Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шамарът не е проблем- възпитава?

Снимка: endviolence.bg

Случаите на насилие над деца и на агресия в българските училища се увеличават. В глобален план, близо 1 милиард непълнолетни на възраст между 2 и 17 години са претърпели физическо, емоционално или сексуално насилие, според данни на Световната здравна организация. България не поддържа единна база данни за случаите на насилие. По данни на прокуратурата за 2018 г., 2379 непълнолетни и 1941 малолетни са пострадали от престъпления. През 2018 г. са постъпили 1 106 сигнала за насилие над деца, докладва Агенцията за социално подпомагане. Случаите на агресия в училище също се увеличават, като нараства вербалната агресия. Според данни на Министерството на образованието и науката, за учебната 2017/2018 г. е имало 3 616 случаи на агресия. В общественото пространство непрекъснато се появяват информации за пострадали вкъщи или в училище деца.

"Виждала съм деца, жертви на насилие- деца, на които се подиграват заради външния вид или защото са по-умни от останалите. Има деца, които са прекалено агресивни в училище, а обиди в социалните мрежи срещаме всеки ден... Една година бях жертва на вербално и психическо насилие. Беше ми много трудно, защото смятах тези хора за най-добрите ми приятели. Наложи се да се преместя в друг клас. Била съм свидетел и на трите вида насилие- физическо, вербално и сексуално...", споделиха пред Антония Каменова ученички от Видин.

СнимкаКаква е ситуацията в региона и какви добри практики могат да се приложат тук обсъдиха участниците в Конференция на тема "Вдъхновени- заедно за детство без насилие". Организатор на дискусията е Институтът по социални дейности и практики (ИСДП).

"Световната здравна организация посочва, че когато едно дете преживее повече от четири неблагоприятни преживявания в детството си, като насилие, е подложено на два пъти по-голям риск от сърдечни заболявания, четири пъти от употреба на алкохол по рисков начин, шест пъти по-често е възможна нежелана бременност в юношеска възраст, шест пъти по-често тези деца пропушват, 20 пъти по-често може да извършат престъпление и да стигнат до затворите и 49 пъти е по-висока възможността за самоубийство", обясни изпълнителният директор на ИСДП Даринка Янкова.

При работата с проблемни деца има редица трудности, споделиха представители на институциите, които участваха в дискусията. Понякога липсва добра комуникация и достатъчно информация между отделните звена, не е тайна и че обществото ни често е апатично и неглижира проявите на насилие в семейството. За новите тенденции разказа Цветана Милкова, началник на отдел "Закрила на детето" към дирекция "Социално подпомагане" Видин:

"За съжаление, както Законът за закрила на детето, така и всички други съпътстващи документи и услуги, са разработени за деца, претърпели насилие. А кой работи с насилниците-деца? Те не са ли също жертва? За да стане едно дете насилник, то обикновено е жертва на насилие- в семейната среда или заради други външни фактори, които са му оказали такова влияние, че то става насилник. Другото, което наблюдавам в момента, е липсата на добра грижа от високоинтелигентни, добре образовани и с високо самомнение родители. Това са хора, които смятат, че техните постижения в обществото и високи доходи им позволяват да неглижират потребностите на децата си. Когато се намеси външна институция, каквато сме ние, тогава ставаме врагове- те не желаят да работят с нас. Това е групата, с която в момента изпитваме най-силни трудности при работа. Тези родители не считат, че трябва да осъществяват контрол над децата си. Достатъчно според тях е те да изглеждат добре, да имат пари и смятат, че това им създава социален статус. Когато тези деца пораснат, няма да имат никаква ценностна система."

Снимка"Важно е да говорим за насилието над деца и не само да говорим, а да търсим добра превенция, бърза и навременна реакция, т.е колкото по-бързо се намесим, толкова по-добре е за всяко дете. Определено Видин се откроява с това, че има добре развита система за социални услуги. Органите по закрила на детето са ангажирани с проблема, имат и добра подкрепа от други институции. Съществуването на кризисен център за деца във Видин също е сериозен ресурс. Много са факторите за насилие над деца и за неглижирането на този проблем в българското общество. При нас има и една доминираща представа у родителите, че възпитанието чрез насилие е нормално- "два шамара не са нищо", "жестоките наказания не са нищо" и пр. Мисля, че наистина трябва много да говорим за това. Трябва да активираме сензитивността на хората- да кажем "това не е приемливо, хора, спрете се", допълни Даринка Янкова.

На световния феномен "насилие над деца" може да бъде намерено решение, само ако има конструктивен диалог и общи действия от страна на всички, дори и в общество с преобладаващо патриархални нагласи, като българското, категорични са експертите. Участвалите в конференцията във Видин прокурори напомниха, че домашното насилие вече е криминализирано в България и призоваха да не бъдем безучастни, когато станем свидетели на насилие над деца не само на публични места, но и у съседното семейство, а да сигнализираме компетентните институции.

Представителите на ИСДП представиха във Видин една от водещите практики за справяне с проблема- стратегиите INSPIRE, разработени от СЗО, УНИЦЕФ и други международни организации. Това е инструмент за превенция на насилието сред и над деца, базиран на научни доказателства и добри практики.


Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00