Във видинската Математическа гимназия има клуб за редене на кубчето. Ментор на учениците е Роза Георгиева, преподавател по математика:
"Те се запалиха. Започнахме, когато ходим на състезания, примерно Варна, Бургас, по далечни пътувания с влак, да си носим кубчетата. Редяхме ги там, учехме другите деца. За деня на числото Пи, през март, направихме театрално представление "Машината на времето", в което една от точките, в които попадахме беше мястото, от което преподава Ерньо Рубик и там имаше състезание между негови студенти по бързо редене. Тръгнаха нещата и сега тези хора са просто виртуози."
Ния е най-малката в клуба - на 14 години, запалила се по кубчето преди година и половина и за нея то е истинско увлечение, което започнало от скука:
"Кубче имам от доста време, но не му обръщах много внимание. Веднъж нямаше какво да правя и започнах. Мога да редя пет на пет. Мога да го наредя за минута и девет секунди. Веднъж като започнеш и не можеш да спреш."Сред запалените по кубчето е и 16-годишният Ивайло, който се захванал с реденето покрай съученици, като си помагал основно с формули и клипчета в Интернет:
"Когато го редях постоянно, трябваше да гледам формули и това много не ми хареса. Винаги знаех, че, ако мога да не ги гледам, ще мога да го редя по-бързо. Сега го редя за по-малко от 30 секунди. Формулите звучат много страшно, но не са. Дори не трябва да ги помниш, просто трябва да гледаш как реагира кубчето на всяко движение. Мога да го редя и без да гледам вече."
В гениалността на кубчето е убеден и 15- годишният Петър:
"Всяко разбъркване е само по себе си уникално. Всеки може да се научи да реди кубчето. Изискват се няколко часа първоначално да научиш основните формули... Редя го за по-малко от минута."
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..