Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улпия Ескус - възможности за развитие на туризъм

Снимка: БНР


Днес в "Цветовете на деня" ще се върнем назад в историята: до един от основните градове на римската провинция Долна Мизия. Това е Улпия Ескус, намиращ се до село Гиген, община Гулянци, област Плевен.

Римският град е възникнал през І век като наследник на тракийско селище. Около него по-късно е изграден лагерът на Пети македонски легион. Военният лагер получава статута на колония след славната победа на император Марк Улпий Траян над даките. По случай победата Улпия Ескус е обявен за град със собствено управление. Римският град се превръща във важен кръстопът, като силен разцвет преживява през ІІ - ІІІ в., когато е изградена централната градска част. 

Доц. Гергана Кабакчиева е ръководител на дългогодишните разкопки, които проучват древното селище. 

"Улпия Ескус е един от най-големите градове на Долен Дунав и със сигурност най-красив. Разкритата част показва изключителна монументална архитектура. Преди да се появи на това място градът, сто години по-рано е бил настанен римски легион. Мястото е било обитавано от грамотни хора откъм декорация и архитектура. Още с основаването си, този град получава статут на колония - т.е голям град. Името на местните жители е включено в наименованието Улпия Ескус, а също така и името на император Траян".

Античният град е строен по типичния за римските градове начин- има правоъгълна форма, а улиците са в посока изток - запад и север - юг. Улпия Ескус е един от малкото градове в цялата Римска империя, чийто форум красят цели 4 храма.

"Въпреки монументалното изграждане на всички сгради, напоследък този град е доста неподържан. Ние сме на терен от 15 дни. Обектът не е почистен. Идват туристи, сърцето ме боли. Представяме се лошо в очите на тези, които проявяват интерес. Сякаш тук е джунгла. Ескус има перспективи, години наред говоря и пиша по темата. Останките от този древен град се намират на специално място - разположението е между устието на р. Искър и големият Дунав, а това създава природна защитеност. Височината, на която се намира Ексус, е равна на морския бряг. Това е особеност за римляните. Двата водни пътища, защото Искър в древността е била плавателна, са създавали благоприятно разположение за развитието на градска структура. Затова градът бързо става икономически център на Долна Мизия".

Един от основните храмове в древния римски град - Храмът на Фортуна - е уникален заради намерения строителен надпис, който съвсем точно датира изграждането му. Построен е само за две години - 190-192 г. след Христа. Земетресение в края на VI век обаче разрушава храма - затова археолозите намират непокътнати успоредно нападалите колони. При разкопките е открита и оригиналната статуя на Фортуна, която днес се съхранява в Археологическия музей в София. Други интересни останки са от гражданската базилика - единствени по рода си на Балканите.

"Градът и руините от този град стоят в ужасен вид, не е за посещение направо. Положението се променя постепенно. Използваме всякакъв начин да активизираме почистването. Разкритата част трябва да бъде приведена в европейски вид, за да привлича още повече туристи. Туристи има. Хората идват с коли, с велосипеди. Ескус е посещаван обект. Тази година пък ще продължим разкопките към Голямата сграда с музайката "Ахейци". Тя е световен паметник. Тя е част от украсата на най-голямата и представителна сграда от късноримския период. Портикът, над който работим, ни дава информация затова, че най-вероятно в сградата е бил посрещнат император Константин Велики, когато пристига за откриването на моста през Дунав".

Маршрутът на велоприключението "Дунав ултра" преминава през Улпия Ескус, което е един от начините за популяризиране на историческия обект, казва още Гергана Кабакчиева.

"Не случайно пиша статии за Ескус още от началото на 90те. В една от статиите съм го нарекла българският Ефес. Архитектурната декорация, която украсява централния площад, е била издигната от архитекти от древния Ефес. Ескус има перскептиви, няма да спра да го повтарям, да пиша за тях. Не е пресилено да кажа, че това е обект на национален туризъм, който е познат и в световен мащаб. За реклама и популяризиране предприемаме от години и друго действие: оттук минава маршрута на "Дунав Ултра". Целта е не само Ескус, разбира се, а всички обекти по брега на Дунав".

С брой 88 на Държавен вестник от 1965 г. римският град е обявен за архитектурно-строителен паметник на културата от Античността и Средновековието с категория национално значение. През 2011 г. в брой 104 на Държавен вестник Улпия Ескус получава статут на археологически резерват.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10