През 70-те години на 20 век селото е наброявало над 2 000 души, сега те са едва 320. Но това не пречи на жителите му да правят един от най-големите фолклорни фестивали в този край, наречен "Белокаменица".
В селото има няколко човека, които се занимават с животновъдство, работи кооперация, която обработва земята, фирма за дърводобив, местни кариери за добив на бял камък.
В центъра на селото се е запазила голямата и красива сграда на училището, а в църковния двор стоят една до друга две църкви- много старата църква от 13 век "Свети Никола", която се смята за най-старата на Балканския полуостров с единствения по рода си зидан иконостас, и по - новата строена през 19 век, наречена на името на "Свети Димитър".
Спирайки на площада, виждаме голяма група от мъже и жени, които усилено чистят. Сред тях откриваме и кмета на селото Маргарита Петкова. По-късно в нашия разговор ми споделя, че нейният принцип е кметът да бъде напред и да дава личен пример. По този начин жителите се подготвят за предстоящия фестивал "Белокаменица“ , който се провежда за четвърта поредна година, на 31 август. Ето каква беше атмосферата в село Царевец преди фестивала.
"Подготвяме се за фестивала, боядисваме, метем, чистим, всеки ден чистим… Тук съм по поддръжката. Тук се живее много добре, аз също съм по програма за инвалиди, ние сме производители на село, имаме си и животинки. Искаме да има работа за всички. Пенсионери сме, гледаме си градинка. Ако ни трябва лекар, ходим на Мездра. Горе-доле свързваме двата края. …Екстра сме на село, всичко ни е хубаво, центъра, имаме детски площадки, човек може и с много и с малко. Тук има работа във фермата и дърводобив и каменни кариери."
Маргарита Петкова е кмет първи мандат, кметската работа не й е чужда, преди това тя е работила 10 години като секретар в съседното село Брусен. Тя е човек, който работи за хората, приема критики и се стреми да бъде честна с тях.
"Когато си кмет не е лесно, работи се с хора, на моменти се изисква да вземеш важни решения, трябва да си подготвен, не е лесно, но аз си обичам работата си и я работя. Не се сърдя на хората, защото заслугата е на хората. За да съм тук съм благодарение на тях. Обещала съм да съм честна с тях, открита. Всеки петък тези хора идват да поддържаме селото. Те са моето богатство. Най-важно е кметът да е напред като представител на селото. И тогава и хората ще тръгнат след теб. Аз си обещах, че ще надграждам."
Маргарита Петкова има свой начин на работа, който спазва, а той е с поведението си да бъде добър пример за своите съселяни. Предстоящи дейности, които не е успяла да осъществи - да се намери инвеститор, който да стопанисва училищната сграда, да се направи еко пътека, която да обхваща старата църква , скалните рисунки, природните красоти и исторически забележителности на село Царевец и така да популяризира родния край.
"Тази година се радвам, че ни одобриха проект по ПУДОС. Той е на стойност 10 хил лв. Ние направихме озеленяването, беседка, барбекю, пейки, алпинеум. И се радвам, че направихме зала за тържества и навес, отремонтирахме и Войнишкия паметник."
Най-хубавото в работата на един общественик какъвто е кметът на едно населено място е радостта и благодарността в очите на хората, смята Маргарита Петкова, кметицата на Царевец. Заедно, преди четири години, жителите на село Царевец решават да направят значим фолклорен фестивал за голяма Богородица, по стар стил, и за празника на каменоделеца.
"Фестивалът го правим четвърта година, решихме, че ще бъде „Белокаменица“ в чест на белия камък, който е царевчански, а не врачански. Започнахме с 250 участника, и сега надграждаме, надграждаме.."
Така го видяхме село Царевец - устремено към бъдещето, с уважение и любов към хората, със съхранение на историческите дадености и с поклон към българските традиции.
„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..
В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..
За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана . Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..
След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..
Патриотична среща под мотото - "Видин във военната история на България" ще се състои днес, 15 ноември, от 17.00 часа в музей "Кръстата казарма" в областния град . Лектори ще бъдат д-р Христина Кирилова, директор на Регионалния исторически музей (РИМ) и доц. д-р Станчо Станчев, полковник от резерва и председател на Военно-историческата..
Продажбите на употребявани автомобили продължават да са нестабилни. Огнян Ценов , който е собственик на голяма автокъща във Враца, коментира за Радио ВИДИН, че 2024 година е лоша за бизнеса с коли втора ръка. По думите му, в продажбите се отчита спад от около 50%. Като причина за продължаващата втора година криза при търговците той посочи..