Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

Снимка: Радио ВИДИН



В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи.

Първо, защото всеки ръкопис носи отпечатък на своя автор, защото буквите, изписани с ръка, разкриват не само думите, но и емоциите, настроението и дори характера на човека. Веднага ще дам пример защо ръкописните писма са по-ценни. Най-малко, защото ръкописното писмо изисква време, внимание и грижа. Това го прави толкова специално. Всяка буква е изписана с мисъл за получателя - нещо, което просто не може да се усети в един имейл или съобщение в чат. После едно писмо може да бъде запазено с години, носейки ни спомени, топлина и дори аромата на мастилото или хартията, на която е написано. По темата си поговорих с Кристиана Георгиева, която е от Видин, но живее в Пловдив. Тя е графичен дизайнер, изучавала е и калиграфия. 

"В свят, който все повече се движи към дигитализация, ръкописното писмо остана една от най-човешките форми на изразяване. То носи онази несъвършена красота и личен отпечатък, който дигиталните шрифтове просто не могат да пресъздадат. Ръкописното писмо изразява емоция, характер и връзка с характера и именно това е важното, защото запазваме човешкия елемент в комуникацията, който се губи в днешното ни механизирано ежедневие."

Абсолютно съм съгласна с Кристина, че ръкописът е като автограф на душата, защото в него има нещо, което технологиите не могат да заменят и това е човешкото докосване. Това е начин да оставиш следа, която няма как да бъде напълно копирана.

Попитах Габриела Иванова, служител в Централната поща във Видин, какво показва опитът ѝ. Изпращат ли се през последните години писма в България и в частност от или за Видин?

"Продължават да изпращат ръкописни писма, нищо, че сме в историята на електронните услуги, но по-старото поколение си държи на ръкописните писма. Намаляло е в сравнение с годините назад, но не е изчезнало. Стимулират се децата да се учат как се пише и как се изпраща писмо. Ежегодно се провеждат посещения на ученици в пощенските станции в цялата страна и именно това им се обяснява - пътят на писмото. А също така за Коледа имаме инициатива за направата на най-интересното писмо до Дядо Коледа с желанията на децата. Тази година сме получили около 20 хиляди писма от дечицата. Кое от кое по-шарено, просто те си изразяват чувствата чрез уменията, които имат и всяко едно дете е получило отговор... Но основно на ръкописните писма най-вече си държат възрастните. Първо това си остава като един спомен в годините. Винаги може да се препрочете, създава едно умиление във възрастния човек да го получи на хартия, от това да му се пусне по електронен път."   

След Пощата, се разходих по центъра на Видин, за да попитах видинчани кога за последно са писали писмо.

"Не си спомням, много отдавна беше. Писала съм, когато съм била на 20 и няколко години, но сега има Фейсбук. По-хубаво е писмото, по-признателно е, че уважаваш човека срещу теб, отколкото Фейсбука. По-красиво е, по-женствено е! Последното е картичка, ако се брои. Миналата година, мисля, че за свети Валентин... Трябва все по-често да си пишем и картички, и писма. Носи повече носталгия със сигурност, категорично съм против електронните имейли или такива писания в Месинджър, Вайбър и т.н." 

Ето и няколко съвета за това как да върнем ръкописното писмо в ежедневието си. Напишете картичка или кратко писмо за специален повод. Използвайте ръкописни бележки, за да оставите съобщения на любимите си хора. Опитайте калиграфия, защото това е не само изкуство, но и терапия.

И като край можем отново да обобщим, че докато технологиите се развиват, ръкописното писмо остава като символ на нещо лично и ценно. И нека не позволяваме този уникален начин на изразяване да изчезне, защото едно ръкописно писмо може да бъде мост между сърцата - в него има душа, която нито един екран не може да предаде. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 2 февруари 2025 година

"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..

публикувано на 02.02.25 в 13:41

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00