Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Нинов - лекар по призвание и певец по душа

Снимка: Радио Видин


Днешното издание на "Калейдоскоп" ще бъде свързано най-вече с музиката и здравето, защото на гости ни е един изключителен човек, отдаден на музиката, и на медицината - Димитър Нинов. По професия Д-р Нинов е лекар, специалист по кожни и венерически болести и магистър по здравен мениджмънт. По душа е човек, отдаден на музиката. Роден е през 1955 г. във Видин. И двамата му родители пеят в хор "Боян Чонос" като солисти, макар че не са професионални музиканти. Така той от малък ходи на Детска музикална школа и свири на няколко инструмента. Сестра му Иванка Нинова, която сега е известна оперна певица и наскоро отбеляза 30 години на сцената на Държавната опера, също свири и то на пиано. Учи в  "Зеленото" училище,  продължава средното си образование в Първа гимназия, в която има осем паралелки по онова време. Кандидатства медицина, приет е веднага. Преди това минава през задължителната казарма, в гвардейския оркестър. През 1982 г. се дипломира  като лекар, следва разпределение в село Козар Белене, община Левски. Работи пет години по разпределение, за да завърши специализацията си по "Акушерство и геникология". В София започва работа като лекар в Републиканския център по спортна медицина. И така цели 11 години. През това време  специализира "Кожни и венерически болести".  Сега работи като дерматолог и в тази връзка е написал "Химн на дерматолозите". Неговото професионално верую е, че лекарят трябва да се отнася към пациента ако не като към брат или сестра, то поне като към близък роднина.
Д-р Нинов е композитор. Първите си авторски песни той  изпълнява в дует със съпругата си и те са отличени на два национални конкурса - конкурса за авторска песен (Добрич, 1988) и XI-ия конкурс "Песни за Бургас и морето“ (Бургас, 1985).

Детството
"Майка ми и баща ми не бяха професионалисти музиканти, те не познаваха и нотите. Диригент беше Георги Нотев и той ги пита: "Вие като не познавате нотите, защо ги гледате?", а те му отговарят: "Като гледаме, че нотичките отиват по-високо и ние пеем по-високо, като тръгнат надолу и пеем по-ниско. Израснал съм в една къща на площад "Таш кюприя", сега на нейното място има един грозен панелен блок. Аз имах прекрасно детство, с много деца, с много игри, всички сме били отлични ученици и същевременно много палави. Аз свирех на няколко инструмента. Имам пет години детска музикална школа по акордеон. Сестра ми започна на акордеон, обаче не ѝ хареса акордеона и като каза: "Искам пиано и това е!" Тя започна да учи пиано, но не купиха пиано веднага. Пък аз свирех в духовия оркестър на гимназията на тромпет. Петко Трифонов ни преподаваше, много го обичахме всички. Той искаше да ме готви да вляза в Консерваторията с тромпет и като разбра, че ще кандидатствам с медицина, направо ми се разсърди. Аз съм китарист от 7-8 клас и досега си  свиря на китара. Имахме страхотна художествена самодейност. Сега не знам какво правят младите. Какви тържества имахме! В първа гимназия имахме осем паралелки 38-40 човека."


 Медицината

"Две години преди това бях в казармата. разпределението ми беше в Козар Белене. Първо отива на село за да стане лекар. Работил съм пет пълни години без медицинска сестра. Такава практика е абсолютно задължително. Трябва да се сблъскаш с реалността. Както и с казармата, една година трябва да се мине през казармата. Моята любов беше гинекологията. Или се влюбваш в някоя жена или не се влюбваш, единствената  ми шестица на държавни изпити е по "Акушерство и гинекология". Бях лекар на национални отбори. Завеждам женското направление във футбола. Аз съм дал на българските дерматолози "Химн на детерматолозите". Човек трябва  да върши добри дела и да е позитивен. Моето мнение е лекарят да се отнася към пациента, ако не като към брат или сестра, то поне като към първи братовчед!!! Това е моето верую. Искам да препоръчам - който не е бил в Боянската църква, нека да я посети. В двора ѝ има три секвои. Дясната секвоя е моята секвоя, тя е огромна, седем души не могат да я обгърнат. Като я обгърна, тя ми отнема отрицателната енергия. Пред тази секвоя се намира гробът на царица Елеонора."


 
Композирането и музиката
"Аз съм лауреат на три национални  конкурса като композитор и най-големият ми успех е конкурса "Песни за Бургас и морето и неговите трудови хора", където моята песен "Месемврия", по моя музика и текст на моята съпруга Мария се класира от 167 и  влезе в първите 12. Трябваше да я пее дует "Ритон", но я изпяхме ние с жена ми и стана много хубаво. Композирането - идва ми нещо от горе, сядам си на пианото и така се получава.  Участвахме  в движението  "Ален мак" , особено като избягаха в чужбина Мариана и Тодор Трайчеви, които толкова много ги толерираха.  Ние ги заместихме като дует и то само с авторски песни. Музиката е моят живот. Тя ме спасява, иначе съм загинал в това забързано ежедневие. Просто тя ме спасява, аз съм лекар по призвание и певец по душа."


 Повече можете да научите от прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи. Първо, защото всеки..

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Национален поетичен конкурс за любовта организира Младежки дом-Враца

За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..

публикувано на 23.01.25 в 15:55

250 хиляди са зимуващите водолюбиви птици у нас

Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида.  За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.  В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..

публикувано на 23.01.25 в 14:51

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората.  "Хората много..

публикувано на 23.01.25 в 14:46

С успешен туристически сезон за 2024 година се похвали Община Видин

Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..

публикувано на 23.01.25 в 14:41

Шофьори са разтревожени заради липсата на мантинели на видинския булевард

Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..

публикувано на 23.01.25 в 13:58

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00