"Виждала съм деца, жертви на насилие- деца, на които се подиграват заради външния вид или защото са по-умни от останалите. Има деца, които са прекалено агресивни в училище, а обиди в социалните мрежи срещаме всеки ден... Една година бях жертва на вербално и психическо насилие. Беше ми много трудно, защото смятах тези хора за най-добрите ми приятели. Наложи се да се преместя в друг клас. Била съм свидетел и на трите вида насилие- физическо, вербално и сексуално...", споделиха пред Антония Каменова ученички от Видин.
Каква е ситуацията в региона и какви добри практики могат да се приложат тук обсъдиха участниците в Конференция на тема "Вдъхновени- заедно за детство без насилие". Организатор на дискусията е Институтът по социални дейности и практики (ИСДП).
"Световната здравна организация посочва, че когато едно дете преживее повече от четири неблагоприятни преживявания в детството си, като насилие, е подложено на два пъти по-голям риск от сърдечни заболявания, четири пъти от употреба на алкохол по рисков начин, шест пъти по-често е възможна нежелана бременност в юношеска възраст, шест пъти по-често тези деца пропушват, 20 пъти по-често може да извършат престъпление и да стигнат до затворите и 49 пъти е по-висока възможността за самоубийство", обясни изпълнителният директор на ИСДП Даринка Янкова.
При работата с проблемни деца има редица трудности, споделиха представители на институциите, които участваха в дискусията. Понякога липсва добра комуникация и достатъчно информация между отделните звена, не е тайна и че обществото ни често е апатично и неглижира проявите на насилие в семейството. За новите тенденции разказа Цветана Милкова, началник на отдел "Закрила на детето" към дирекция "Социално подпомагане" Видин:
"За съжаление, както Законът за закрила на детето, така и всички други съпътстващи документи и услуги, са разработени за деца, претърпели насилие. А кой работи с насилниците-деца? Те не са ли също жертва? За да стане едно дете насилник, то обикновено е жертва на насилие- в семейната среда или заради други външни фактори, които са му оказали такова влияние, че то става насилник. Другото, което наблюдавам в момента, е липсата на добра грижа от високоинтелигентни, добре образовани и с високо самомнение родители. Това са хора, които смятат, че техните постижения в обществото и високи доходи им позволяват да неглижират потребностите на децата си. Когато се намеси външна институция, каквато сме ние, тогава ставаме врагове- те не желаят да работят с нас. Това е групата, с която в момента изпитваме най-силни трудности при работа. Тези родители не считат, че трябва да осъществяват контрол над децата си. Достатъчно според тях е те да изглеждат добре, да имат пари и смятат, че това им създава социален статус. Когато тези деца пораснат, няма да имат никаква ценностна система."
"Важно е да говорим за насилието над деца и не само да говорим, а да търсим добра превенция, бърза и навременна реакция, т.е колкото по-бързо се намесим, толкова по-добре е за всяко дете. Определено Видин се откроява с това, че има добре развита система за социални услуги. Органите по закрила на детето са ангажирани с проблема, имат и добра подкрепа от други институции. Съществуването на кризисен център за деца във Видин също е сериозен ресурс. Много са факторите за насилие над деца и за неглижирането на този проблем в българското общество. При нас има и една доминираща представа у родителите, че възпитанието чрез насилие е нормално- "два шамара не са нищо", "жестоките наказания не са нищо" и пр. Мисля, че наистина трябва много да говорим за това. Трябва да активираме сензитивността на хората- да кажем "това не е приемливо, хора, спрете се", допълни Даринка Янкова.
На световния феномен "насилие над деца" може да бъде намерено решение, само ако има конструктивен диалог и общи действия от страна на всички, дори и в общество с преобладаващо патриархални нагласи, като българското, категорични са експертите. Участвалите в конференцията във Видин прокурори напомниха, че домашното насилие вече е криминализирано в България и призоваха да не бъдем безучастни, когато станем свидетели на насилие над деца не само на публични места, но и у съседното семейство, а да сигнализираме компетентните институции.
Представителите на ИСДП представиха във Видин една от водещите практики за справяне с проблема- стратегиите INSPIRE, разработени от СЗО, УНИЦЕФ и други международни организации. Това е инструмент за превенция на насилието сред и над деца, базиран на научни доказателства и добри практики.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..