Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво предлага на туристите Северозападът

Снимка: Радио Видин

Повече туристи идват в Северозапада. Какво можем да им  предложим  и кои са местата, които могат да посетят туристите във Видин, Враца и Монтана - това ще се опитаме да обобщим в "Посоките на делника".

Засилен е интересът на туристи от страната вече към Видин, коментира Валя Александрова от Асоциацията на екскурзоводите в България, представител за регион Северозапад:

"С настъпването на пролетта и оживлението разбира се на природата и хубавите празници, които се задават, както всяка година и сега, започва по-голяма динамика на туристическият поток. Хубавото за тази година като резервационна база в хотелите, поне в района на Видин и Белоградчик е засиленият интерес на туристи, не само круизни туристи, които не отсядат в нашите хотели, а най-вече от вътршен туризъм. Голям е интересът, поне това, което виждаме като статистика, за резервации в легловите база на нашия регион. Има интерес на семейства, най- вече на ученически групи, което се усети още април месец. Това, което в края на май месец има също като информация и заявки, е доста усилен ученически туризъм в района на Белоградчишкия Балкан и Стакевци. Разбира се, гостите идват в този край на България, за да видят нещо различно като природа и като атракции…Хубавото е, че в резултат на инфотуровете, които непрекъснато се организират в нашия край, за което адмирациите са най-вече на община Белоградчик, стожер в съдействието на организирането на тези турове, всяка година се опитваме в този Балкански триъгълник между, заключен между нас и съседите, да показваме всяка година нови точки, нови атракции. Целта на нашите инфотурове е да представяме атракции за всички сегменти на туристическия поток, за да бъдем максимално в пълното многообразие на продукти. Спор няма, че разширяването на историческото ни наследство с отварянето и на епиграфския център, с отварянето на новите експозиции, които касаят етнографията и най- вече костюмите, националните носии от нашия край, амбицията да се направи изложение на занаятите по Подунавието, всичко това е разширяване на традиционно известните ни до сега исторически обекти. Най-много и най-красиво е идеята културния туризъм да бъде съчетан заедно с кулинарен, с винен туризъм, за което има благодатна почва в нашия край. Задоволството на туриста е не само от знания, но и от въздействие върху емоцията му. Той идва, за да релаксира и да се разтоварва от своето ежедневие. В последния инфотур мотото ни беше приключенски туризъм, така че атракционите ни са вече доста добре презентирани. Интересен е погледът над река Дунав и Белоградчишкия Балкан и от въздух. Пътешествие с балон или привързано издигане с балон вече е факт като туристическа атракция, макар преди две години да ни се струваше като един мираж от рекламите на Кападокия например."

Във Враца и около града е пълно с атрактивни възможности за туризъм. Отделно от това и местната, и държавната власт работят в посока на осигуряване на нормален достъп до най-големите си обекти. Пример за това е ремонтът на пътя до пещерата "Леденика", който беше изцяло обновен с около 13 милиона лева по оперативна програма. Местните смятат, че достатъчно идващите в града туристи да посетят съществуващите обекти, а не толкова да се създават нови.

Спа-процедури, еко-пътеки, чист въздух и спокойствие сред природата предлагат населените места в област Монтана на туристите.

Вършец е една от любимите дестинации за почивни дни и празници. В края на седмицата предстоят Великденските празници и места в хотелите и къщите за гости почти не останаха. Минералната вода във Вършец е известна с лечебните си качества. Разходките в боровата гора и парковете ще  ви откъснат от сивото ежедневие и ще ви заредят с енергия, категоричен е кметът инж. Иван Лазаров.

Все повече туристи посещават Вършец. През изминалата година над 40 000 души от страната и чужбина са гостували в града и са се възползвали от атракциите във Вършец

През 2018 година са картографирани три еко пътеки: Вършец – Спанчевци – Клисурски манастир; Вършец – квартал "Заножене" – връх "Тодорини кукли" и Вършец – хижа "Бялата вода". Във Вършец има конна база за любителите на ездата.

Друг спокоен град в близост до Вършец е Берковица. Около 10 километра разделят двете градчета. По средата на пътя задължително трябва да отбиете в Клисурския манастир, ако сте гладни може да хапнете пъстърва и скара в местните ресторанти.

Берковица е малък град, перла в полите на балкана, която ще Ви предложи отдих, спокойствие, чист въздух и неповторима природа. Може да разгледате Часовниковата кула, която е построена преди повече от 250 години. Да посетите Къщата музей "Иван Вазов", етнографския музей, градската художествена галери, "Хайдушките водопади" и черквите.

Областният център Монтана също разполага с туристически обекти. Сред тях е "Калето", "Михайловата къща", "Лапидариумът", "Старата баня". Ако не сте виждали парен локомотив, влакът на поп Андрея с оръдие, се намира на железопътната гарата в Монтана. Градът разполага с напълно обновени паркове – "Слънчева градина", "Монтанензиум", градинката пред храма "Свети Дух" предлагат много зеленина и уют. Язовир "Огоста" ще спре дъха ви с  невероятната си гледка. Може да посетите “Сините езера”, където ще видите отблизо различни видове водоплаващи птици и риби.

По време на Великденските празници може да се насладите на пъстротата на Чипровските килими. Откриването на 6-ия  Фестивал  на чипровския килим е от 11 часа, на 27 април, събота. Вечерта от 19 часа започва концерт на Володя Стоянов, а след това ще пее Николина Чакърдъкова. Зарята е насрочена зз 22 часа. В неделя празникът продължава и ще завърши с концерт на Виво Монтана и Рени.

Величието на река Дунав може да видите и в Лом. Там се намира античната крепост "Алмус", в квартал Калетата. Представлява римски кастел с обща дължина на крепостната стена от около 200 м и площ 4.1 хектара. Според исторически източници укреплението датира от началото на 2 век. Смята се, че е имало речно пристанище, обслужващо военния флот и търговските кораби.

Остров "Ибиша" е още известен под името Цибър. Изграден е от речни наноси. На територията му се намират две защитени зони. На него гнездят много защитен и редки птици, поради което се определя като важно орнитологично място.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13