Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Чирен искат ремонт на пътната инфраструктура

15
Снимка: Радио Видин

Днес рубриката "Добро утро, кмете" ни води във врачанското село Чирен. В латинската крепост над селото са намерени статуи от Римската епоха, съхранявани във Врачанския исторически музей. На запад от него към местността Жабокрек се намира  природната и археологическа забележителност Божият мост.

Смята се, че името на селото може би е сродно с осетинското /т.е. иранско/ cyren-ciren - "ярък пламък" и чеченското c'erin - "огнен“.

В близост до село Чирен се намира местността Милин камък. Близо до това място- на връх Вола, на 31 май 1876 година, след тежка битка с османлиите, е прострелян поетът- революционер Христо Ботев.

Друга интересна подробност, свързана със селото е, че тук се намира подземно газохранилище, изградено на базата на изтощеното газокондензатно находище, открито през 1963 г. в Северозападна България. През периода на експлоатация на газокондензатното находище са добити общо 2.8 млрд. м3 природен газ и 76.2 хил. м3 газов кондензат. ПГХ "Чирен” служи за покриване на сезонната неравномерност в потреблението на природен газ в страната и e един от инструментите за гарантиране на сигурността на газовите доставки. Засега това газово хранилище е единственото на територията на България

СнимкаНа фона на природните дадености и близостта до общинския център, питаме местните жители, какъв е животът им, създадени ли са възможности за работа и имат ли някакви предложения или изисквания към местната власт:

"Как да живеем- транспорт няма, аптека няма. Дойдеш при лекаря, а няма къде да седнеш да го изчакаш... Аз пътувам до Враца за лекар. Лошото е само, че пътят е много разбит и си чупим колите. Имаме асфалтова база, а газим по дупките. Я погледнете какви са дупки, какво е чудо. Зимата паднах край училището в една дупка, а нямаше кой да ме вдигне... Ами ние сме си свикнали с този път, той е от години в това състояние. Шофьорите си знаят дупките и ги избягват... Имахме обещание на общинско ниво, че поне пътят до Враца ще бъде ремонтиран, но това беше Снимкапрез 2017 година, а сега сме 2019. Отново сме активирали въпроса за ремонта на пътя, но всеки ни казва, че това са много средства, които Община Враца няма да може да ни подсигури и трябва да ни финансира транспортното министерство. Това обаче е четвъртокласен път, за който винетки не се изискват и е последна грижа. А това е стратегически път, защото по него се движат всички до газохранилището, а то е обект от национално значение. За там пътуват всички- работниците от Враца и региона, и техните тежки машини разбиват пътя. Имаме и една асфалтова кариера, чиито камиони също са много тежки и също минават по този път... Имаме детска градина, но е само с десетина деца. Ето го и училището- голямо и хубаво, но го окрадоха. Отварят отвсякъде, изнасят Снимкавсякакви неща. Откакто го затвориха, стана на нищо... Навремето всички тези сгради сме ги правили ние. Сега всичко се разбива и се краде. Младите нищо не пазят. Постоянно казвам на кмета- изпотрошиха плочките. Викни родителите, викни децата, съветвай ги... Работни места няма, всички пътуват. Във Враца работят, в Ботевград също. Хубаво е да се подсигури някаква работа, но тук- в селото, а не да се налага да пътуваме до други населени мяста... Искам да се създаде някаква работа в близките предприятия за нефт и газ, в асфалтовата база и т.н за младите хора. Да се оправи  и инфраструктурата, защото тя е много важна за всяко населено място. Да се подобрят също сметоизвозването и чистотата...", споделиха местни жители по Радио Видин.   

Какво отговори на кметът на селото Диан Дамянов, както и още мнения за живота, проблемите и радостите на местните-  чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41