През ХХ век Салаш е едно от големите села на Белоградчишка околия. При преброяването през 1939 г. тук е имало 1450 жители. В селото кипял бурен стопански и културен живот. Благодарение на учителя- музикант Тодор Кръчков, години наред са поддържани два хора - църковен и светски, както и голям духов оркестър. През 1934 г. е създадено и музикалното дружество "Родни звуци". 80-членният светски хор изнесъл повече от 50 концерта в цялата страна, а през 1961 г. и в софийската зала "България". В репертоара му имало и 8 оперети.
Днес в селото са останали малко повече от 100 жители. Заради изселването, през 1973 г. е закрито и училището, което по-късно е превърнато в Дом за възрастни хора с ментални проблеми. Там днес работят около 10 местни санитари, наред с останалия персонал от две медицински сестри и един лекар- пенсионер, също жител на селото.
"Основният проблем е, че населението ни е застаряващо и като че ли това го прави неперспективно за тези, от които зависи бъдещето ни", обяснява Румяна Алексиева и допълва:
"Забравени сме, защото преди няколко години трябваше да се отвори международният път през прохода "Кадъ боаз". Започнаха да работят и аз бях много оптимистично настроена, но накрая нищо не стана. Затова смятам, че трябва да има някаква приемственост между различните правителства, независимо от партийната им принадлежност, за да могат започнати инфраструктурни проекти да бъдат завършвани. В противен случай всичко това са хвърлени на вятъра пари... Ето, това е болката ни, защото, ако пътят през прохода беше направен, селото ни днес щеше да е по-оживено. И вместо да сме краят на пътя, щяхме да сме началото...
Но, всяко зло, за добро, както се казва. Заради факта, че сме на края на пътя и последното село преди границата, при нас няма кражби. Защото ако някой рече да извърши някакво престъпление, няма накъде да избяга и ще трябва да се върне по същия път... Затова в селото е мирно и спокойно, а жителите не ги е страх. Не си заключваме портите, вратите, живеем спокойно. Кокошки, овце и други домашни птици и животни си се разхождат спокойно навън, без стопаните им да се притесняват, че някой ще ги открадне. Това ме радва, защото за мен най-важно е спокойствието на хората.
Тази неделя пък в махала Куцаровци ще правим Петдесетница- тогава е оброкът в махалата. Край оброчния кръст в селото се опъва обща маса и хора от цяла България идват на празника. Интересното е, че в махалата са останали около 10 жители, а щом дойде този ден, броят им се увеличава почти десетократно. Хората тук са много добродушни и винаги за празника дават. И тази година ни е подсигурено агне за курбана, а за да имат хората къде заедно да се събират и в годините напред, до кръста сме направили и специален навес, под който ще наредим масите. И така, в неделя ще направим курбан, който ще бъде осветен от отец Рафаил, после сядаме и ядем и пием..."
Цялото интервю с Румяна Алексиева, кмет на село Салаш и анкета с местни жители- в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..