Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изкуството развива туризма

Снимка: Радио ВИДИН

По- голяма сцена и повече места за публиката са осигурени за четвъртия фестивал "Опера на върховете- Белоградчишки скали".

"Прекрасни трибуни имаме, нови, италиански, дарени на Общината и на Софийска опера и балет. Трибуните са с около 650 места. Пълни са. Имаме много масово присъствие от Румъния, Сърбия", каза кметът на Белоградчик Борис Николов.

Една част от туристите, които идват за фестивала в Белоградчик, разглеждат и местните забележителности- Белоградчишките скали, които са едно от чудесата на света и крепостта, нощуват в къщите за гости, хранят се в заведенията.

"Оживява се градът, идват от цяла България. Самият факт, че всичко е ангажирано, по тези къщи за гости няма места, това означава, че идват да останат поне един ден, за да видят красотите... Заведенията със сигурност имат полза, за магазините- не знам... Те са обслужващ персонал към операта и идват хората в магазина... Това е нещо много за Белоградчик, особено в пещера "Магура", така че- добре дошло... Много добра идея е, то друго при нас няма. Само въздух, обаче с въздух не се живее. В началото имаше много посещения, сега някак си затихна...", коментираха жители на Белоградчик каква е ползата от фестивала.

Емилия Петрова е собственик на къща за гости: "Имам резервации. Идват за операта, да. Отиват на операта, спят и на другия ден си тръгват. Фестивалът помага и на местния бизнес."

СнимкаВ Белоградчик бе целият състав на балета. Представиха "Кармина Бурана" и "Дамата с камелиите"- и двете представления за първи път на откритата сцена в двора на крепостта.

"Виждам, че хотелите са запазени от миналата година, значи има интерес към този фестивал и се надявам все повече да се развива. Толкова е красиво, вдъхновено. Балетът на Софийската опера вече има достатъчно голям опит със сцени на открито, така че вече свикнахме с откритите сцени", заяви Сара- Нора Кръстева-  художествен ръководител на балета.



От старта на оперния фестивал, вече четвърта година, с организацията е натоварен зам. кметът Росен Младенов:

"Една от идеите на фестивала е да привлича посетители и зрители, които едновременно със спектаклите, които ще имат възможност да гледат, да разгледат и Белоградчик, да се насладят на, най-малкото на едно кафе и минерална вода, да вечерят, да нощуват. Хората нощуват и в съседните общини. Оказва се, че този фестивал се връща в една емблема за Северозападна България."

Над 5000 са зрителите, които гледат спектаклите по време на оперния фестивал в Белоградчик. Приблизително толкова очакват в града под скалите и тази година. Почитателите на оперното и балетно изкуство от Белоградчик са най- вярната публика:

"Аз не съм ходила, не е това моето изкуство... Ходя редовно, всяка година го посещавам. Вместо да ходим до София, защото тук културният живот е умрял, за нас е добре. Дано да съществува още... Миналата година "Мама мия" беше прекрасно. Сега сигурно на опера ще отида... Ходя на представленията. Тази година "Кармен" съм си харесала..."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00