Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време ли е за по-ниски данъци

Снимка: Радио ВИДИН

В общественото пространство отново се заговори за намаляване на данъците. Преди дни стана ясно, че ДПС обмисля законодателни инициативи за въвеждане на по-ниски нива на ДДС за хляба, лекарствата и книгите. Инициативата обявиха депутатите Делян Пеевски и Йордан Цонев.

Въвеждането на диференциран данък за стоките от първа необходимост в България не е нова идея. Периодично през годините различни политически сили и обществени организации настояваха за тази мярка- засега без успех. Факт е, че през последните десетилетия се въвеждат нови налози, а данъците постепенно се повишават. Данъкът върху добавената стойност се въвежда в България през далечната 1994 година със ставка в размер на 18 процента. През 1996 година се променя на 22 процента. След три години данъкът отново се намалява на 20 процента и от тогава (вече 20 години) този данък не е променян. Противниците на диференцираното намаляване на ДДС смятат, че това не би се отразило съществено на покупателната способност на българина, като дори има риск производителите да се възползват от тази мярка и да не намалят цената на продукцията, като само биха трупали по-големи печалби. Освен това щели да зачестят злоупотребите с ДДС.

Има ли необходимост от данъчна реформа?

Снимка"Крайно време е за данъчна реформа. Не да се въвеждат нови данъци, а да се въведе необлагаем минимум в съществуващото данъчно подоходно облагане, за да останат малко повече пари на хората в джоба и да потребяват. Така работещите с ниски доходи ще имат повече средства и ще са в състояние да финансират увеличено потребление. Това веднага влиза в търговския оборот и съживява икономиката. А за да са по-достъпни цените, добавям и диференцираното ДДС- също широкоразпространено в ЕС. Това означава по-ниско ДДС за храни, лекарства, книги, учебници и други стоки и услуги от първа необходимост, което ще ги направи по-достъпни. ЕК предложи нови правила, които дават повече гъвкавост на държавите-членки да определят ставките на ДДС и създават по-благоприятна данъчна среда. В България трябва да се намали и общата ставка на ДДС. Този данък се начислява задължително в целия ЕС, като страните сами определят ставките на данъка. Единственото изискване е те да не са по-ниски от 15%. Така се създава по-благоприятна данъчна среда за растежа на икономиката. Според мен, трябва и да се увеличи прагът за регистрация по ДДС, като фирми с оборот от последните 12 месеца до 100 000 лв. да бъдат освободени от задължителна регистрация по ДДС, защото сегашните прагове са ниски и ненужно натоварват малките фирми. Ефектът от всички тези мерки за бюджета няма да е драстично намаляване на приходите, защото ще има увеличено потребление и търговски оборот във времето. А като се намали ДДС, се намалява и мотивацията за злоупотреби с ДДС. С тези мерки със сигурност ще имаме  ускорен и догонващ ръст на икономиката. Това е начин и за намаляване на измисления в момента бюджетен излишък", обясни  икономистът Румен Гълъбинов.

Запазването на настоящата данъчна политика обаче е заложено в коалиционното споразумение между ГЕРБ и Обединени патриоти. "Всяка промяна на данък не бива да се прави на парче, а само след цялостен анализ на данъчната система. Така председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова коментира пред БТВ мярката. Тя определи идеята като "популистка" и добави, че чрез данъците се осигуряват нужните пари за строителство на пътища. От БСП обявиха, че са "За" предложението, защото е старо искане на левицата. Социалистите обаче напомниха, че когато те са го поискали в края на миналата година, от ГЕРБ и ДПС гласуваха против. Затова сега щяло да е странно, ако управляващите подкрепят законопроекта на Делян Пеевски.

СнимкаСоциологът и журналист Николай Драганов е част от гражданската инициатива "Да спрем машината за неравенство", която преди две години внесе подписка в Народното събрание, подкрепена от 30 000 българи, за въвеждане на диференциран ДДС за стоки от първа необходимост и за необлагаем доходен минимум. И според него промяна на данъчната система в България е абсолютно наложителна:

"Българската данъчна система е много тежко дебалансирана, тя натоварва в значителна степен хората с по-ниски доходи, които са мнозинство в България, и на практика е добра за едни около 5% от хората у нас. Хората с най-скромни доходи буквално биват отупвани, като брашнян чувал и бюджетът се пълни от тях. Нещо повече- българската данъчна система просто не е европейска, тя се отклонява по ключови показатели от страните в Европа. Един от тях е липсата на диференцирани ставки на ДДС за някои стоки. България е единствената държава, заедно с Дания, в целия ЕС, в която няма намалени ставки за някои стоки от първа необходимост. На второ място е липсата на необлагаем минимум на доходите на всеки работещ. Във всяка една държава в ЕС има такъв необлагаем минимум Това, което наблюдаваме в последните дни, идващо от ДПС, е интересно. Едно от нашите две основни предложения беше именно намаляване на ДДС за стоки от първа необходимост. Имахме срещи с абсолютно всички парламентарно представени партии, но те не ни подкрепиха. Така че сега леко се опасяваме от факта, че сегашното предложение идва точно от ДПС и г-н Делян Пеевски."

Повече по темата и какво казаха видинчани в анкетата на Радио Видин- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00