Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Чирен искат ремонт на пътната инфраструктура

15
Снимка: Радио Видин

Днес рубриката "Добро утро, кмете" ни води във врачанското село Чирен. В латинската крепост над селото са намерени статуи от Римската епоха, съхранявани във Врачанския исторически музей. На запад от него към местността Жабокрек се намира  природната и археологическа забележителност Божият мост.

Смята се, че името на селото може би е сродно с осетинското /т.е. иранско/ cyren-ciren - "ярък пламък" и чеченското c'erin - "огнен“.

В близост до село Чирен се намира местността Милин камък. Близо до това място- на връх Вола, на 31 май 1876 година, след тежка битка с османлиите, е прострелян поетът- революционер Христо Ботев.

Друга интересна подробност, свързана със селото е, че тук се намира подземно газохранилище, изградено на базата на изтощеното газокондензатно находище, открито през 1963 г. в Северозападна България. През периода на експлоатация на газокондензатното находище са добити общо 2.8 млрд. м3 природен газ и 76.2 хил. м3 газов кондензат. ПГХ "Чирен” служи за покриване на сезонната неравномерност в потреблението на природен газ в страната и e един от инструментите за гарантиране на сигурността на газовите доставки. Засега това газово хранилище е единственото на територията на България

СнимкаНа фона на природните дадености и близостта до общинския център, питаме местните жители, какъв е животът им, създадени ли са възможности за работа и имат ли някакви предложения или изисквания към местната власт:

"Как да живеем- транспорт няма, аптека няма. Дойдеш при лекаря, а няма къде да седнеш да го изчакаш... Аз пътувам до Враца за лекар. Лошото е само, че пътят е много разбит и си чупим колите. Имаме асфалтова база, а газим по дупките. Я погледнете какви са дупки, какво е чудо. Зимата паднах край училището в една дупка, а нямаше кой да ме вдигне... Ами ние сме си свикнали с този път, той е от години в това състояние. Шофьорите си знаят дупките и ги избягват... Имахме обещание на общинско ниво, че поне пътят до Враца ще бъде ремонтиран, но това беше Снимкапрез 2017 година, а сега сме 2019. Отново сме активирали въпроса за ремонта на пътя, но всеки ни казва, че това са много средства, които Община Враца няма да може да ни подсигури и трябва да ни финансира транспортното министерство. Това обаче е четвъртокласен път, за който винетки не се изискват и е последна грижа. А това е стратегически път, защото по него се движат всички до газохранилището, а то е обект от национално значение. За там пътуват всички- работниците от Враца и региона, и техните тежки машини разбиват пътя. Имаме и една асфалтова кариера, чиито камиони също са много тежки и също минават по този път... Имаме детска градина, но е само с десетина деца. Ето го и училището- голямо и хубаво, но го окрадоха. Отварят отвсякъде, изнасят Снимкавсякакви неща. Откакто го затвориха, стана на нищо... Навремето всички тези сгради сме ги правили ние. Сега всичко се разбива и се краде. Младите нищо не пазят. Постоянно казвам на кмета- изпотрошиха плочките. Викни родителите, викни децата, съветвай ги... Работни места няма, всички пътуват. Във Враца работят, в Ботевград също. Хубаво е да се подсигури някаква работа, но тук- в селото, а не да се налага да пътуваме до други населени мяста... Искам да се създаде някаква работа в близките предприятия за нефт и газ, в асфалтовата база и т.н за младите хора. Да се оправи  и инфраструктурата, защото тя е много важна за всяко населено място. Да се подобрят също сметоизвозването и чистотата...", споделиха местни жители по Радио Видин.   

Какво отговори на кметът на селото Диан Дамянов, както и още мнения за живота, проблемите и радостите на местните-  чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00