Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забравени истории с животни от миналото на Горна Ковачица

Баба ми разказваше....

2
Величка Каменова с Ричи- вярното й другарче
Снимка: Йорданка Герасимова


Какво ли щеше да е, ако животните можеха да говорят? Този въпрос мъчи и чичо Митуш на Йовков от сборника "Ако можеха да говорят". Спомняте си, там главни герои са обитателите на един неназован чифлик, от чиито истории блика истинският живот. А в онзи живот основна роля играят животните. Нищо случайно, защото връзката на селския човек с домашните животни винаги е била много силна, понякога необяснима. 
Може би затова и с умиление Величка Каменова от чипровското село Горна Ковачица разказва няколко истории за животни, няколко истории от едни отминали времена:

"От дете най-много ме плашеха с прасето- да се пазя от прасето. А прасетата- по двора, без кочина, и спят на торището... Сутрин Ресо циганина вика: "Изкарвайте прасетата" и от всеки двор тръгват- по едно, по две, по три... Отиват на паша- той е свинар на селото. Води ги нагоре, близо покрай реката и където има жълъди... Вечер идват, не са гладни, но пак искат...Тичат отгоре... Баба все викаше: "Пазете Величка да не пипа прасето". Аз бях най-малка... Дали са си измислили, или е било вярно, някакво дете, на двора му било постлано да си играе, то държало в ръката си хлебец, идва прасето и заедно с хляба му откъсва ръчичката....Може и да не е било вярно, така ни разказваха, но и после, като станах голяма, мъжът ми беше ветеринарен, контактувала съм с прасета, но не смеех да влизам при прасето...

А конете... татко беше докарал една недохранена кобила у дома, за една седмица се възстанови, и за нищо друго не я ползваха, само като тръгнат към мястото, където ни е колибата, тя носи багажа... Баба ми разказваше, че някаква жена имала дете, което играела на двора, не сме видели кога е дошла кобилата отгоре, бързала е- или е била жадна, или гладна... И се спуска, но като го наближила, се вдигнала на предните си крака и се е заковала. Навела  се и му пръхти на ушенцето... Инстинкт- конете са изключително умни..."

Още един ярък спомен пази Величка Каменова от детството си- как са посрещали овцете и са се радвали на малките агънца:

Снимка"Моят дядо не ми даваше никога да се радвам на агънцата. Казваше ми да не ги пипам, защото майките ще ги напуснат...Агънцата бяха отделно от майките- те пасат цял ден, агънцата бозаят сутрин и вечер. Като чакаме да дойдат овцете, ние бягаме напред, да седнем на пейката, за да гледаме...  Това за нас е било театър... Агънцата- очичките им светят като мъниста... А овцете.... Животните са по-умни от хората- отваря дядо вратата, агънцата едно през друго и отиват при майка си, коленичат и тук му е беличко покрай устата. По какво се надушват?...

А кучето- при мен е- слушам го. Лаят навън, то си мълчи. По едно време лаят се променя, а то започва да обикаля- при мен, на прозореца, на радиатора... Тогава го пускам навън... Те говорят нещо с този лай, те си казват нещо. А ние, хората, двама души се срещнат на улицата и се разминат- няма какво да си кажат..." 

Величка Каменова е пенсионирана учителка, от онези- мъдрите българки, които можем да слушаме с часове. Много от историите, които помни, тя е събрала в трите си книги "Спомени от детските ми години", "Петруш" и "Грешница". Четвъртата й книга "Болката", е за ужасите на Първата световна война и загиналите в нея от Поломието. Продължава да търси истории за  пета книга, в която да разкаже нещо, което да ни вдъхне надежда и да повдигне духа на отчаяната ни нация. 
Вярвам, че ще успее. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36