Нивото на река Дунав се покачва непрекъснато от начало на месеца. И това е обяснимо – що дъжд се изсипа и у нас и в горното течение на реката. И все по това време, когато зреят черешите. Затова ги наричат „черешови води“.
На 1 юни служителите на Агенцията за проучване нивото на р. Дунав в Ново село са отбелязали, че нивото е 528 см. Тенденцията е към покачване, защото всеки ден се вдига нагоре. Къде с 20 см, къде с тридесет, за да достигне вчера рекордните 58 см. , с които равнището надхвърли 720 см воден стълб. Дали е рекорд? Все още не се знае при тези пролетни порои.
Обикновено на седем години реката прелива пристанищната стена в Ново село. Сега само се е запътила нататък. Критичното ниво е 780 – 800 см, при което започва ежечасово измерване на движението й.
Засега няма видима опасност от заливане на дворове, къщи и стопански постройки в общината. Застрашени са няколко имота в горния край на Ново село, което се намира в по-ниското и в центъра на с. Флорентин. Въпреки всичко ежедневно служител от Общинска администрация слиза до пристанището, пък и кметът обикаля. Празник беше вчера – Спасовден. В две села храмови празници честваха. В три села курбан правеха – Винарово, Флорентин и Ново село за здраве и благоденствие. И навсякъде чакаха началството. Но прииждащите води на мътния Дунав са си голяма грижа. При толкова свещи и молитви, може пък природата да се смили и да пощади хората. Въпреки, че за един човешки живот реката влиза десет линейни метра навътре в градините на живеещите край нея.Такава е водата – извор на живот, но и стихия, помитаща животи.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..