Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасностите при търсене на работа в чужбина

| обновено на 15.04.19 в 12:59
Снимка: БГНЕС

С началото на пролетта стартира активното наемане на работници за сезонна заетост в чужбина - най-често за работа в селското стопанство, строителството и туризма. От Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" напомнят някои от основните правила, с които трябва да се съобразяват търсещите работа преди да заминат да работят зад граница. Най-сериозните знаци за измама са комуникация само по интернет и искане на суми предварително, информира Димитър Петров, директор на трудовата инспекция в Монтана.

"Бихме искали да предупредим, с оглед да предотвратим, някои негативни последствия за работниците. Има опасности, които могат да ви споходят, ако ще работите в чужбина. В началото на пролетния сезон започват и активните трудови дейности. Работниците е възможно да попаднат в измама. Искам да кажа, че измамата и трафикът на хора са престъпления по смисъла на Наказателния кодекс. Инспекцията по труда няма компетенцията да се занимава с тях. Нашите правомощия са просто до сигнализиране на органите. Инспекцията по труда обаче може да се намеси, когато при изпращане на работа в чужбина или командироване е нарушено трудовото законодателство. Бихме искали да предупредим работниците, че индикации за измами или нарушение на правата има, когато използването на интернет (социалните мрежи) са единственият начин за контакт. Когато има отказ от лични срещи, също говорим за индикация. Когато се стигне до трансфер за работа в чужбина и има отказ за сключване на трудов договор предварително или предлагането на документ на език, който лицето не разбира, също е възможна измама. Не би следвало лицата, които предлагат работа, да задържат лични документи. Самите лица, търсещи работа, би трябвало да проявяват определена активност, тъй като в крайна сметка става въпрос за трудови отношения, а когато има отношения, значи има две страни. Търсещите работа трябва предварително да проучат фирмите, предлагащи работа. Говоря за регистрация в Агенцията по заетостта - както посредническите, така и тези, които изпращат работници навън. Тези фирми трябва да са регистрирани в Агенцията. При командироване на работници би следвало да се провери дали тя развива идентична дейност в България."
 
Искането на такси и плащания, под каквато и да е форма, са забранени от законодателство.

"Работникът, който ще заминава да работи в чужбина, не трябва да плаща за посредничеството. Когато започнат искания за плащане на такси, формуляри и услуги, това е ясен знак, че има опит за измама. Лицата трябва да бъдат запознати предварително и писмено с минималните условия на труд, с нивото на заплащане, с работното време, изобщо с трудовото законодателство. Това е задължение на посредника. Трябва да бъдат уговорени пътуването за чия сметка е, квартирата също."

Опасност има и когато предприятие, неизвършващо никаква дейност в България, сключва договори с работници с обещанието след това да ги командирова веднага зад граница. Търсещите работа в чужбина трябва предварително да проучат дали фирмите, които им предлагат осигуряване на заетост извън страната, имат регистрация в Агенцията по заетостта като фирми посредници или предприятия, които осигуряват временна работа. Законодателството изрично регламентира, че фирмите посредници и предприятията, осигуряващи временна работа нямат право да искат такси под каквато и да е форма. Заплащането трябва да бъде от работодателя, за когото осигуряват работна ръка. Важно е търсещите работа да имат достатъчно данни за посредниците или за предприятията, които ги изпращат или командироват в чужбина, по които след това същите да бъдат идентифицирани, за да бъде упражнен контрол или при необходимост извършено разследване от компетентните органи.

Най-често нарушенията са свързани с неуговаряне на минималните условия на труд, неосигуряване на минималното заплащане, липса на някои задължителни реквизити в трудовите договори и в споразуменията при командироване, липса на договор между фирмата посредник и предприятие, за което се набира персонал в приемащата държава.

"Конкретни случаи на нарушаване на трудовото законодателство по отношение на изпращане на работници в чужбина на територията на област Монтана в последните години не сме имали", завърши Димитър Петров.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12