Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скъпо ли платиха от високите етажи на властта за евтините апартаменти или още са длъжници?

Снимка: БНР

Темата за закупените на ниски цени апартаменти от хора, които са, а някои от тях бяха на важни постове в държавата, продължава  да е във фокуса на вниманието от седмици. Заради скандала, наречен в медиите "Апартмантгейт" президентът Румен Радев свика  Консултативния съвет за национална сигурност, посветен на борбата с корупцията по високите етажи на властта.

Филип Попов, народен представител от Видин, от групата  на "БСП лява България",  която сега е извън залата на парламента, коментира, че "Апартаментгейт" изважда на показ модел на управление на държавата. Според него са нужни законодателни промени, които да преборят корупцията по високите етажи на властта:


"Според мен това е само върхът на айсберга. Това показва самия модел на управление на държавата в последните десетилетия. Показва и политическия хоризонт на тези, които управляват България за съжаление... Подадените оставки заради скандала са едва началото на осветляване на този процес... БСП продължава да настоява за оставка на правителството, но засега извън парламента. Групата няма да се върне в пленарната зала до изборите за Европейски парламент... На няколко пъти внасяхме вот на недоверие, включително и заради корупцията, а тя е тежък проблем. Проблем номер едно в страната... Искането за оставка е обща позиция на парламентарната група на партията, на Националния съвет и на конгреса на БСП..."


Заради разкрития, че представители на управляващата партия са си купили апартаменти на по-ниски от пазарните цени, оставки подадоха министърът на правосъдието Цецка Цачева, заместник-министрите на спорта Ваня Колева и на енергетиката Красимир Първанов, а зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов напусна парламента. В скандала бяха замесени имената на председателя на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев, на сина на директора на Националното следствие Борислав Сарафов и на съпругата на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.


"Българското общество винаги е било чувствително към подобна тематика, а информацията за закупени имоти на занижени цени има за представители както на управляващите, така и на опозицията... Скандалът има и добра страна, а тя е натискът на обществото за борбата с корупцията..." - коментира народният представител от ВМРО Красимир Богданов.


"Темата се преекспонира, отклонява се вниманието от предстоящите избори за Европейски парламент", коментира Владимир Тошев, народен представител от ГЕРБ.


"Темата е много актуална. Само, че дали касае само хората, които са на високи държавни и политически позиции? Тя касае всички българи. Всеки от нас, ако си даде сметка, че е изповядал сделки за имоти независимо дали са градски, земи, гори, леки коли и т.н.т. по закон съвсем нормално сделките да се изповядат на данъчна оценка. В случая става въпрос за същото. Лошото е, че бе експлоатирано в изключително негативен политически план... Подадените оставки са поета отговорност..." - коментира Владимир Тошев.


Авторът на анализа "Българинът и апартаментът: кратка история" проф. Ивайло Дичев търси корените на скандала в историята:


"Ако се обърнем назад ще видим, че по времето на социализма човек не можеше да притежава нищо освен апартамент. Това е единственото голямо частно притежание... След прехода се оказа, че отново най-ценното е апартамента. Нямаме борси, нито ценни книжа... Изчезна и нещо много важно - нивата. Сега всеки гледа да построи нещо на нея... Ако някои спечели много пари, какво ще направи? Сигурно ще си купи апартамент и ще го отдава под наем. Това вълнува хората и те се поставят на мястото на политиците..."


Темата продължава да вълнува и видинчани!


"...Издал ги е някой, който не е облагодетелстван... Хората са засегнати от това, защото са им гласували доверие... Това е за заблуда на противника. Да гледаме в апартаментите и да не виждаме как се вдигат цените на всичко... Трябва да си доплатят цените на апартаментите...Това бе точният момент да им подлеят вода... Как може такова нещо? Хората се възмущават. Трийсет години се надяваме на по-добро, а то става все по-лошо и по-лошо..."


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00