

Ремонтът на централната пешеходна зона във Видин започна на 12 юли 2018 година. Реконструкцията се предвижда да бъде изпълнена в срок от 10 месеца, до 1 август 2019 година. Обектът обхваща зоната от Драматичния театър до сградата на Областната дирекция на МВР. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00